Mi köze lehet egy művészeti iskola tanári karának és diákjainak a vállalkozás-fejlesztéshez? Hogyan függ össze az üzleti sikeresség az ének- és tánctudással? Egyáltalán hová teszi önbizalmát a pályakezdő fiatalság ma Kárpátalján? Ugye, nem mindennapi kérdések? Megkockáztatom viszont, hogy a válaszok sem mindennapiak, hiszen a siker és a kudarc között igencsak keskeny a mezsgye. Ahhoz pedig, hogy e mezsgye „jó” oldalán maradjunk, minden eszközt meg kell ragadnunk. Még az olyan nem mindennapi kezdeményezéseket is, mint amit nemrégiben a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége (KMVSZ) szervezett. A szövetség ugyanis gondolt egy merészet és összekapcsolta a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola tevékenységét Bocskai István marketing-szakember előadássorozatával.
A Magyarország- szerte jól ismert „sikerkovács” és motivációs guru – aki 4 éve tart előadásokat Kárpátalján – önbizalomról szóló előadását és a művészeti iskola tanulóinak műsorát többek között megtisztelte jelenlétével dr. Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, Ötvös Sándor miniszterelnökségi osztályvezető, Fülöp Andrea, az ungvári magyar konzulátus konzula, valamint Borszéki Molnár Dalma, az Együtt Mindannyiunkért Alapítvány elnöke, aki eddig is rengeteget tett a Tiszahát művelődésszervezése érdekében.
Dr. Grezsa István hangsúlyozta: a gazdaság sikerességének kulcsa a humánerőforrás, melynek minőségi képzéséhez a nem elhanyagolható pluszt adó művészeti oktatás különös fontossággal bír. A művészemberek ugyanis képesek rá, hogy derűt vigyenek a maguk és környezetük életébe, ami nélkül ma Kárpátalján a mindennapok sokkal nehezebben lennének elviselhetőek. A miniszteri biztos Magyarország kormányának további anyagi és erkölcsi támogatásáról biztosította a kárpátaljaiakat. A cél ugyanis nem csak a 150 ezer helyi magyar támogatása, de annak elérése is, hogy a régió ne szakadjon le a Kárpát-medence népeitől és gazdaságától. Virág László, a KMVSZ elnöke a magyarországi közéletben való aktív részvételre buzdított.
Borszéki Molnár Dalma szívügyeként aposztrofálta a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola sorsát. Az ilyen intézményekben képzést kapó gyerekek felnőttként is jobban tudnak érvényesülni, hiszen a zene és tánctudás mellett azt is elsajátítják, hogyan kell önmagukat „menedzselni”.
Az oktatási intézmény diákjainak műsorát követően Gődér Lajos szentesi vállalkozó vette át a szót. A Temes megyéből (Erdély) Magyarországra származott üzletember az intézmény arra érdemes diákjainak egyhetes nyári tábort ajánlott fel az általa működtetett Antalfi Vendégház panzióban.
Bocskai István előadásában az önbizalom fontosságát és a céltalan sodródás veszélyét boncolgatta, külön hangsúlyozva, hogy a kreativitás és a szorgalom mellett mennyire fontos a magunkba vetett hit. Ha ugyanis nincs tervünk saját életünkre, akkor majd lesz valaki másnak, de az nem biztos, hogy az nekünk jó.
Matúz István