KISZó-kérdés: Hogyan viszonyul a közigazgatási reformhoz?

A Miniszteri Kabinet honlapján megjelent Kárpátalja véglegesített távlati terve. A kistérségek létrehozása mellett új járáshatárok is alakulnak. Az országban jelenleg 490 járás van, számukat a harmadára tervezik csökkenteni.

A Miniszteri Kabinet jóváhagyta, hogy az új járásokat a közigazgatási reformon belül hozzák létre, számukat 129-ben határozta meg. Ebből Kárpátalján előreláthatólag ötre csökkentik a meglévő 13-at. Az őszre tervezett önkormányzati választások során pedig országszerte 1470 kistérségi társulás jön létre.

A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán arról kérdeztük olvasóinkat, hogyan viszonyulnak az Ukrajnában zajló közigazgatási reformhoz, amelynek keretében teljesen átszabják az ország jelenlegi adminisztratív felosztását. A válaszadók túlnyomó többsége (85 százalék) negatívan értékeli a decentralizációs folyamatokat, és mindössze 15 százalékuk viszonyul pozitívan a helyzethez.
Hennagyij Moszkal, Kárpátalja exkormányzója az egyik ukrán tévécsatorna kérdésére nyilatkozott a témában. A politikus nyíltan vállalta reformellenességét.

Felvetette azt is, hogy ez a reform akár Kárpátalja eltűnéséhez vezethet. „Nemrég derült ki, hogy Kárpátalja 13 járásából összesen öt marad. Az előzetes tervek pedig csak hárommal kalkuláltak. Megszűnnek a megyei jogú városok is, így Ungvár, Munkács, Huszt, illetve a többi hasonló település már a járásokhoz fog tartozni” – közölte a politikus.

Moszkal szerint a fővárosban így akarják megoldani a szomszédos országokkal fennálló „problémákat”.

Olvasóink véleményére is kíváncsiak voltunk.

Páva Judit negatívan viszonyul a közigazgatási reform folyamatához. Próbál optimista maradni, ám a tapasztalat mást mondat vele.

– Egyáltalán nem örülök annak, hogy átszabják az ország jelenlegi közigazgatási egységeit. Sajnos, ahogy az utóbbi időben érzékelhettük, Ukrajnában csak ígérni tudnak a politikusok – vélekedik a tiszabökényi nő. – Szerintem az új közigazgatási reform negatív hatással lesz nemcsak a gazdaságra, hanem az ügyintézésre is. Úgy gondolom, amennyiben kialakulna a Beregszászi járás, lehetséges, hogy a kárpátaljai magyarok helyzete is stabilabb maradna.

Csuha Ivett

Aktuális kérdésünkre itt szavazhatnak:

https://www.facebook.com/kiszo/posts/3037173862996396

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó