Magyar szemhatár – Kárpátalja

„A megkésett nemzetállam-építés gondjaival elfoglalt többségi nemzet nem ismeri fel, vagy nem meri felismerni a két- vagy többnyelvűség, a két- vagy többkultúrájúság előnyeit. A kisebbségben ellenséget lát, s mielőbb magába akarja olvasztani.” – olvasható A kárpátaljai magyarság a 21. században című kötet előszavában.

„A Magyar szemhatár sorozat köteteiben az érintettek beszélnek helyzetükről, arról, hogyan gondolkodnak önmagukról, hogyan ítélik meg helyzetüket és jövőjüket, s teszik ezt – szándékunk szerint – pártsemlegesen. Az írások talán segítenek az anyaországtól várt és nyújtott támogatási, együttműködési politika alakításában is.

Terveink szerint minden határon túli magyar közösségről készül kötet, majd a diaszpóra magyarságáról is. És mire – évente egy kötettel – körbeérünk, szinte kezdhetjük is elölről, mert a mintegy egy évtized alatt sokat fog változni a világ s benne a kisebbségi magyarság élete, helyzete is.” – írja Pusztay János a sorozat első kötetének bevezetőjében.

A sorozatszerkesztő, nyelvész, aki annak idején az Ungvári Hungarológiai Központ létrehozásán is bábáskodott, A kárpátaljai magyarság a 21. században című esszé- és tanulmánygyűjtemény ungvári bemutatóján a fentebbieket kiegészítve elmondta, azért döntöttek úgy, hogy a sorozatot Kárpátaljával indítják, mert – a magyar kormány jelentős, az élet minden területére kiterjedő támogatása ellenére – ez a legmostohább helyzetű, s legkevésbé ismert elszakított terület.

Az Ungvári Magyar Házban megtartott összejövetelen Buhajla József megerősítette Pusztay János szavait, és hozzátette, Magyarország minden lehetséges módon azon munkálkodik, hogy segítse e problémák megoldását.

A kötet létrejöttének témaköréről, szerzőiről Zékány Krisztina összeállító szerkesztő adott tájékoztatást. A hiánypótló kiadványban helyzetjelentés olvasható a kárpátaljai magyarság helyzetéről, a gazdaságfejlesztésről, mint a szülőföldön maradás fontos eszközéről, a kárpátaljai sajtó múltjáról, jelenéről és (elképzelt) jövőjéről, az iskolai és felsőoktatási helyzetéről, a felekezeti megoszlásról, a nemzetmegtartás, a megmaradás esélyeiről, s magyar irodalmi törekvésekről, a magyar–ukrán határ menti árvízvédelem helyzetéről és perspektívájáról, a megyei szülészeteken uralkodó állapotokról…

A szerzők: Bacsó Róbert, Balogh Csaba, Bence Norbert, Bocskor Szedlákovics Zita, Dunda György, Kovács Péter, Nagy István, Pogány István, Pusztay János, Revallo Nikoletta, Rezes József, Spenik Sándor, Zékány Krisztina, Zubánics László. A felsorolásból is következtetni lehet arra, hogy szak- és tárgyszerű tanulmányok kerülnek az érdeklődő olvasó elé.

A kötet az Anyanyelvápolók Szövetsége és a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda támogatásával a Nap Kiadó Kft. gondozásában látott napvilágot.

Horváth Sándor

 

Forrás:
KISZó/Fotó: Zunko Barnabás

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó