A rajzpályázat célja, hogy a fiatalokban, gyermekekben elültessük a hazaszeretet a vágyát – fogalmazott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke Magyarország Ungvári Főkonzulátusán a magyar zászló és címer emléknapjához kapcsolódó ünnepi rajz- és esszépályázat kárpátaljai díjátadóján.
A fiatal tehetségekhez, felkészítő tanáraikhoz, szülőkhöz szólva az NSKI elnöke kiemelte, a közösség igazi értéke addig tud megmaradni, amíg egymásra odafigyelünk, amíg tényleg közösségként élünk.
– Az anyaországban egyre több helyen és egyre gyakrabban hangzik el, hogy hallgassuk meg közösen a Himnuszt, ám Kárpátalján és más elszakított magyar nemzetrészeken még mindig elénekeljük nemzeti imádságunkat – fogalmazott. – Mint ahogy nagyobb számban jelentkeznek fiatalok és gyerekek, ha a címerről és a zászlóról kell pályamunkákat készíteni.
Ez azért van, mert a határon túl élő magyarok a lelkükben és szívükben hordozzák magyarságukat, és hisznek azokban az értékekben, amit Szent Istvántól örököltünk. Amit szüleink és nagyszüleink adtak át nekünk.
Immár ötödik alkalommal meghirdetett pályázatra közel 3000 rajz és több mint 70 esszé érkezett a Kárpát-medencéből és a diaszpórában élő magyar közösségektől, fejtette ki Szász Jenő.
A korábbi évekhez hasonlóan Kárpátaljáról ezúttal is rekordszámú, 500 pályamű futott be, ezért a szervezők külön is díjazták a vidékünkről beküldött pályaműveket. Ezekből a legjobbakat a Jankovics Marcell grafikusművész vezette szakmai zsűri választotta ki.
A rendezvény házigazdája Buhajla József főkonzul, aki a jövő művészeinek nevezte a díjazottakat örömének adott hangot, hogy ismét Magyarország Ungvári Főkonzulátusa adhatott otthont a kiállításnak.
– Azt szeretném, ha ezek a rajzok egy életpálya indítását jelentenék, ezért azt kérem tőletek, hogy folytassátok ezt a megkezdett munkát – szólt a gyerekekhez a főkonzul.
Csáky Csongor, a kárpátaljai díjátadót a kezdetektől támogató Rákóczi Szövetség főtitkára aláhúzta, aki fiatal korában egy ilyen pályaművet, rajzot, festményt létrehoz, megalkot, annak a szíve jó helyen van, annak a szülei, a tanárai olyan impulzusokat adnak, melyek abban segítik őt, hogy identitását és meg tudja őrizni magyarságát.
A jelenlévők Szlávics Viktória előadásában meghallgatták Petőfi Sándor Föltámadott a tenger című költeményét, Rickó László az Elindultam szép hazámból magyar népdalt adta elő. Végezetül a pályázat kitartóan, ám nagy izgalommal várakozó nyerteseit oklevéllel, tárgy- és könyvjutalommal, valamint ösztöndíjjal jutalmazták.
Szabó Sándor
A Kárpát-medencei döntő kárpátaljai különdíjasai:
3-4. osztály:
Béres Emese – Nagygejőci Általános Iskola
5-6. osztály:
Kurmai Kornél – Beregszászi 10. Számú Középiskola
Bodnár Vivien Viktória – Tiszapéterfalvai Református Líceum
A kárpátaljai verseny díjazottjai:
Óvodai korcsoport:
1. Juhász Katalin – Kereknyei Gyermek Művészeti Iskola
2. Szabó Bence Sándor – Ungvári Fenyőfácska Óvoda
3. Demeter Róbert – Somi Csicsergő Óvoda
Különdíj: Orosz Emília – Beregújfalu
1–2. osztály:
1. Ígyátó Szilvia – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
2. Kurmai Kincső – Beregszászi 10. Számú Középiskola
3. Hicij Sándor – Derceni Középiskola
Különdíj: Macalek Arszenij – Szolyvai 10. Számú Oktatási-Nevelési Komplexum
3–4. osztály:
1. Gogola Mária – Beregszászi 4. Számú Kossuth Lajos Középiskola
2. Holubka Sztaniszláv – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
3. Marjunics Irén – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
Különdíj: Orosz Ramóna Ingrid – Beregújfalu
5–6. osztály:
1. Gogola Anna – Beregszászi Bethlen Gábor Gimnázium
2. Szergijiva Arina – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
3. Logojda László Levente – Nagygejőci Általános Iskola
Különdíj: Petky Magdolna – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
7–8. osztály:
1. Karabinyos Maja – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
2. Dimitrisko Irén – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
3. Ticsina Alexandra – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
Különdíj: Sárai Dominika – Kisgejőci Egry Ferenc Oktatási-Nevelési Komplexum, Pércsi Lajos – Beregszászi 9. Számú Általános Iskola, Dido András – Ungvári Gyermek Művészeti Iskola
Középiskola:
1. Darcsi Evelin – Derceni Középiskola
2. Baksa Evelin Dorina – Nagydobronyi Középiskola
3. Kántor Kamilla – Kisdobronyi Középiskola
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.