Hetek óta él elszigeteltségben szinte az egész világ. A karantén bevezetésével mindenki élete megváltozott. E változások nem csak arra vonatkoznak, hogy be kell tartani a közegészségügyi és higiéniás normákat, hiszen sokak munkahelye, megélhetése is veszélybe került.
Beregszász lakosai példaértékűen tartják be e szabályokat, ám a rendkívüli helyzet feltételei negatívan érintették például a közszolgáltatásban, a közétkeztetésben, a turisztikai ágazatban dolgozókat, illetve a kisvállalkozókat, akik a város munkaképes lakosságának 17 százalékát teszik ki. Ugyanez vonatkozik azokra az emberekre, akik nem hivatalosan dolgoztak, s nem fizettek adót, hiszen most nem tudják azt követelni munkáltatóiktól, hogy folyósítsák a bérüket a karantén idején.
– Eközben – akárcsak a karantént megelőzően – tovább működnek az iparvállalatok, a bevásárlóközpontok, az élelmiszerüzletek, a híradástechnikai cikkeket forgalmazó egységek, a logisztika, azok a szolgálatok, amelyek szavatolják a vízzel, gázzal, villanyárammal való ellátást, a háztartási hulladék elszállítását stb. – magyarázta Babják Zoltán.
A termékek, élelmiszerek házhoz szállítására, azaz online munkára állt át sok olyan vállalkozó, akik kénytelenek voltak leállni a karantén idejére.
Megnyugtató, hogy az állam, akárcsak korábban, folyósít minden szociális juttatást: a nyugdíjakat, különböző támogatásokat (ez a szubvenciókkal együtt 10,7 millió hrivnyát jelent), a munkanélküli segélyt stb. Ugyanez vonatkozik a pedagógusok, a rendvédelmi szervek dolgozói, az egészségügyi dolgozók munkabérére is – tette hozzá a polgármester.
– Egyes kifizetések a helyi büdzséből történnek. Elsősorban a költségvetési szférában dolgozók munkabérének időben történő folyósítására, illetve intézményeinek fenntartására koncentrálunk. De szavatoljuk a város zavartalan működését is, ami alatt a 24 órás vízellátás, a szennyvízelvezetés, a közvilágítás, a város tisztán tartása, a hulladék elszállítása, a helyi utak folyó javítása stb. értendő – fejtette ki a polgármester.
Azok a közalkalmazottak, akik a karantén idején is dolgoznak, a bérük 100 százalékát kapják, míg azoknak, akik önhibájukon kívül vannak odahaza, munkabérük legalább kétharmadát folyósítják.
– Emellett arról is tájékoztatni szeretnék, hogy takarékossági megfontolásból speciális munkarendet vezettünk be a városi tanács munkatársai számára a karantén idejére. A Beregszászi Városi Tanács ennek értelmében hétfőtől csütörtökig 8.00-tól 15.00 óráig, pénteken pedig 8.00-tól 12.00 óráig (közép-európai idő szerint) fogad ügyfeleket.. Ennek eredményeként kevesebb pénzt kell fordítani az itt dolgozók bérezésére. A felsorolt kiadások fedezésére legalább 8,5 millió hrivnyára van szükség havonta. Ennek ellenére jelenleg nincs tartozásunk a kiadások finanszírozása tekintetében – hangsúlyozta Babják Zoltán.
A koronavírus-járvány feltételei közepette 2020. március 17-én elfogadták az 533. sz. törvényt, amely kedvezményeket irányoz elő az adófizetők számára a COVID-19 elleni küzdelem időszakára. Ez egy sor olyan adót is érint, amelyek korábban a városi büdzsét gyarapították. Emiatt március folyamán lényegesen csökkentek a költségvetés bevételei. Míg januárban 97,4 százalékban, februárban pedig 109,4 százalékban teljesültek a költségvetési előirányzatok, addig márciusban ez a mutató már csak 77,8 százalékos volt. A mostani helyzet figyelembe vételével pedig meg sem lehet becsülni, hogy mennyi pénz folyik be a büdzsébe április folyamán.
– Mindannyian ebben a városban élünk, s tudatában kell lennünk a kötelezettségeinknek. Kötelességünk például, hogy elszámoljunk a felhasznált vízért, hőenergiáért, a szemét elszállításáért. Eközben a fogyasztók 140 ezer hrivnyával tartoznak az elhasznált vízért. Tisztában kell lenni azzal, hogy emiatt könnyen előfordulhat, hogy csak korlátozott időben folyik majd a víz a csapokból… Általában a naptári év elején fogadjuk el a város költségvetését. A szokásos feltételek mellett forrásokat irányzunk elő mind a szociális szférára, mind a város gazdasági fejlesztésére. Az ide évre is beütemeztük az utak javítását, a vízvezeték- és csatornahálózat bővítését stb. De nagy a valószínűsége annak, hogy kénytelenek leszünk élelmiszerek, egészségügyi eszközök stb. beszerzésére átirányítani a javítási munkálatokra, gazdasági projektekre szánt összeget. Tehát a városi tanács készen áll arra, hogy a helyzet függvényében módosítsa a költségvetési források felhasználásának stratégiáját. Tisztában kell lennünk azzal: amennyiben kénytelenek leszünk bővíteni a szociális célú kiadásokat, akkor a vártnál kisebb volumenben tudunk a város infrastruktúrájának fejlesztését célzó munkálatokat elvégezni – magyarázta Beregszász polgármestere, majd arra kérte a város lakosait, tegyenek eleget a karantén előírásainak. A városvezetés pedig a maga részéről minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy minimálisra csökkentse a veszteségeket, illetve még e bonyolult időkben is fejlessze Beregszászt.
Hegedűs Csilla