A pénzügyi helyzetünk igencsak függ attól, milyen módon kezeljük a pénzt. De milyen lehetőségeink vannak, ha összegyűlt egy kis megtakarítás? Tarthatjuk például a párna alatt, esetleg régi módszer szerint befőttes üvegben. Bánkában, ahogy mi, kárpátaljaiak mondjuk, hiszen ez majdnem úgy hangzik, mintha bankban fektetnénk be. Négyrészes sorozatunkban az invesztíciók formájával, előnyeivel és hátrányaival ismerkedünk.
Sajnos ki kell ábrándítsam azokat, akik a fenti felsorolások egyikét használják – a párna alatt a pénz értéke nem növekszik, épp ellenkezőleg, fokozatosan romlik. A közgazdászok ezt nevezik inflációnak. Ahhoz, hogy megakadályozzuk nehezen megtakarított pénzecskénk romlását, gondolkodjunk el a lehetőségeinken.
Négy eshetőséget vehetünk számba:
− bankbetét;
− ingatlanvásárlás bérbeadás céljából;
− épülő ingatlan vásárlása későbbi értékesítési szándékkal;
− állampapírok vásárlása.
Mai számunkban az első témakörrel foglalkozunk bővebben. Kezdjük a definícióval. Mi is az a bankbetét?
A bankbetét olyan pénzösszeg, melyet meghatározott, vagy előre nem rögzített időszakra elhelyezünk a bankban azon céllal, hogy a későbbiekben kamatot kapjunk.
Bár a bankok az utóbbi időben némileg csökkentették a betétek után fizetendő kamat mértékét, az még így is elég magas. Érdemes háttérinformációt gyűjteni a kiválasztandó bankról. A választék bőséges, hiszen lépten-nyomon csalogató ajánlatokkal, hirdetésekkel találjuk szembe magunkat. Gyanús lehet, ha valamelyik bank kimagasló kamatot ígér. Tudni kell azt is, az elmúlt 2-3 évben Ukrajnában közel 100 bank ment csődbe. Az ismertebbek közül ilyen a Nadra, az Imekszbank, a Delta és a Rodovid Bank is. Azért nem kell azonnal nyugtató után kapnunk, hiszen a csődbe ment bankokban elhelyezett betétek sem vesznek el. Az állam megtéríti az elhelyezett összeget, azonban kamat nélkül, és csak 200 ezer hrivnya értékben. Kivételt képez az Oscsadbank, ahol az ezt meghaladó összeg is kifizetésre kerül.
Megjegyzendő, állambácsi jó szokása szerint megadóztatja a kamatunkat, azaz a nyereség átvételekor a haszonpénz összegéből – tehát nem az elhelyezett alapbetétből – levonásra kerül a 18 százalékos személyi jövedelemadó és a 1,5 százalékot felemésztő hadiadó.
Utánanéztünk, mit kínálnak a pénzintézetek akkor, ha egyhavi fizetésünket – képletesen 10 ezer hrivnyát – akarunk rájuk bízni egyéves időtartamra.
A megyeszékhelyen található bankok közül a legtöbbet, 1437 hrivnyát az IdeaBank ajánlja. A pénzügyminisztérium ranglistája alapján is kedvező besorolással bír, az ötös skálán 3,44 pontot kapott. Az ezt követő Forward Bank kevésbé ismert. 1408 hrivnyát kínál és 2,89-es értékelést érdemelt. Az Ukreximbank (1368 hrivnya, 3,68 pont), AlfaBank (1348 hrivnya, 3,66 pont) és az A-Bank (1328 hrivnya, 2,99 pont) között minimális az adózások után kézhez kapott összeg, a rangsorban azonban az A-Bank jóval lemarad a többitől. A 3,53-as értékelést kivívó Oscsadbank (1179) már majdnem háromszáz hrivnyával kevesebbet kínál mint a dobogósok,
a felsoroltak közül a legjobb – 3,82 pontos – értékelésű PrivatBank pedig már alig haladja meg az 1100 hrivnyát évente.
Mielőtt döntenénk, még egyszer számoljunk utána, nem lesz-e szükségünk erre a pénzre egy éven belül? Esetleg csak fél évre kössük le azt? Természetesen fel lehet bontani a bankkal kötött szerződést a rögzített idő lejárta előtt is, ám ebben az esetben nem kapjuk meg érte a kamatot.
Amint végeztünk a mérlegeléssel, és eldöntöttük megtakarított pénzecskénk új helyét, a legszimpatikusabb pénzintézetbe való végleges elhelyezéshez két okiratra lesz szükségünk: személyi igazolványra (paszport) és az identifikációs számunkra.
Ajánlatos ezenkívül tüzetesen áttanulmányozni megtakarításunk felhasználásának cikkünk elején felsorolt másik három lehetőségét is.
Olvassa figyelmesen lapunkat, hiszen a következő számainkban ezekről a lehetőségekről is részletes elemzést adunk.
Csuha Ivett