Piaci körkép járvány idején│KISZó-háttér

A megye területén különbözőképp értelmezik a rendelkezést

Az idei tavasz több szempontból sem kényeztette el a gazdákat, hiszen az eddigi extrém hideg és száraz kikelet pár napja egy kisebbfajta szélviharral is „boldogította” a termőket, és ha mindez nem lenne elég, a keservesen megtermelt zöldségfélék értékesítése sem egyszerű.

A koronavírus-járvány miatt bezárt piacok – a megfelelő óvintézkedések és a szabályok szigorú betartása mellett – hétfőtől a megszokott munkarendben tarthatnak nyitva – közölte a Munkácsi Városi Tanács sajtószolgálata.

A piacok bezárásáról április 18-án döntött a városi járványügyi bizottság, a korlátozó intézkedés április 27-én járt le.

A zárt térben működő piacokat ugyanakkor szigorú óvintézkedések mellett nyitják meg újra. A vásárlóknak be kell tartaniuk az egymás közötti biztonsági távolságot, kötelező a maszk viselése, a járványügyi szabályok betartatása mellett az üzemeltetőknek el kell látniuk a piac dolgozóit védőfelszereléssel.

Az elmúlt hétvégén Olekszij Petrov Kárpátalja új kormányzója Olekszandr Sljahovszkij megyei rendőrfőnökkel közösen ellenőrizte a járványügyi intézkedések betartását a munkácsi piacok esetében – közölte a megyei közigazgatás sajtószolgálata. A Latorca-parti városban az ellenőrzés idején csak az úgynevezett GID, a nagybani zöldségpiac működött.

Técső

Mihajlo Kis, a piacot üzemeltető cég vezetője arról tájékoztatta a megyevezetőt, hogy

az országos karantén bevezetése óta az árusok 80 százaléka – a nem élelmiszerrel kereskedők – felfüggesztette az árusítást.

Rendszeresen fertőtlenítik a vásár területét.

Ungváron szerdától szombatig működik a Korjatovics téri kistermelői piac. Erről lapzártánk után, április 29-én döntöttek.

Az Ungvári Városi Piac szövetkezetének igazgatója elmondta, a piac területén a dolgozóknak kötelező maszkot és kesztyűt viselni. Tamara Hrisz hozzátette, a bazár bejáratánál a vásárlók kézfertőtlenítésen esnek át, és kettesével léphetnek be a területre.

Az igazgatónő kifejtette, tervezik a piac nyitva tartásának meghosszabbítását

A Nagyszőlősi járás két, úgynevezett „kispiacát” – ahol eddig egzotikus macskafajtáktól, a búzán és kukoricán át, a legkülönfélébb zöldségekig minden kapható volt – a járványügyi korlátozások okán bevezetett karantén miatt bezárták.

Maradt a nagybani zöldségpiac, ahol a vevő és az eladó még egymásra találhat. Persze e vásártér sem úszta meg korlátozások nélkül, hiszen csak a 1,5 méteres távolságot betartva, maszkban, kesztyűben látogatható, de legalább ez a kereskedelmi lehetőség adott. A piac ugyanakkor normál munkarend szerint reggel 5-től (közép-európai idő szerint) délután 15-16 óráig várja az eladókat és vásárlókat. Igaz, mindkét oldal panaszkodik, hiszen

az emberek zsebében érezhetően egyre kevesebb hrivnya csörög, és nagyon kevés vásárló engedheti meg magának, hogy a hajtatott sárgarépából, karalábéból, káposztából vagy uborkából 10-20 kilónyit vásároljon.

A pénztelenséget bizonyítja, hogy egyes értékesítők még a „kilózásra” is hajlanak, és nem zsák vagy ládaszám adják portékájukat, hanem kimérnek belőle kevesebbet is, noha az eddig egyáltalán nem volt jellemző.

Az árak a több éves átlag szerint alakulnak. A hajtatott káposzta például három hete 35 hrivnyás kilónkénti árral indult, de mára ez 10-re csökkent. Az árcsökkenés persze az egyre nagyobb kínálatnak és a hamarosan piacra kerülő szabadföldi, síkfólia alatt termett káposzta piacra kerülésének is betudható. Az ugocsai konzervgyárak kimúltával az uborkatermelőkre is kemény idők köszöntöttek.

16-18 hrivnyára esett a fűtött fólia alatt termesztett csemegeuborka ára, de a verbőci gazdák szerint az igazán nagy baj az, hogy ennyiért sem nagyon lehet eladni.

A legjobb helyzetben tán még azok a gazdák vannak, akiktől a maszek ABC-k átveszik a termést. Érdekes módon a fűtött fólia alatt megtermelt földieper – noha két éve nagyon jól jövedelmezett – teljesen eltűnt a kínálatból, hiszen egy ilyen luxustermékre most nagyon kevesen költenek.

Sokan – termelők és értékesítők egyaránt – Kárpátalja legnagyobb zöldség-gyümölcs piacában, a munkácsiban bizakodnak. Abban reménykednek, hogy az odaszokott hágón túli, nagybani felvásárlók kissé felpörgetik majd a keresletet és az árakat. Ezen kívül Kárpátalján a közeljövőben több kései hajtatott zöldségféle (paradicsom, paprika, padlizsán, stb.) piaci árára komoly hatással lehet az is, hogy

az Ilosvai járásban a már említett szélvihar nagyon komoly károkat okozott a fóliasátrakban.

Beregszászban bő másfél hónapja tartanak zárva a piacok. A rendelet sok kiskereskedőt és vásárlót negatívan érintett, de a kialakult helyzetben nem volt más lehetőség. Bár más településeken újra kinyitottak a bazárok, a beregszászi még mindig zárva tart, meglehet, egészen a karantén végéig, azaz május 11-ig.

A vásárlók zöme a Spárba és más, élelmiszereket forgalmazó üzletbe szokott át,

de a bazárnak van egyfajta hangulata, amit más üzlet nem pótol. Sok ember szeret alkudozni, elbeszélgetni az őstermelővel. Remélhetőleg hamarosan a Vérke-parti város piacai is újra életre kelnek.

Técsőn a karantén kezdetétől zárva volt a piac. Bár a polgármesteri hivatal áprilisi rendelete a szabályok szigorú betartása mellett engedélyezi a zárt vásárcsarnok működését, április 17-től lakat lógott az épület ajtaján.

Május 1-jétől Técsőn is újra megnyitja kapuit a vásárlók előtt a fedett részleg. Ezen kívül a piac területén működik egy gazdabolt, és néhányan palántákat is árusítanak.

A közeli településről hoznak be tejtermékeket, teherautójukról néhányan dughagymát, ültetni való krumplit kínálnak. Saját felelősségére eddig is nyitva tartott néhány pavilon, mint mondták, a számlák a karantén ellenére is jönnek, bevétel pedig semmi, valamiből meg kell élni. Ugyanez motiválja a tejtermékeket árusítókat is, kevés a nyugdíj, plusz jövedelem nélkül pedig nem lehet megélni.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó