A természet ellen vétettek

Kárpátalján olyanok követnek el bűncselekményeket a természet, a környezet ellen, akiknek védelmezni, gondozni kellene e kincseket. A múlt év folyamán a bűnüldözők egész sor olyan törvénytelenségre derítettek fényt, amelyeknek vezető beosztású személyek voltak a főszereplői. Akik patakmedreket tettek tönkre, erdősávokat pusztítottak el és egyéb környezeti károkat okoztak azért, hogy megtömhessék zsebeiket. Az alábbiakban a megyei ügyészség sajtószolgálatának anyagai alapján ezekből bűncselekményekből állítottunk össze egy csokorra valót.

Mint arról Viktorija Popovics szóvivő beszámolt, vidékünk leginkább a törvénytelen és megállíthatatlan erdőirtásokról vált hírhedtté. A jelentős összegü lopások ráadásul az íróasztaloknál ülő vezető beosztású hivatalnokok közreműködésével zajlanak. Az ügyészségen szerveken kívül a nemzetbiztonsági szolgálat (SZBU) és az Állami Nyomozó Iroda (DBR) közös erőfeszítéseinek köszönhetően

a múlt év folyamán 22 bűncselekményt tártak fel az erdészeteknél.

Ezek közül 17 esetben vezetői beosztásukkal éltek vissza az elkövetők. Három alkalommal vesztegetés és kenőpénz elfogadására, egy-egy esetben pedig sikkasztásra és pénzügyei visszaélésre derült fény.

A múlt évben zárult le a nyomozás és történt meg a vádemelés a megyei erdő- és vadgazdálkodási főosztály vezetőjének, első helyettesének, valamint az Ungvári Állami Erdőgazdaság igazgatójának büntető perében. Az ügyben zajlott nyomozás során feltárt tények szerint a három vádlott, visszaélve munkaköri hatalmával, törvénytelen fakitermelésre adott engedélyt az állami gazdaságban. A megyei nagyfőnök saját kezűleg írta alá a kitermelés tervét, amelynek alapján az első helyettes és a járási gazdaság igazgatója megadta az engedélyt az erdősávok kivágására. A nyomozás során megállapítást nyert, hogy a törvénytelen fakitermelés természetvédelmi területeken zajlott, és

az okozott kárérték meghaladja a 2,6 millió hrivnyát.

Az ügyet már a vádirattal együtt átadták az Ungvári Városi-Járási Bíróságnak.

Vidékünk más régióiban is volt példa a védett területen történt természetkárosító tevékenységre, törvénytelen fakitermelésre. A Técsői járásban például a Kárpáti Bioszféra Rezervátum alkalmazottai a Máramarosi Természetvédelmi Tudományos-Kutató Intézet felelős beosztású munkatársainak közreműködésével 98 darab ritka és a Vörös Könyvben szereplő védett fát vágtak ki. Az okozott kár meghaladja a félmillió hrivnyát. Az ügy egyik szereplője már őrizetben van. Ám a nyomozás tovább folytatódik a bűnszervezetben elkövetett törvénytelenségek további résztvevői ellen.

A Técsői járás erdészeteiben nem ez volt az egyetlen bűncselekmény. Mint kiderült, a múlt év áprilisa és augusztusa között az egyik erdő- és vadgazdaság vezetőinek hivatali visszaélése következtében

legkevesebb 600 fát pusztítottak el a láncfűrészek mindennemű engedély nélkül.

A természetben okozott kár a becslések szerint eléri a négymillió hrivnyát.

A nyomozó hatóság által feltárt törvénytelenségek sorában nemcsak nagy falopások szerepelnek. A súlyos természetkárosító bűncselekményeknek egyéb módjai is léteznek. Ilyen volt például a Técsői járásban a helyi vízgazdálkodási osztály felelős beosztású munkatársainak tevékenysége. Ők egy vállalkozót felfogadva folyami kavicsot termeltettek ki, persze törvénybe ütköző módon a Tisza, a Talabor és a Tarac folyók medréből. A munkát állami pénzekből finanszírozták és mederszabályozásnak nevezve kilenc folyószakaszon végezték. A kitermelt kavicsot és homokot jó pénzért adták el. A nyereséget pedig a saját zsebükbe süllyesztették. Ebben az ügyben még nem zárult le a nyomozás, közölte a szóvivő.

Bereg-vidéken a járási állami közigazgatás felelős beosztású munkatársai ellen zajlik büntetőeljárás. A periratok szerint a Beregszászi Járási Bíróság előtt van már az ügy, amelynek két vádlottja van.

A vád szerint beosztásukkal visszaélve, állami gazdasági földbirtokból törvénytelenül játszottak át magántulajdonba 1,6 hektárnyi területet.

Hasonló bűncselekményre derült fény a Técsői járásban, ahol tízmilliós nagyságrendű visszaéléssel gyanúsítanak vezető beosztású személyeket.

Viktorija Popovics tájékoztatója szerint az ügyészség nyomozói az idén is igyekeznek leleplezni és bíróság elé állítani a természet károsítóit. Mint mondja, meg kell állítani azokat, akik elherdálják, tönkre teszik az elődeink által megbecsült természeti értékeinket. Nem mindegy ugyanis, milyen környezetet hagyunk az utódainkra.

B. Cs.

Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó