A kárpátaljai és egyes országos hírportálok is szenzációként tálalták a sajnálatos tragédia hírét, hogy a Kijev– Csap országút Rivnéhez közeli szakaszán közlekedési balesetben életét vesztette a korábban országos hírnévre szert tett Horvát Attila. A 45 éves, Doki becenéven közismert nagybégányi férfi nem akármilyen figura volt. Az ukrán média legendákat zengett alvilági kapcsolatairól, a vidékünkön át zajló csempésztevékenység egyik főszereplőjévé is kikiáltották.
A látszatra szerény, szürke emberke nagy dolgokba vágta a fejszét, amikor sokan más vidékeken keresték a boldogulást és a kenyérre valót. Kinézett, majd bérbe vett egy jelentős földterületet a Bereg-vidéken az ukrán-magyar államhatár mentén. Ez még 2007-ben történt. Akkor mezőgazdasági hasznosítás céljából sikerült megszereznie
a 140 hektáros parcellát, ahol valójában egy saját kis határövezetet alakított ki, amelyen át eredményes csempésztevékenység zajlott.
Rendőrségi információ szerint a drogalapanyagnak számító, Ukrajnában felettébb nagy keresletnek örvendő mákszalma volt a privát határövezetben zajló illegális árucsere-forgalom fő importterméke. Az ukrán exportcikkek sorában pedig feltehetően az EU-ba tartó migránsok és a cigaretta szerepelt.
A törvénytelen tevékenységre csak 2016-ban figyelt fel az ukrán hatóság. Ekkor, illetve ezt követően derültek ki részletek. Például az, hogy a kérdéses földterület fiktív személyek révén, a beregszászi földhivatal közreműködésével került magánkézbe.
A gazda pedig – a hatóság állítása szerint – a nagybégányi Horvát Attila lett, aki polgárőrségnek és vadásztársaságnak nevezett fegyveres bandájával felügyelte a határ menti térségben zajló illegális tevékenységet.
A magánkézben lévő határszakaszon a gazda valóságos határőrizeti rendszert épített ki. Voltak itt a hivatalos határőrségnél alkalmazottakhoz hasonló eszközök, így például szögesdrótból készült külön műszaki zár, éjjellátó készülékekkel felszerelt megfigyelő tornyok, amelyekről belátható volt az egész terület.
Doki maszek határsávja annak ellenére biztonságban üzemelt, hogy a Munkácsi Határőrosztag éveken át pereskedett azért, hogy a bíróság helyezze hatályon kívül a földhivatal döntését a magánkézbe adásról. A törvény szerint ugyanis nem adható privát kézbe a határsávban lévő, ahhoz közvetlenül tartozó földrészleg.
Attila befolyása azonban akkorának bizonyult, hogy képes volt megvédeni tulajdonát az ítélőszék előtt is.
Majd eljött 2017 ősze, amikor fegyveres alakulat szállt ki a térségbe, hogy leszámoljon Dokival és bandájával. A fegyveres incidenst akkoriban sokan a kárpátaljai magyarság ellen zajló provokációkkal, a kisebbség újabb vegzálásával hozták összefüggésbe. Még megyénk akkori vezetője, Hennagyij Moszkal is felháborodva bírálta a szerinte értelmetlen karhatalmi akciót. E során jelentős erőket, páncélosokat és még a légierőt is bevetettek a térségben, de végül nem adtak közre hivatalos beszámolót a napokon át zajló megmozdulás eredményeiről.
A fő gyanúsítottat letartóztatták. Ám nem sokáig volt rács mögött. A hatóság elrendelte Horvát Attila házi őrizetbe helyezését. A határszakaszt visszaállamosították, 2018-ban pedig lerombolták mindazt, amit Doki felépített az övezetben. Ő maga pedig állítólag valami legális dologba kezdett. Hogy pontosan mibe, azt homály fedi, és a hirtelen halála miatt valószínűleg már nem is fogjuk megtudni, mivel foglalkozott az utóbbi időben az elviekben házi őrizetben lévő Horvát Attila.
KISZó-feldolgozás