Az álláskeresők többsége nő, a munkanélküliek majdnem fele 45 évnél idősebb.
Márciusi adatok szerint Kárpátalján közel 5300 munkanélkülit és 1800 betöltetlen állást tartanak nyilván. A valóság ettől természetesen lényegesen eltér. A munkaképes lakosságból – amit a statisztika 15-70 éves kor között számol – több mint félmillióan dolgoznak, és közel 50 ezren vannak állás nélkül.
A karantén előtt a legkeresettebbek a varrónők és a kábelkötők voltak, de hiányoztak szakoktatók, villanyszerelők és faipari dolgozók is.
Jurij Fuscsics, a Kárpátaljai Megyei Foglalkoztatási Központ igazgatója szerint
a munkaerőhiány egyik legfőbb oka az alacsony fizetés, hiszen az itt ajánlott bér fele, sőt, esetenként harmada annak, amit a szomszédos országok vállalatai kínálnak.
A közgazdászok szerint rövidesen sok hivatalnok is növelni fogja az álláskeresők számát, hiszen a folyamatban lévő közigazgatási reform következtében számosan elveszíthetik eddigi pozíciójukat.
Tudnunk kell, hogy a foglalkoztatási központ adatai nem tükrözik a teljes képet, hiszen az állástalanok kis hányada keres itt munkát. Sokan hirdetések útján, az interneten vagy személyes kapcsolatokon keresztül találnak új munkahelyet, „békeidőben” a határon túl érdeklődnek.
Az interneten hirdetők többsége bolti vagy piaci eladót, gépkocsivezetőt, adminisztrátort keres. Megjegyzendő, sokan nem veszik figyelembe, hogy már 2012-től törvény tiltja a nem, illetve a kor feltüntetését a feladott hirdetésekben.
Az adatokból kiderül az is, hogy az álláskeresők közel 70 százaléka nő, a munkanélküliek több mint 40 százaléka pedig 45 évnél idősebb.
A legtöbb dolgozót a megyében az ipar és a kereskedelem foglalkoztat. Az hirdetések többsége a külföldi illetőségű gyárakba csábít(ana), a kereskedelembe pedig az üzletek ajtajára függesztett ajánlatok invitálnak.
A nyári szezon közeledtével sokan az építőiparban, illetve a mezőgazdaságban találnak munkát. A turizmus a jelenlegi helyzetre való tekintettel lemarad a népszerű foglalkozásokat nyújtó ágazatok listájáról.
A munkaerőpiac nem egyformán működik a megye különböző területein.
Ungváron, Beregszászban, Szolyván és Huszton egy-egy álláslehetőségre alapesetben 1,5-2 jelentkező van, Ökörmezőn és Nagybereznán pedig 20-30.
A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet ezt az arányt is lényegesen megnöveli.
Egyre több külföldi cég tart fenn munkásokat toborzó irodát. Lengyel, cseh, német, magyar, szlovák, de még dán és izraeli vállalatok is keresnek kárpátaljai szakembereket. A karantén lejártával néhányuk akár charter-járatokat is hajlandó lesz küldeni az időközben hazatért dolgozókért.
Egy ilyen világválság után azonban új helyzet alakul ki, sokan átgondolják a külföldi munka kifizetődését. Ilyenkor rendszerint erőre kap a gazdaság is, a kérdés csak az, hogyan fogja benne megtalálni a számításait az álláskereső.
Csuha Ivett