Az olvasók igénylik a megújulást

Magyarország beregszászi konzulátusa, a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság (KVIT) és a Pro Cultura Subcarpathica megszervezett Irodalmi kilátójában ezúttal a Székelyföld című folyóirat (Csíkszereda) és a Székely Könyvtár szerzőivel és szerkesztőivel (Fekete Vince, Molnár Vilmos és Lővétei Lázár László) találkozhattak az érdeklődők. A vendégekkel Csordás László, a KVIT elnöke beszélgetett a külképviselet Gulácsy Lajos termében. Köszöntőt Szilágyi Mátyás mondott.

– Az első számú célja a mai összejövetelnek az, hogy bemutatkozzon a Székelyföld, de az ilyen találkozókon általános helyzetképet is kapunk. Az az emberi, közösségi léthelyzet, ami Erdélyben, a Székelyföldön létezik, övezi az ottani magyar honfitársainkat, sok szempontból rokon a kárpátaljai léthelyzettel – fogalmazott a főkonzul.

– Még nem jártunk Kárpátalján, ezért is jöttünk most nagy örömmel, és szívesen erre a vidékre. Vajdaságban már voltunk, az az élmény is mély érzésű volt, mint ahogy az is az, hogy most itt lehetünk – mondta Lővétei Lázár László, a folyóirat főszerkesztője.

– Mit lehet, mit kell tudni a Székelyföldről? – érdeklődtünk a főszerkesztőtől.

– 1997 októberében indult útjára a kulturális folyóirat.

Az az igazság, hogy a kommunizmusból megörököltünk néhány irodalmi lapot, de a kollégákkal úgy éreztük, annak ellenére, hogy kutathatók lettek a levéltárak, tehát sok mindenről lehetne írni, a székelységgel nem foglalkoznak kellőképpen a hagyományos folyóiratok. Ezért arra gondoltunk, érdemes létrehozni egy újat, így jött létre a Székelyföld. A laptest negyede irodalom, a többi társadalomtudományi, történelmi, néprajzi írás, moldvai csángókkal foglalkozó kézirat stb. Legnagyobb örömünkre a folyóirat népszerű.

– Még fiatalnak mondható a lap, az eltelt évek alatt mit értek el? Hogyan tudná jellemezni az elmúlt időszakot?

– Megkaptuk a Magyar Tudományos Akadémia Kolozsvári Akadémiai Bizottságának díját, tudniillik volt egy rovatunk, ami akadémikusokkal, leendő akadémikusokkal készült interjúkat tartalmazott.

Ezekből az interjúkból megjelent egy bő ezer oldalas kötet.

Roppant érdekes volt, hogy a szakma is felfigyelt erre. Emellett számos más díjat kaptunk az eltelt évtizedek alatt, például elnyertük a Litera naplódíjat, de kitüntetett a Székely Nemzeti Tanács is.

– Modern világunkban az olvasók is igénylik a megújulást, az új, érdekes dolgokat.

– Bár van honlapunk, Facebook-oldalunk, de nem igazán szeretjük a mutassuk meg magunkat dolgokat.

Számunkra sokkal fontosabb az, hogy nagyjából ezer előfizetőnk van.

Eljut a lap több európai országba, sőt Dél Afrikába az Egyesült Államokba is. Ez számunkra nagyon megtisztelő és persze fontos is.

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó