KISZó-kérdés: Pénztárcája már érzi a járvány negatív hatását?

A koronavírus-járvány terjedésével egyre inkább megmutatkoznak annak gazdasági hatásai is. E heti KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, befolyásolta-e a koronavírus-járvány olvasóink anyagi helyzetét.

Válaszadóink 79 százaléka szavazott igennel, ami azt jelenti, hogy mindössze 21 százalékuk pénzügyi helyzetére nem volt negatív hatással a karantén.

Az arány nem meglepő, ugyanis, ahogy a Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán is közzétettük, az Ukrán Kereskedelmi és Iparkamara értékelése alapján a karantén miatt Ukrajnában mintegy 4 millióan nem járnak be munkahelyükre. A kamara elemzése szerint a koronavírus terjedését megállítani hivatott intézkedések miatt a hivatalosan foglalkoztatottak közül

2,9 millió maradtak ideiglenesen munka nélkül. Az árnyékgazdaságban ez a szám egymillió.

Hennagyij Csizsikov, a kamara elnöke azt nyilatkozta, hogy a vesztegzár bevezetése óta 500-700 ezren vesztették el munkahelyüket. A szakember számításai szerint a kisvállalkozók többsége legfeljebb április végéig tud talpon maradni, a közepes és nagyvállalatoknak 2-3 hónapra elegendő tartalékuk van. Csizsikov arra is felhívta a figyelmet: egy új munkahely teremtése ötször annyiba kerül, mint a régi megőrzése.

Néhány szavazónkat arra kértük, hogy indokolja meg válaszát.

Az ungvári Osztrovszka Szintia kérdésünkre igennel válaszolt. A fiatalasszony jelenleg szülési szabadságát tölti. Emellett magánvállalkozó.

– Táplálkozási tanácsadással és étrend-kiegészítők értékesítésével foglalkozom, azok helyes fogyasztásának ütemét koordinálom. Ez a tevékenység havi szinten elég szép bevételt hozott a konyhára – mondja. – Viszont a jelenlegi gazdasági és járványügyi helyzetben megkopott az ügyfelek száma, hiszen

a félretett pénzüket inkább másra költik. Csak a tehetősebb kliensek rendelnek, ami elég nagy kiesést jelent.

A palágykomoróci Novák Orsolya alsós tanítónőként dolgozik. Ő nemleges választ adott.

– Amikor állást foglaltam a kérdésben, nem éreztem a vírus negatív hatását, azonban mára már számos terméknek megemelkedett az ára – fejti ki olvasónk. – Csak a legfontosabb dolgokat igyekszem megvenni, próbálok fölöslegesen nem költeni.

A gálocsi Kalitka Viktória még nem tapasztalt romlást a pénzügyeiben.

– Ez valószínűleg a későbbiekben változni fog, mivel az árak egyre inkább az egekbe szöknek. Ritkábban járunk az üzletekbe, ezért is költekezünk most kevesebbet. Olyankor viszont beszerzünk mindent, amire szükségünk van – véli a fiatalasszony.

Demes Sándor esetében egyelőre nem jelentkeztek negatív hatások.

– Távmunkából dolgozom, a fizetésem ugyanúgy megmaradt, bevásárlásra pedig nem költök sokkal többet, mint eddig.

Persze más szempontból, például lelkileg, megvisel ez a helyzet mindenkit. Zavartalanul nem is nagyon lehet fenntartani az eddigi életvitelt, de a napi rutin kidolgozása sokat segíthet – fejti ki a fiatalember.

A fentiekből kiderül, minél tovább gyűrűzik a koronavírus, egyre inkább érzékelhető lesz annak negatív gazdasági hatása. A polgárok pénztárcája után a megyei és az országos költségvetésben mutatkozik majd meg a hiány, amiből a „nagy tapasztalat” ellenére sem lesz könnyű kilábalni.

Csuha Ivett

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó