Csongori kórkép: Itt nem utasítanak el senkit

Kalapácsütésektől, fúró- és fűrészzúgástól hangos a csongori családorvosi rendelő. Jelenleg egyetlen helyiség használható, melyben Viktor Dicska háziorvos fogadni tudja a pácienseket, a többiben teljes felújítás zajlik.

– A magyar kormány segítségével negyvenegy kárpátaljai rendelő kerül felújításra, a csongori is egyike ezeknek. Harmadik hete folynak a belső munkálatok, de a kerítés is megfiatalodik. A követelményeknek megfelelően kialakítanak egy oltási kabinetet, ahol a gyerekek védőoltásait végezzük majd – vezet körbe a készülő helyiségekben a háziorvos. A mesterek csempéznek, festenek, megoldódik végre a melegvíz-ellátás és a fűtés, ugyanis hiába dolgoztak a helyi egészségőrök viszonylag méltó körülmények között, telente több réteg ruhában dideregtek, ugyanis a hat helyiségből álló épületben nem volt fűtés: rendkívül drága volt a gáz bevezetésének engedélyeztetése. Most elektromos kazánnal és bojlerrel szerelik fel az épületet, így ez a probléma is elhárul.

Az eszköztárra nincs panasza a helyi doktornak, mint mondja, minden nővér el van látva vércukormérővel, koleszterinmérőt is vásároltak, minden szobára jutott egy-egy számítógép is.

Jelenleg 2400 lakosról gondoskodik a csongori háziorvosi rendelő, bár a romák folyamatos vándorlása miatt ez a szám állandóan változik. A főorvos mellett egy nővér és egy laboráns dolgozik, egy nővér szülési, a másik betegszabadságon van. Ezenkívül heti több alkalommal fogorvos is fogad.

– Milyen ütemben halad Csongoron az egészségügyi reform által előírt szerződéskötés?

– Azt mondhatom, hogy jó ütemben.

Az itt élők gyakorlatilag 95 százaléka megkötötte a szerződést velem, csak a romákkal van gond.

Sokuknak nincs személyi igazolványa, ezáltal hiába jönnek, nem tudunk mit kezdeni velük, amíg nem váltják ki az igazolványt.

– Az előírás úgy szólt, hogy egy háziorvosnak legfeljebb 1800 páciense lehet, de Csongoron, mint mondja, több lakos van. Ezt hogy oldják meg?

– Tudomásom szerint már több páciense is lehet egy vidéki orvosnak, hisz nem küldheti át őket egy másik településre. Viszont az 1800-on felüli kliensekért kevesebbet fizet az állam.

– A Munkácsi Járási Egészségügyi Osztály közleménye szerint a családorvosoknak jelentősen nőtt a bére. A tapasztalatok szerint a hivatal mindig rózsásabb képet fest.

– Nem beszélhetek a járásbeli kollégáim nevében, de jómagam nem panaszkodhatom, az új rend óta valóban szépen megemelkedett a bérünk. Egyelőre a munkácsi járási kommunális tulajdonú alapellátási központhoz tartozunk, tőlük kapjuk a fizetésünket, az eszközeinket, ők osztják el a Nemzeti Egészségügyi Szolgálattól érkező pénzt.

Úgy gondolom, ha anyagilag függetlenedünk a kommunális központtól, még nagyobb részt kapunk majd a páciensek után átutalt összegből, hisz akkor majd mi magunk rendelkezünk vele.

A páciensek az évnek ebben a szakában elsősorban vérnyomásos problémákkal keresik fel Viktor Dicskát. Gyakran változik az időjárás, a légnyomás, ami a szívbetegeknek sem tesz jót, ötszáz körüli az érrendszeri betegek aránya. Ezenkívül ötvenegy cukorbeteg van nyilvántartva. A gyerekeknél a légcsőgyulladás a leggyakoribb panasz. Kanyarós esetet mindössze hármat észleltek a településen.

– A törvény szerint április 1-től a háziorvos csak életmentő beavatkozás esetén köteles fogadni azt a pácienst, akinek nincs szerződése. Önöknél hogy csapódik le ez az előírás?

– Természetesen nem utasítok el egyetlen beteget sem. De ha valaki úgy gondolja, hogy nincs szüksége a kötelező szerződésre, ne sopánkodjon, ha utolsónak kerül be az orvoshoz. Viszont nem állíthatok ki számára beteglapot és az állam által támogatott gyógyszerek kiváltásához szükséges receptet sem – világosít fel a doktor.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó