Csontritkulás – a néma kór

A csontritkulás, más szóval oszteoporózis, a csont minőségi és mennyiségi változását jelenti, melynek során károsodik annak szerkezete. A betegség fokozott törékenységgel jár: az egyszerű elesések során először a csukló, majd a csigolyák, még idősebb korban a felkar és a csípő törése jellemző. A kezdetben tünetmentes, néma kórként is emlegetett jelenség vizsgálatát elsősorban az érintettek magas száma teszi aktuálissá: a csontritkulás Ukrajnában minden negyedik embert érint. Az európai uniós adatok szerint pedig minden harmadik menopauzán átesett nő, és minden ötödik ötven év feletti férfi szenved tőle.

Osteoporosisnál előrehaladott esetben a csont állománya olyannyira meggyengül, hogy már kisebb elesésre, minimális külső hatásra akár spontán törés következhet be. A kutatások tanúsága szerint 55 éves korig a férfiak körében 2,2 % , a nőknél 6,1 % a törés veszélye. Ezután ötévenként folyamatosan nő a csonttörés kockázata. 55–59 éves kor között 29, 65–69 között 55,7,

a hetvenedik életév után pedig 70,9 százalékra nő a veszély, ami arról tanúskodik, hogy Ukrajnában csontritkulás-járványról beszélhetünk.

A csont törékenységének hátterében a mozgásszegény életmód ugyanúgy szerepet játszik, mint az irracionális étkezés. A szív- és érrendszeri, az onkológiai és a cukorbetegségen kívül az egészségügy leggyakoribb problémája. Többnyire egy röntgenlelet vagy a csont specifikus áteresztőképességét mérő szűrővizsgálat után derül ki az érintettség. Tüneteit, elsősorban a gerincfájdalmakat, ugyanis hajlamosak más betegségekre, főleg sólerakódásra fogni.

Vannak, akik fokozottan veszélyeztetettek: a reproduktív korú, menstruációs zavarokkal küzdő, a menopauza után lévő nők, a hatvan feletti férfiak, a reumatikus, endokrinológiai problémákban szenvedők. Ugyancsak érdemes megejteni a szűrővizsgálatot azoknál, akiknek gyakran törik el valamelyik végtagjuk, akiknek csökken a súlyuk és a magasságuk.

Kárpátalján, a megyeszékhelyen, a Novák András nevét viselő megyei kórházban végeznek csontsűrűség-mérést az osteoporozis központban. Az ilyen problémákkal küzdő pácienseket a reumatológiai osztályon kezelik, tudtuk meg Jacina Györgytől, a kórház főorvosától.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó