Nemzetközi Böllérfesztivál – tizennegyedszer

Kegyes volt az időjárás a szombaton megrendezett gecsei böllérverseny szervezőihez, résztvevőihez. Hét ágra sütött a nap, talán ez lehetett az oka, hogy idén sokkal többen jöttek el a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, a mezőgecsei Önkormányzat és a Mezőgecsei Hagyományőrzők és Falufejlesztők Egyesülete közös szervezésében megtartott gasztrofesztiválra.

A csapatok már a kora reggeli órákban a helyszínre érkeztek. Mint már jó pár éve szokássá vált, a sertés leölése, perzselése nem helyben történik. Kettévágott disznót hoztak most is, melyből hamarosan elkészült a disznótoros reggeli, majd a finom hurka, kolbász, s más „disznóságok”.

Mester András, Mezőgecse polgármestere házigazdaként köszöntötte a több száz résztvevőt, a vendégeket, akik között ott volt Buhajla József, az ungvári főkonzulátus főkonzulja, Rezes József, a megyei nemzetiségi és vallásügyi főosztály vezetője, és még sokan mások. Köszönetet mondott a határon innen és túlról érkezett csapatoknak, hogy idén is beneveztek a versenyre, ezzel is emelve a fesztivál színvonalát.

Köszöntötte továbbá a böllérverseny résztvevőit Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke, Szilágyi Mátyás, a beregszászi konzulátus főkonzulja, Olekszij Hetmanenko, a megyei közigazgatás megbízott vezetője, Sin József, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, Babják Zoltán, Beregszász polgármestere. Mindannyian kiemelték a rendezvény fontosságát, azt, hogy a magyar hagyományokhoz hozzátartozik a disznóvágás, a kiváló és színes magyar konyha, főzési szokásaink, és nem utolsó sorban a pálinka, valamint a finom, ősi magyar szőlőfajtákból készült borok.

A bírálóbizottságnak most sem volt könnyű dolga kiválasztani a legízletesebb ételt, hiszen tizenhat csapat szállt versenybe.

Mint azt dr. Hanusz Árpád, a zsűri elnöke elmondta, sokkal több csapat vett részt a rendezvényen (többek mellett a TV21 csapata), mint a korábbi években, de nem mindegyik nevezett a be a versenybe, viszont a 16-ból sem volt egyszerű kiválasztani a legjobbakat, ezért több kategóriában is értékeltek.

– Nagyon változatos volt a felhozatal, ezért is nagy nehézséget okozott a a legfinomabb ételek kiválasztása. Külön értékeltük a legjobb kolbászt, a legjobb hurkát, töltött káposztát, forralt bort és fogópálinkát. Azt is figyelembe vettük, hogy a versenyzők eleget tettek azoknak az elvárásoknak, amelyek egy kültéri rendezvényen elengedhetetlennek. Ide tartozik például a higiénia. Számunkra ugyanis fontos, hogy hanem jól érezzék magukat a fesztiválon részt vevők, és utólag se legyenek betegek – jegyezte meg a szakember.

– Milyen eredmények születtek?

– Az eredmények, azt bizonyítják, hogy minden tekintetben fejlődés van.

A csapattagok nemcsak arra törekedtek, hogy elkészítsék az ételeket, hanem odafigyeltek a tálalásra, az esztétikumra, és természetesen arra, hogy megfelelő menüsorokat állítsanak össze.

A szatmárcsekeiek a legfinomabb sütiért kaptak díjat, a kispiaciak (Szerbia) készítették a legfinomabb hurkát, az egriek (Románia) pedig a legízletesebb kolbászt. A legfinomabb fogópálinkával a lakitelekiek kínáltak, a legszebb sátorért a kistelekieket díjaztuk, a leghosszabb kolbászt a mezőváriak töltötték, a legnépszerűbb csapatnak Csebi Pogány Viktor dárdája bizonyult. A legjobb forralt bort Levko Vitalij hozta, a legfinomabb disznótoros-specialitással az Ilosváról érkezett csapat lepett meg mindenkit, hiszen grúz disznótoros ízeket varázsoltak az ételbe. A legjobb levest a lembergiek készítették, míg a legvidámabb címet a szolyvai Nyami-nyami nevet viselő csapat kapta.

Mezőgecse 2020-as böllérkirályai a lakitelekiek lettek.

A zsűritagok egyetértettek abban, hogy a böllérversenyt ma már bátran nevezhetjük ételfesztiválnak, hiszen a csapattagok megmutatták, hogy a disznótorosra mennyi variáció létezik. Múltszázadbeli receptek is előkerülnek, de nagy előszeretettel készítettek modern ételeket is, így például népszerűek voltak a grillezett zöldségek.

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó