Nagydobronyban alig akad olyan porta, ahol ne foglalkoznának mezőgazdasági termeléssel. Azt is lehetne mondani, hogy az emberek több vasat tartanak a tűzben, mivel a munkahelyük mellett még a kerti teendőket, sok esetben még a mezeit is ellátják. A gazdák között vannak olyanok is, akiknek a fő bevétele a háztájiból származik, így számukra különösen nehéz ez az időszak.
Jelenleg a retek és az uborka szedése és eladása aktuális, illetve a fóliasátrakban egyre többen foglalkoznak virágtermesztéssel.
– Hogyan változtak a viszonyok a tavalyi évhez képest az uborkatermesztést illetően?
– Már elég régóta foglalkozunk uborkával, de ilyen nehéz és kilátástalan még soha nem volt a helyzetünk – meséli Balogh Erzsébet. – Szerintem ezt mások nevében is kijelenthetem. Amikor január 10-én elvetettük a magokat, nem gondoltunk arra, hogy a Kínában kirobbanó helyzet akár idáig is elterjedhet. Az sem jutott eszünkbe, hogy valamikor is ilyen nehéz lesz eladni a primőröket. Az első termést több napon keresztül kellett kínálni olyan helyeken, ahol máskor akár több mázsa primőr árut el lehetett adni.
Arról nem is beszélve, hogy a tavalyihoz képest legalább 50 százalékkal olcsóbban kelt el.
A felvásárlók sem merték megvenni az árut, mivel ők sem tudták mire számítsanak a karantén miatt. Bizonyos idő elteltével, elképzelésem szerint, tapasztalták a boltokban és más elárusító helyeken, hogy mégiscsak van kereslet az uborka iránt, így most könnyebb, mint a szezon első két hetében volt. Ennek ellenére a bevétel közel sem áll a korábbi évekhez mérten.
A hágón túlról nem érkeznek nagy felvásárlók, holott máskor a buszok egymást érték, most elvétve jön egy-egy.
Mivel nem kezdő termelők vagyunk, így kialakult már a közeli városokban a felvásárlói körünk. Előre nem lehet tudni, hogy idén ez mennyire lesz elég.
– Megtérül-e az idei kiadás?
– Ha így folytatódik a helyzet, úgy gondolom, nem. Mi persze mindent igyekszünk megtenni, a munkát szívvel-lélekkel elvégezzük. Akik idén megkezdték a szezont, nagyrészt szomorkodnak. A befektetés az megtörtént mind a fűtött, mind a fűtetlen fóliasátrak estében. Az, hogy mivel zárul az egész, kiszámíthatatlan – magyarázza tovább a háziasszony.
Hasonlók mondhatók el a retek termesztésével kapcsolatban is, hiszen ilyen nagy mennyiségű termés Kárpátaljára sok.
A korábbi években a többletet szintén a „bentiek” vásárolták fel. A kialakult helyzet miatt a retek iránt is csökkent az érdeklődés, pedig ünnepi időszakban a korábbi években könnyen el lehetett adni. A mezőgazdaságban is a bizonytalanság lett úrrá.
A településen egyre többen foglalkoznak virágtermesztéssel, amit szintén nem csak a helyiek számára nevelgetnek.
– Több mint harmincféle virágot termesztünk. Nagydobronyból és a környező falvakból is érkeznek hozzánk vásárlók – magyarázza Kertész Ágnes. – Évtizedek óta foglalkozunk ezzel, így már kialakult vásárlói körünk van. Ők már idén is jelezték, hogy szeretnének vásárolni. Azt gondoltuk, hogy nehezebb időszak következik, de egyelőre jól kezdődött az év.
Az ungvári felvásárlónk nagy tétellel kereskedik, és mivel nála is változatlan a forgalom, így a mi virágainkra is szükség van.
A korábbi években Kijevből és más nagyvárosokból is érkeztek felvásárlók, de ők idén még nem jelentkeztek. Az árakat illetően nem változott semmi. Más virágosok nevében nem beszélhetek, nekünk az a szerencsénk, hogy a fő kapcsolataink Kárpátalján vannak, így könnyebb megoldani a szállítást és az eladást. Hatalmas pluszt jelent számunkra, hogy az ungvári városszépítők – akik a városi parkosításért felelnek – tőlünk vásárolnak évek óta, Ők idén ismét jelentkeztek.
– Mikor lehet a legnagyobb veszteségekkel számolni?
– Ha a hágón túli felvásárlók nem jönnek, akkor lehetetlen lesz mindent eladni.
Bara Tünde
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.