A koronavírus elleni szerek keresése közben a kutatókban felmerült, hogy a BCG-oltás bizonyos módon serkenti a tüdő immunvédelmét és csökkenti a koronavírus-fertőzés súlyos formáinak valószínűségét.
A kutatók úgy vélik, a volt szovjet köztársaságokban egykor kötelező, a nyugati világban nem gyakorolt BCG-oltás –immunerősítő sajátossága révén – képes lehet harcolni az új koronavírussal. A betegséget nem gyógyítja meg, de hatékonyan segíti a szervezetet a vírusok elleni közdelemben, és általa elkerülhető a koronavírus súlyos formája.
Egyes feltevések szerint ezzel magyarázható, hogy a poszt szovjet államokban lassabban terjed a kór.
Ausztrál kutatók egy csoportja megkezdte a tuberkulózis vakcina széleskörű tesztelését, hogy kiderítsék, képes-e ez az oltás védeni az egészségügyi személyzetet a koronavírussal szemben. A kutatók közleményükben bejelentették: a BCG-oltást az ausztrál kórházakban dolgozó egészségügyi személyzet mintegy négyezer tagján végzik majd el, hogy megállapítsák, képes-e ez a vakcina enyhíteni a Covid-19 fertőzés tüneteit. A melbourne-i Murdoch intézet kutatói szerint ugyanis a BCG – melyet minden évben több mint 130 millió csecsemőnek adnak be – a szervezet alapvető immunkapacitását is növeli. A közlemény szerint hasonló teszteket készülnek végezni más országokban is, így például Hollandiában, Németországban és Nagy-Britanniában.
„A tuberkulózis vagy elterjedt nevén „tbc” olyan idült fertőző betegség, melyet a Mycobacterium (tuberkulózis baktérium) okoz. A kórokozó nyálcseppek révén (köhögés) jut át egyik emberről a másikra. A BCG-oltás a csecsemőket és kisgyermekeket védi meg a mycobaktérium (a tbc kórokozója) által okozott gennyes agyhártyagyulladástól és a miliáris (egész testre kiterjedő) tbc-től.”
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.