Móri István ezúttal egy rendhagyó pergető módszerről mesélt
Móri Istvánnal, a Webfishing jól ismert teszthorgászával találkozva az ember mindig tanul valami újat. Tavaly, ha még emlékszik rá a kedves olvasó, a multiplikátoros pergetés alapjairól értekezett. Most egy vidékünkön egyelőre kevesek által művelt, de bizonyos esetekben nagyon eredményes módszerrel, a dropshottal ismerteti meg az érdeklődőket.
– Tulajdonképpen mi is az a dropshot?
– Valójában a szilikoncsalis pergető horgászat egy nagyon specifikus módja, melynek során nem ólomfejes horgot, vagy a „cseburaska-szerelék” módjára ólom+szilikoncsalis horog kombót alkalmazzuk, hanem egy speciális, igen komoly súlyú pálcaólmot és egy hasonlóan érdekes, úgynevezett offset-horogra húzott szilikoncsalit. Ez úgy néz ki, hogy a tetszőleges hosszúságú fluorocarbon (ez a hozzávaló a merevsége és vízben láthatatlan volta miatt fontos) előke végére kerül a füllel ellátott ólom, fölé pedig a dropshot kötéssel rögzített, az előkétől mereven elálló féreghorog, melyre egy úgynevezett non-action csali kerül. A klipsszel ellátott, pálcaólom azért fontos, mert a rögzítésének köszönhetően egy mozdulattal bármikor módosítani tudjuk a végólom és a csali közötti távolságot, ezzel befolyásolva, hogy a fenéktől milyen magasságban járjon a csalink. Az ún. non-action csalinak meg az a tulajdonsága, hogy nem korong- vagy twister-farokban végződik, hanem sima villás a vége, illetve féregszerűen elvékonyodik. Életre a botunk hegyének pöcögtetésével-rázogatásával, esetleg a sodrással keltjük.
– Ez így elsőre elég macerásan összerakható végszereléknek tűnik…
– Ez így igaz, viszont „menet közben” nagyon gyorsan az adott vízhez alakíthatjuk. Ha kell, pillanatok alatt válthatunk kisebb vagy nagyobb ólomra a sodrás és a dobástávolság függvényében. Könnyen és gyorsan módosíthatjuk, hogy csalink a fenéktől milyen távolságban dolgozzon, és az offset horgon sem nehezebb csalit váltani, mint egy sima gumihalas-twisteres szereléken. Ráadásul a droppshotnak van még két nagyon komoly előnye.
– Melyek azok?
– Nem elhanyagolható, hogy a sima szilikoncsalis módszerekhez képest a dropshot nehezebben akad el. Mivel az offset horog hegye rejtve van, nem kell annyira félnünk az akadóktól. A legfontosabb viszont az, hogy amennyiben egy akadóban ott sejtjük a csukát vagy süllőt, akkor a dropshot jóvoltából szinte egy helyben tudjuk táncoltatni a csalinkat. A csalit a ragadozó orra előtt rángatva a legpasszívabb halat is fel tudjuk annyira idegesíteni, hogy odavágjon a horgunkon izgő-mozgó szilikonfalatnak.
Matúz István