Enyhítésekkel ugyan, de még fennáll a karantén, ami a mezőgazdasági termelésre jelentősen rányomja bélyegét. Ez a billog az árakon, a nehézkes értékesítésen mutatkozik meg. Az elmúlt hetek hűvös, csapadékos időjárása sem kedvez a termelőknek. Molnár Ádám falugazdásszal folytatott beszélgetésünk során ezeket a nehézségeket próbáltuk kivesézni.
– Hogyan jellemezné a kárpátaljai helyzetet?
– A primőr zöldségtermesztés bizonytalan és erősen ingadozik. Ennek ellenére a termelők még bizakodnak. A gyümölcstermesztők számára sokkal inkább a fagykár és az enyhe, esős időjárás okozott gondot, mintsem a járványügyi intézkedések. Összefoglalva, a gazdák folytatják a munkát, és remélik, hogy a piaci helyzet ha nem is javul, de állandósul, kiszámíthatóbbá válik.
– A karantén milyen hatást gyakorolt a termelőkre?
– A piacok bezárása és újraindítása, majd újbóli bezárása a kereslet csökkenését idézte elő.
– Miként összegezhető a tavaszi szezon?
– A fóliasátor alatt termelőknek húsvét előtt még csak-csak megérte, viszont utána már jóval az önköltségi ár alatt tudták értékesíteni az árujukat. Például, közel két héten keresztül hat hrivnya volt az uborka kilója. A mai helyzet pedig azt mutatja, hogy a a fűtetlen fóliasátrakban termelők közel azonos jövedelemmel számolnak mint akik fűtöttek. Ez pedig csak a járványnak köszönhető. A retektermesztők pedig jobb esetben éppen megkeresték a befektetés összegét. Voltak, akik el sem tudták adni, mivel a piacok telítettek voltak, vásárló pedig alig akadt.
– Mit várhatunk a továbbiakban?
– Ez jó kérdés. Ebben a helyzetben csak szépek lehetünk, okosak nem. Valószínű, hogy a karantén enyhítésével javul a piaci helyzet és a termelői kedv. Viszont az elkövetkező párás, esős időjárás csak a kórokozóknak fog kedvezni, a pénztárcánknak nem. Az a helyzet, hogy a termelés már elindult, a gazdák kiültették a palántákat és reménykedünk.
– Mit tudna mondani a hozamokról, a minőségről? Jónak könyvelhető el, avagy visszaesés tapasztalható az elmúlt évekhez képest?
– A retek esetében kiváló minőségű és bő termés mutatkozott, viszont a haszon elmaradt, mivel közvetlenül a karantén bevezetése után vált betakaríthatóvá. Az uborka esetében, akik fűtöttek a sátrakban, nem panaszkodnak a mennyiségre. Vannak, akik a húsvét utáni alacsony árak miatt lekapcsolták a fűtést, ez esetben az átlagos termésmennyiség elmarad az előző évekétől. A hideghajtatásban termelők most kezdenek hozzá a szedéshez, és eddig ígéretesek az állományok, már csak a jó idő hiányzik. A paradicsom és paprika esetében még sok időnek kell eltelni, hogy eredményekről beszéljünk, de egyelőre nyugodtak a termelők.
– Az időjárási viszonyok miként befolyásolták a termelési folyamatot?
– Az áprilisi hőingadozások és fagyos éjjelek sokat rontottak a helyzeten. Így jelentős befektetésre volt szükség az állomány megújításához. Az előző években szinte mindennap lehetett szedni az uborkát, most viszont nem. A korai burgonya termésátlagai is jelentősen vissza fognak esni. Míg a fólia alatt lévő burgonya csak minimálisan szenvedett fagykárt, addig a kinti állományok többször is elfagytak. Ez alacsony termésátlaghoz fog vezetni.
– Melyek a legégetőbb problémák?
– Elsősorban a piaci helyzet, a termékek értékesítése. A várható dömping egyre közeledik, jó száraz, meleg időjárás kellene a kielégítő termésmennyiségek eléréséhez. További probléma a magyarországi vegyszerek, műtrágyák, kondicionálók hiánya, mivel az ukrán készítmények már nemegyszer cserbenhagyták a gazdákat. Ezen kívül a folyamatos esős, párás időjárás, mely kedvez a fertőzéseknek, így jóval többet is kell majd permetezniük a gazdáknak. A szabadföldi termelők számára a májusi hűvös időjárás jelentett nagy gondot, s ezért a kinti zöldségtermesztés 2-3 héttel csúszik az előző évekhez képest.
Bara Tünde
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.