Harangozó Miklós festőművész n a nagyszőlősi járási Salánkon született 1937. december 16-án, és öt évvel ezelőtt, 2014. április 30-án hunyt el. Halálának évfordulója alkalmából szerveztek kiállítást Beregszászban, a Pásztor Ferenc Közösségi Házban. Jelenleg csak 19 alkotást állítottak ki, mondta el lapunknak Kovács László kíállítás-szervező, viszont ez nagy és jelentős időszakot fog át a munkásságából, legalább negyven évet.
– Miért tartja fontosnak, hogy havonta legalább egyszer sor kerüljön hasonló kiállításra? – érdeklődtünk a szervezőtől, gyűjtőtől.
– A képzőművészet hatalmas értéket képvisel, ezt a kincset minél szélesebb körben kell bemutatni.
Manapság ritkán születnek akkora tehetségek, mint Harangozó Miklós, Garanyi József és még sorolhatnám.
A beregszászi konzulátust Beke Mihály első beosztott konzul képviselte. – A kárpátaljai magyar közösségnek van jövője. A szemem előtt bontakozott ki a kárpátaljai magyar filmgyártás, hetente egy-egy új kötetet vehetünk a kezünkbe. Tehetséges képzőművészek egész sora alkot itt. Tehát minden jel arra mutat, hogy a kárpátaljai magyarságnak igenis van jövője – hangsúlyozta a diplomata.
A kiállításon jelen levő ifj. Harangozó Miklós, a festőművész fia elmondta, édesapja vallásos magyar ember volt.
– Édesapám gyakran emlegette, hogy nagyszülei szerint a festészet botorság. Sokszor úgy tűnik, hogy a világba való látás és nézés olykor butaság…
Pedig a költők, a zenészek és a festők is a maguk módján látják a világot. Édesapám nem volt a szavak embere, nagyon keveset beszélt. Amikor fel kellett valahol szólalnia, mindig biztattam, megkérdezte tőlem, mit mondjon. Mindig azt válaszoltam, mondja azt, amit érez. Ő inkább lefestette, amit érzett… Én Istennek hálát adok, hogy ilyen édesapám volt, aki megmutatta, igaz nem szavakban, ami benne élt – fogalmazott a festőművész fia.
Harangozó Miklós munkássága igen sokrétű. Igazi értéket hordoznak tájképei- portréi, valamint a csendéletei.
Képei üdék, dinamikusak, színpompásak, hősei életerősek, megragadóak.
Aki ellátogat a kiállításra, pontosan ezt tapasztalhatja. A képek magával ragadóak. A festőművész alkotásai megtalálhatók Ukrajna és Magyarország képtáraiban, valamint magángyűjteményekben Ausztriában, Kanadában, Izraelben, Romániában, Németországban, Szlovéniában, Olaszországban és az Amerikai Egyesült Államokban. A beregszászi Pásztor Ferenc Közösségi Házban május 7-ig tekinthetők meg alkotásai.
Kovács László szervezésében legközelebb május utolsó vasárnapján Garanyi József festményei láthatóak majd a beregszászi Pásztor Ferenc Közösségi Házban.
Hegedűs Csilla