A megyeszékhelytől 17 kilométer távolságra fekvő Nagygejőc az Ung-vidék egyik legnagyobb múltú települése. A helyi községi tanács három települést – Nagygejőc, Kisgejőc és Oroszgejőc – szolgál ki. Vezetője Szűcs Pálma tizedik éve irányítja a közösséget.
– Az elmúlt években sokat szépült, fejlődött mindhárom település. Iskoláink, óvodáink megújultak, a községháza épülete szintén modern, öröm benne dolgozni. A magyarországi támogatások mellett az állam segítségére is számíthattunk. Templomaink, rendelőintézeteink vannak, illetve kultúrházzal is rendelkezünk.– kezdi beszélgetésünket Szűcs Pálma. – Természetesen vannak további feladataink, terveink, céljaink.
Sokan külföldön keresik a mindennapi betevőre valót. Az utóbbi időben egy részük hazajött, ám itt tartózkodásuk csak ideiglenes.
– Sajnos az oroszgejőci üzletben sincs eladó, munkaerőhiánnyal küzdünk. Sokat gondolkodunk ennek a megoldásán, hiszen a bolt alapvető szükségleteket elégít ki.
Több projektdokumentum is készen várja a vesztegzár végét.
– Egyik legfőbb tervem ravatalozó létrehozása településeinken.
Méltó helyet szeretnénk biztosítani a gyászra, az elbúcsúzásra. Ezt az év végéig mindenképp igyekszünk megvalósítani. A jelenlegi helyzet nem szívderítő, ám bízom abban, hogy mihamarabb kilábalunk belőle – fejtette ki Szűcs Pálma.
A polgármesterasszonyt az éppen zajló decentralizációs folyamatokról is kérdeztem. Véleménye szerint az új területi felosztásban egy nagyobb „család” alakul ki, melyben fontos szerepe lesz a tisztességes, becsületes és az összes társuló településre nézve egyenlő hozzáállásnak.
– Tegyük fel a kérdést, miszerint ha van három vagy több gyermeked, melyiknek veszel új cipőt? A helyes válasz erre szerintem, hogy akié a legrongyosabb. Így kellene lennie a kistérségekben is.
Jövőbeni lehetőségeinkhez mérten egymást támogatva egyenlő szintre szeretnénk emelni az összes települést.
A Nagygejőci Községi Tanács a Szürte központú kistérségbe csatlakozik.
– Évekkel ezelőtt, amikor napirendre került a decentralizáció kérdése, körbejártuk azokat a településeket, melyekkel lehetséges a társulás. Rengeteg megbeszélés, sok munka eredménye az, ahol most tartunk.
Fontos szempont volt az is, hogy a környező településeken szintén domináns a magyar szó.
Talán így könnyebb lesz majd a közös munka – véli az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség Ungvári Járási Szervezetének elnöke.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.