Világszerte június 14.-én méltatják a véradók napját. Ukrajnában egyre nagyobb gondot jelent az életmentő folyadék begyűjtése, megcsappant a donorkedv, amit a karantén tovább fokozott. Vajon Kárpátalja rendelkezik-e elegendő tartalékkal? – kérdezte a KISZó Marija Fanticset, a Kárpátaljai Megyei Vérátömlesztő Állomás osztályvezetőjét.
– Hogy áll Kárpátalja a tartalékkészletekkel, a karantén milyen hatással van a véradási kedvre?
– Az ország nagyobb városaiban folyamatosan gondot jelent a vér pótlása, megyénkben egyelőre stabil a helyzet. Időleges problémák csak a ritka vércsoportoknál szoktak felmerülni, például a IV. negatívnál, ugyanis a lakosság igen kis százaléka rendelkezik ilyen vércsoporttal, tehát a donorok aránya is alacsony. Egyébként naponta változik a helyzet a tartalékot illetően, ma például az I-III. csoport terén állunk a legjobban, és lehet, hogy holnapután a nullás vérből lesz hiány. Sajnos a karantén valóban keresztül húzta a számításainkat, ugyanis ránk is vonatkoznak a szigorú előírások: maximum napi 10 véradót tudunk fogadni, viszont a vidéki gyűjtőútjainkat el kellett halasztanunk, amíg fel nem oldják a korlátozást.
Az volt a szerencse, hogy a szükséglet is csökkent, mivel csupán a sürgős műtéteket végezték.
Ám a kórházak most már visszatértek a megszokott műtéti rendhez, ismét nőtt az életmentő folyadék iránti igény. Ezért mindenkit arra kérünk, keressen fel bennünket és segítsen embertársain! Annál is inkább, mert azzal saját egészségüknek is jót tesznek.
– Mennyire biztonságos a procedúra? Sokan abban a tévhitben élnek, hogy közben megfertőződhetnek.
– Teljesen alaptalan az ódzkodás, a lecsapoláskor ugyanis steril, egyszer használatos eszközöket használunk. Minden egyes milliliter szigorú immunológiai szűrésen megy át (HIV, hepatitisz B, C, szifilisz stb.). Havonta találunk vírushordozókat, akik nem is tudnak ebbéli problémájukról. A plazmát például fél évig -40 fokon lefagyasztva tárolják, s amennyiben a véradón ez idő alatt valamelyik kizáró betegség tünetei jelentkeznek, a tőle kapott adagot megsemmisítjük. Amennyiben minden 18 és 60 év közötti arra alkalmas személy kéthavonta egyszer rászánná magát a csapolásra, teljességgel megoldódnának az utánpótlási gondok. Egyébként, talán a média segítségének is köszönhetően, egyre több fiatal vállalja a pár perces procedúrát. Ám kollektívan is felkeresnek bennünket a rendvédelmi szervek, az állambiztonsági szolgálat, a bankok, az újságírók, az egészségügyi dolgozók, az egyetemisták, a nagyobb gyárak, sőt olykor megyei képviselők is.
– Korábban a kedvezmények miatt is érdemes volt állandó donornak lenni. Jelenleg hány tiszteletbeli donoruk van?
– Éves szinten 60-80 személy csatlakozik azokhoz, akik rendszeresen életet mentenek, elsősorban a fiatalok. Kárpátalján jelenleg 2600-an vannak. A státusz annak jár, aki minimum 40 alkalommal 450 milliliternyi életmentő folyadékot adott. S bár több kedvezmény is megilleti őket – vérvételkor szabadnap, tetszőleges időben kivett szabadság stb. –, azokat csak az állami vállalatok biztosítják. A privát szféra többnyire ignorálja jogaikat.
Magyar Tímea