Megküzdés a karantén idejében – Héder János útmutató gondolatai

A világjárvány heteken belül megváltoztatta az életünket. A modern ember nehezen tűri, hogy a jól bevált szokásai egy csapásra semmivé lesznek. Héder Jánost, az Ungvári Református Gyülekezet lelkészét arról kérdeztük, hogyan birkózhat meg a helyzettel a hívő ember, akit nem csak személyes létében, de hitének közösségi gyakorlásában is sújt a világjárvány.

– A keresztyéneket, ugyanúgy mint a többieket, nagyon fájdalmasan érinti az előállt helyzet. Az ember szeret mozogni, társaságban lenni, hisz a keresztyényi élet nagyon sokszor a közösségi életben teljesedik ki. Viszont hetek óta beszűkült a tér, mozgásunk korlátozva van, ezáltal nagyon sok félelem jelenik meg bennünk. Ez az időszak az agresszió ideje. Ilyenkor az ember mérges mindenkire és mindenre, ami útját állja, és nem engedi, hogy a megszokott módon bontakozzon ki. Ezért nagyon sokszor ideges és mérges.

A hitetlen ember különösen nehezen viseli a megpróbáltatásokat és ugyan nem hisz Istenben, mégis előveszi, és hadakozik vele.

Azonban látnunk kell, hogy a számos megkötés mellett számtalan egyéb lehetőség kínálkozik számunkra ezekben a nehéz napokban. Lehet olvasni, beszélgetni a családtagokkal, odafigyelni másokra, régi történeteket mesélni a gyerekeknek és az unokáknak, takarítani, pakolászni, naplót írni, elmélkedni a Biblia gondolatain, imádkozni. A keresztyén emberek a nehéz helyzeteket úgy élik meg, hogy moratóriumot kérnek az Istentől. Azaz imádkoznak, rábízzák magukat. Egyrészről úgy tűnhet, az imádság felesleges, nem segít. De valójában egy olyan embernek, aki nem kapcsolódik az egyházhoz, annak nincs mibe kapaszkodnia és nagyon hamar kimerül.

A keresztyén ember is ugyanúgy szembesül a nehézségekkel, ugyanúgy megéli a próbára tevő pillanatokat, ám a hitéből fakadóan vannak tartalékai.

Vannak, akik megpróbálják elbagatelizálni a gondokat, vagy viccet csinálnak belőle. Ez is egy feldolgozási mechanizmus. Van, aki a belenyugvás útját választja. S van, aki úgy éli meg a keresztyén hitét, hogy érzi, van mellette valaki, aki segíti, küzd mellette a harcban. Ezek az emberek sokkal jobb eredménnyel lábalnak ki a krízishelyzetekből.

Ezért az elcsendesedés, az igére figyelés, az imádság egy olyan rejtett forrást tud az ember számára lenni, aminek pozitív hozadéka van ebben a jelenlegi harcban is, és segít átvészelni számos bajt.

Tudjuk, hogy aki imádkozik, az könnyebben megbirkózik egy betegséggel is, jobban bírja a bezártságot, jobban megtalálja azokat a dolgokat, amelyek segítenek túljutni a karantén következményein. Mára több tudományos vizsgálat is alátámasztotta, hogy ha valaki rendszeresen imádkozik, az jó hatással van a lelki egészségére. Ezért mindenkinek ajánlom az elgondolkozást!

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó