Amíg nem stabilizálódik a helyzet, ez lehet a legkézenfekvőbb megoldás
Ebben a bizonytalan időszakban, amikor nem tudjuk, meddig tart még a karantén, mikor nyitják meg a határokat, és milyen anyagi nehézségeket ró még ránk a járvány, a szülőföldön való továbbtanulás lehet a biztos pont.
Mint azt az oktatási minisztérium is bejelentette, a koronavírus-járvány ellenére sem marad el az idei érettségi (ZNO) és felvételi kampány. A diákok nincsenek egyszerű helyzetben, most kell meghozniuk a döntést arról is, hogy hol szeretnének továbbtanulni.
– Nem tudjuk mi vár ránk, az előrejelzések szerint ősszel jöhet a járvány második hulláma, ami még rosszabb lesz, mint az első – közli dr. Spenik Sándor.
– Amíg nem készül el a vakcina, addig nem tudják megállítani a kórt. Ebben a bizonytalan helyzetben szerintem jobb, ha a diákok itthon maradnak.
Az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének (UMOTI) igazgatója úgy véli, az az opció, hogy kimenjenek külföldre, később is megmarad, ha helyreállt az élet, de kár lenne ezt az évet elhalasztani és kiesni a tanulás ritmusából.
– Jövőre újra próbálkozhatnak a magyarországi felvételivel. Át is vezethetik őket, esetleg párhuzamosan folytathatják majd a két szakot. Az ungvári intézet igazgatójaként természetesen az egyetem magyar képzéseit ajánlom, de a diákok hasonlóképp választhatják az ukrán szakokat vagy a beregszászi tanintézményeket.
A lényeg, hogy most itthon maradjanak. A lehetőségek Kárpátalján is adottak.
Nálunk kecsegtető a magyar intézet korszerű felszereltsége, az oktatás magas színvonala. Modern, tiszta kollégium várja a hallgatókat, arról nem is beszélve, hogy számos alternatíva áll előttük, részképzéseken és tanulmányutakon vehetnek részt, mozgalmas diákéletbe csöppennek bele, amit a diákszövetség garantál.
– Mi szól még az itthoni továbbtanulás mellett?
– Az anyagi rész sem elhanyagolható.
Ha a gyerek még be is jut az ösztöndíjas helyre, a szülőnek még úgy is sokba kerül a külföldi taníttatás.
Most, amikor többen már a tartalékjaikat élik fel, és nem tudhatjuk, még meddig húzódik el a bizonytalan helyzet, ezt is figyelembe kell venni. Nálunk a felvételizők nagy eséllyel jutnak be államilag támogatott helyekre.
Az UMOTI az idén is öt szakra hirdet felvételt. Az intézetbe jelentkező diákok a történelem, nemzetközi kapcsolatok, matematika, fizika, magyar nyelv és irodalom szakra jelentkezhetnek. Harmadik érettségi vizsgaként a magyar nyelvet is választhatják. A magyar nyelvvizsgát az Ungvári Nemzeti Egyetemen lehet majd letenni.
Szóba került egy új, egyedülálló szak nyitása is a Magyar Filológiai Tanszék égisze alatt. A képzés ukrán anyanyelvűek számára kínálna magyar és angol nyelvi oktatást.
Az igazgató hozzátette, azok is jöhetnek az egyetemre, akik a magiszterit szeretnék elvégezni. Az alapképzés után bárki felvételizhet a mesterképzéseikre – akár magyarországi BSc szintű diplomával –, élhetnek a keresztfelvételi lehetőségével is.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.