Ezzel a mottóval tartottak – sokévi kihagyás után – falunapot Nagygejőcön. Az ország keleti régiójában dúló harcok eredményezte kivándorlás, külföldi munkavállalás ellenakciójaként a rendezvény célja a hazahívogatás volt.ű
Az esemény a helyi református templomban kezdődött, ahol Margitics János lelkipásztor hirdette a bizalom fontosságát egymás és Isten iránt. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Úr mindig közösségbe hívja szolgáit, hiszen a tőle tanult imádságban is együtt, egymásért fohászkodunk.
Egyik jó formája a közösség összekovácsolásának a falunapok szervezése. A megnyitón Szűcs Pálma polgármester köszöntötte a jelenlévőket.
Dr. Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke felszólalásában megköszönte mindazoknak, akik a nehéz körülmények ellenére itthon maradtak, szülőföldjükön próbálnak boldogulni. A magyar államalapítás és Ukrajna függetlensége évfordulójára emlékezve kiemelte: meg kell találnunk az együttépítkezés módját.
Köszöntötte a résztvevőket Györke Róbert, a Nagygejőci Általános Iskola igazgatója is. Megragadva az alkalmat, háláját fejezte ki azoknak a gazdáknak, akik csatlakoztak a Magyarok kenyere búzaösszeöntő programhoz, és jó szívvel ajánlották fel terményüket a határon innen és túl élő, rászoruló magyar gyermekek ellátására.
Gazda Erzsébet nagygejőci gyökereire, illetve az itt töltött tanári éveire emlékezett. A püspöki tanácsos hangsúlyozta: szeressük embertársainkat, és ragadjuk meg az alkalmat a találkozásra.
A hivatalos részt az iskolások – köztük a méltán híres Kincső néptánccsoport – fellépése, valamint a Csipkés együttes muzsikálása zárta. Senki sem távozott üres hassal, a szervezők finom bográcsossal vendégelték meg a jelenlévőket.
A megnyitó után Szűcs Pálmával beszélgettünk. A polgármester örömmel konstatálta, hogy van miért, van kiért megszervezni az ilyen és ehhez hasonló alkalmakat.
− Szeretnénk visszacsalogatni a fiatalokat és a már majdnem teljes egészében kitelepült családokat. Célunk, hogy ne csak hazalátogassanak, de megtapasztalják azt is, hogy itthon van az otthon. A falunap lehetőséget biztosít arra, hogy az emberek találkozhassanak, kötetlenül kikapcsolódhassanak.
− Hosszú évekig nem volt lehetőségük erre…
− Az elmúlt évek során gyermeknapokkal próbáltuk meg pótolni a falunapokat, de annak más volt a hangulata. Rányomta bélyegét a jókedvre a keleten folyó harc. Szinte ünnepelni sem volt kedve a jóérzésű embernek, tudván, hogy fiataljaink a fronton küzdenek. Reméljük, hogy az új vezetés hamarosan pontot tesz a háború végére.
− Lát arra esélyt, hogy a közeljövőben hazajöjjenek a nagygejőci fiatalok, családok?
− A politikai változások jó hatással lehetnek erre. A lakosság bizakodóbb lett, javult a jövőképük. Ennek eredményeképp elképzelhető, hogy fiataljaink itthon próbálnak meg érvényesülni. Ha összefogunk, békességben és megértésben élhetünk együtt. Minél többen visszajönnek, annál erősebbek leszünk, közösen pedig jobb jövőt biztosíthatunk gyermekeinknek.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.