Mit tegyünk, ha romlott élelmiszert találunk?

Az utóbbi időben úton-útfélen megkárosítják, becsapják a vásárlókat. S bár az emberek az esetek döntő hányadában ugyan tudják, hogy jogos a felháborodásuk, mivel nem ismerik jogaikat, nem képesek érvényt szerezni azoknak. A dörzsölt vállalkozók, arra számítva, hogy panaszos klienseiknek úgysem lesz kitartásuk, bátorságuk, merszük stb. végigjárni a kártérítéshez, cseréhez, garanciális javításhoz szükséges ügymenetet, alaposan kihasználják őket. Fogyasztójog rovatunkon belül Anatolij Rizsikovval, a fogyasztóvédelmi szolgálat vezetőjével térünk ki a leggyakrabban előforduló lakossági panaszokra, s próbálunk rávilágítani, mi a teendő ezek kapcsán.

(Elejét lásd lapunk április 18.-i és 25.-i számában)

A Miniszteri Kabinet által jóváhagyott 172.sz. listán azok az elektronikai cikkek szerepelnek, melyeket kötelesek kiadni a vásárlónak arra az időre, míg javításon van az általa vásárolt hibás termék. A tapasztalatok szerint ezt sokszor fel sem ajánlják.

– A lista szerint ez vonatkozik többek között a mobiltelefonra, magnóra, rádióra, hűtőre, hűtőládára, mosógépre, mikróra, konyhai mosogatóra, porszívóra, elektromos mixerre, hajszárítóra, kávéfőzőre, számítógépre és még egy sor más termékre. Ezt nem árt tudnunk, amikor javításra visszük a készüléket.

Más téma az élelmiszerek minősége: gyakran csak odahaza vesszük észre, hogy lejárt a vásárolt termék szavatossága? Ilyenkor reklamálhat-e a vásárló?

– Mindenképpen, ugyanis lejárt szavatosságú élelmiszert tilos forgalomba hozni. Gyakran megtörténik, hogy 50 százalékos kedvezménnyel árulják a már fogyasztásra alkalmatlan portékát. Például a tejet, mondván, valaki megveszi kefirnek. Ez is tilos. Ha valaki ilyet tapasztal, nyugodtan panasszal élhet, ugyanis törvény tiltja az érvényességi idő utáni értékesítést.

A kereskedők pont az emberek passzivitásával visszaélve nem tartják be ezt az előírást.

Szolgálatunknál külön minőségellenőrző osztályt hoztak létre az ilyen esetek kivizsgálására. Amikor ugyan még fogyasztható, ennek ellenére rossz minőségű vagy romlott terméket találunk, a csekk kíséretében jogunk van kicserélni azt vagy visszakérni az érte adott összeget. Azon túl, hogy az üzlet kielégíti törvényes igényünket, azt javaslom a lakosságnak, ennek ellenére jelezze szolgálatunk felé a tényt – ehhez személyesen fel sem kell keresniük bennünket, a levelet és a termék fényképét küldjék el elektronikus címünkre –, ugyanis a vállalkozó a továbbiakban is értékesítheti a romlott árut, hisz nem mindenki veszi a fáradtságot, hogy reklamáljon.

Itt szeretném megjegyezni, hogy Ukrajna az európai gyakorlathoz, normatívákhoz alkalmazkodik.

Ez többek között azt jelenti, hogy 2022-től már az európai szabványok szerint kellene működnie. 

A civilizált világ fogyasztóvédelme egyre inkább áttér a minőségről a biztonságra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, függetlenül attól, mennyi pénze van egy fogyasztónak – olcsó vagy drága terméket engedhet meg magának – a cél az, hogy mindegyik fogyasztása biztonságos legyen.

(Folytatjuk)

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó