Három álhír és három igazság a Beregszászi járásról Kárpátalján – ezzel a címmel osztott meg a közösségi oldalán Dmitro Kuleba külügyminiszter egy bejegyzést szerdán, amelyben reagált azokra a hírekre, melyek szerint az ukrán kormány Budapest nyomására magyar járás létrehozását tervezi Kárpátalján.
„Kacsa a hír, miszerint Ukrajna Magyarország kegyeit keresve Beregszászi járás kialakításán ügyködik. Az igazság ezzel szemben az, hogy a Beregszászi járás eddig is létezett, és minden feltétel adott, hogy továbbra is létezzen. Mindössze annyi történik, hogy a közigazgatási reform keretében csatlakozik hozzá a Nagyszőlősi járás” – írta Facebook-bejegyzésében a miniszter.
Kuleba hozzátette: a két járás egyesüléséről nem a külügyi tárca határozott, ugyanakkor a minisztérium üdvözli a közigazgatási reformtörekvéseket, amelyet Kuleba európainak és haladónak titulált. A külügyminiszter álhírnek nevezte azokat a híreszteléseket is, melyek szerint
legutóbbi budapesti vizitje során elkötelezte magát a Beregszászi járás létrehozásával kapcsolatban.
Kiemelte, hogy ez sértené Ukrajna alkotmányát, törvényeit és nemzeti érdekeit. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a külügyminisztérium kiáll a nemzeti kisebbségek jogai mellett, de ez nem jelenti azt, hogy tárgyalásokat folytatnának nemzetiségi járások vagy körzetek létrehozásáról.
Ugyancsak félrevezetőnek nevezte azokat a sajtóhíreket, amelyek azt sugallják, hogy az ukrán diplomácia kedvez a magyar érdekeknek, csak azért, hogy javítsa kapcsolatát Magyarországgal. „Ezzel szemben az igazság az, hogy Ukrajna stratégiai és euroatlanti integrációs, valamint egészében véve közép-európai érdekeket szem előtt tartva az ukrán diplomaták
azon dolgoznak, hogy javítsák Ukrajna és Magyarország viszonyát”
– fogalmazott Kuleba, megjegyezve, hogy az ukrán külügy valóban kompromisszumokat keres az ukrán-magyar viszony javítása érdekében, de ennek érdekében nem lépnek át bizonyos saját maguk által meghúzott piros vonalakon, mert, ha megtennék, ezzel megsértenék Ukrajna szuverenitását, függetlenségét és területi egységét.
Az ukrán külügyminiszter az egyik ilyen sarkalatos kérdésnek az oktatási törvényt tartja. Emlékeztetett arra, hogy korábban többször is azt nyilatkozta:
elutasítanak minden, az oktatási törvény módosítására irányuló javaslatot.
Végezetül kihangsúlyozta, hogy egyetlen ország sem diktálhat Ukrajnának a közigazgatási reformmal kapcsolatban, és az ilyen próbálkozásokat elfogadhatatlannak és beavatkozásnak tartja Ukrajna belügyeibe.
Mint arról a KISZó Online írt, Beregszász UMDSZ-es polgármestere, Babják Zoltán nyílt levelet intézett a járás ügyében Volodimir Zelenszkij elnöknek.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.