Tbc: a fertőzöttek csupán 76 százaléka gyógyul meg

Március világszerte a tuberkulózis megelőzésének hónapja, amikor is felhívják a lakosság figyelmét a kór terjedésének és megelőzésének módjaira, az aktuális gondokra. Bár országos viszonylatban megyénkben van a legkevesebb fertőzött, a betegség gyógyszereknek ellenálló formái, s egyre agresszívebb terjedése aggodalomra adnak okot, állítják a szakemberek. Ennek kapcsán Vaszil Szkripet, a megyei tüdőgondozó főorvosa nyilatkozott lapunknak a Koch-bacilus terjesztette kór megelőzéséről, a kezelési lehetőségekről, az elmúlt évi tapasztalatokról.

– Ukrajna a Belaruszia és Oroszország után – a harmadik azon 18 ország sorában, melyekben a legmagasabb a gümőkór terjedésének üteme, ezenkívül azon 27 ország között tartják számon, ahol a legtöbb multirezisztens formát tapasztalják. Félmillió pácienst tartanak nyilván ezzel a diagnózissal.

Húsz éve beszélünk tbc-járványról az országban.

A kór jó ideje nem csupán egészségügyi, hanem szociális-gazdasági probléma is, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy az érintettek 80,1 százaléka a leginkább rászoruló szociális rétegekből kerül ki. A rossz életkörülmények, a tömeges munkanélküliség, a migrációs folyamatok fokozódása, a szociális-védelmi, valamint az egészségügyi rendszer hiányosságai, egyes rétegek alacsony műveltsége és felvilágosultsága mind-mind kedveznek a fertőzés terjedésének, ahogyan az is, hogy a törvény nem engedi meg a kényszerkezelést. Tavaly Ukrajnában 3735 életet oltott ki a kór.

– Megyénkben milyen ütemben terjed a tbc?

– Tavaly Kárpátalján 1032 új beteget vettek nyilvántartásba, közülük 24 gyerek volt. Ezzel az aránnyal régiónk országos szinten a tizenharmadik helyen áll. 150 ember számára végzetesnek bizonyult a kór.

Elgondolkodtató tény, hogy minden negyedik személy a Nagyszőlősi járásból származott.

A visszaesők száma 800-ra tehető, s elsősorban a vidéki roma férfiak körében érhető tetten, ők hajlamosabbak megszakítani a kezelést. 100 ezer lakosra jelenleg 67 megbetegedés jut, ami, ha figyelembe vesszük, hogy számuk tavalyelőtt 59,9, 2005-ben 55,9 volt, arról tanúskodik, hogy nem javul, sőt romlik a helyzet. S ezen egyelőre az sem segít, hogy míg 2015 és 2017 között problémák voltak a tbc elleni oltóanyag ellátással, tavaly a régióban ez a gond már megszűnt. Az újszülöttek 97 százaléka megkapta a szülőotthonokban a megfelelő védelmet.

A kialakult helyzet ellenére idén megszüntették a hétéves korban történő revakcinálást.

A főorvos az elsődleges diagnosztizálás és a szűrővizsgálatok terén tapasztalható hiányosságokat is okolja. A tüdőgondozó az egyetlen olyan egészségügyi intézmény jelenleg a megyében, mely 100 százalékosan el van látva a szükséges gyógyszerekkel, bár a főorvos nem tudja megmondani, meddig lesz ez így. Ez az állapot a négy működő finanszírozási programnak köszönhető: a megyei, a nemzeti programnak, az ország keleti megyéiből hozzánk átirányított gyógyszereknek, valamint a nemzetközi globális tbc-alapítványnak.

Kárpátalja ezenkívül Lengyelországgal közösen 6,5 millió eurót nyert egy pályázaton, mely összeget három év alatt használhatja fel, s elsősorban az Alsóapsán épülő új tüdőgondozó felépítésére fordítják.

– Az is baj, hogy vannak, akik nem tartják be az orvosi utasításokat, vagy megszakítják a kezelést, ami ahhoz vezet, hogy a kór még ellenállóbbá válik a készítményekkel szemben. Egy tbc-s kezelése többnyire fél évig tart, a súlyos gyógyszer-rezisztens formái 12-20 hónapi gyógyítást igényelnek – jegyzi meg a doktor.

– Mikor kell gyanakodni arra, hogy esetleg fertőzöttek vagyunk és mit tehetünk a megelőzés érdekében?

– Míg a lappangási szakaszban akár tünetmentes is lehet, aktív szakaszába lépve a tuberkulózis két vagy három hétnél tovább tartó köhögéssel, súlyvesztéssel, étvágytalansággal, lázzal, éjszakai izzadással és vér felköhögésével tudatja a szervezetben való jelenlétét. Mivel a kór cseppfertőzéssel, élelmiszerrel vagy sérült bőrfelülettel történő kontaktus útján terjed, mindig tartsuk be a higiéniai szabályokat, éljünk egészséges életet.

Tudományos kutatások kimutatták, hogy egy aktív tüdőbeteg egy év alatt 15–20 személyt képes megfertőzni.

Ez nem jelenti azt, hogy valamennyien meg is betegednek, csupán hordozóivá válnak a kór okozójának, a Mycobacterium tuberculosis-nak. Valójában a fertőzöttek 5–10 százaléka betegszik meg. Ezért fontos, hogy évente egyszer végezzünk Mantu-próbát.

Magyar Tímea

Marija Dolinszka, az Infektológiai kontroll Ukrajnában elnevezésű társadalmi szervezet szakértője, a Bogomolcev nevét viselő nemzeti egyetem pulmonológiai tanszékének docense: 
„Ugyan minden korszerű gyógyszer a betegek rendelkezésére áll, ám a 32 492 nyilvántartásba vett páciensre csupán 2186 tüdőorvos és 13 842 kórházi ágy jut: azaz két betegre 1 ágy, egy orvosra 15 beteg. Ennek ellenére az egészségügyi tárca további létszámleépítésről beszél. Hová vezet ez: a tbc-sek csupán 76 százaléka gyógyul meg, a multirezisztens formában szenvedőknek pedig mindössze 51 százaléka.”

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó