Miközben a csinovnyikok az egészségügyi reform terén elért sikerekről számolnak be, az ország kórházaiban valójában egyre nehezebb ellátást kapni.
A közösségi hálókon hemzsegnek a betegek megdöbbentő történetei, melyekben leírják, miért nem kezelték, hogyan diagnosztizálták félre, küldözgették egyik orvostól a másikig, vagy szimplán hazaküldték őket. Paradox, de minél sikeresebbnek próbálják feltüntetni a reformot a szaktárcánál, annál rosszabb az eredmény. A fentebbieket nemegyszer maguk a szakmabeliek is megsúgják nekem, hozzátéve, ez azért ne kerüljön be a velük készült cikkbe, mert félnek, ha megmondják az igazat, megütik a bokájukat. A számos hiányosság, közömbösség, érdektelenség, elöregedett műszaki bázis, szakemberhiány mellett az agyonreklámozott alapellátási reform kapcsán most például egy újabb tendencia is kialakulóban van. Miután a családorvosok bére helyenként szépen megemelkedett, az ellátás úgynevezett második szintjéhez tartozó szakemberek kelletlenül veszik át a hozzájuk irányított pácienseket, mondván, az ő bérük még mindig a régi, a háziorvos ne küldjön nekik munkát, oldja meg egyedül a beteg problémáját.
Szóval a betegek senkinek sem kellenek. Sokszor még pénzért sem. A tapasztalat azt mutatja, és a páciensek elmondásából is az derül ki, hogy nemegyszer, miután a páciensből vagy hozzátartozóiból hatalmas összegeket vágnak zsebre, lelkiismeret-furdalás nélkül kirakják a beteg szűrét. És ha valaki abban reménykedik, hogy a magánklinikáknál jobb ellátásban részesül, sajnos csalódnia kell. Igaz ugyan, hogy ezek többségében vadiúj készülékek, korszerű bútorok fogadják a pénzesebb réteget – hisz egy kisnyugdíjas vagy sokgyermekes család aligha engedheti meg magának a méregdrága szolgáltatásokat –, ám itt ugyanazok az orvosok fogadják a beteget, akik délelőtt az állami intézményekben teljesítenek szolgálatot. A megélhetés érdekében vállalt, dupla műszak miatt folyton siető, feszült, kimerült, túlterhelt orvosoknak pedig se kedvük, se idejük feltárni egy-egy páciens betegségét vagy annak valódi okát. A legjobb szakemberek pedig már rég valamelyik cseh, magyar vagy más külföldi klinika munkatársainak sorát gyarapítják.
Mielőtt megköveznének, hozzáteszem, mindig vannak kivételek, akinek nem inge ne vegye magára. Ám a jelenség sajnos, egyre általánosabb. Ezek után, kérdezem én, ki fog itt gyógyítani?