Számos településen már újraindultak az istentiszteletek a régi, megszokott rend szerint. A vasárnapi, néhol már a pünkösdi alkalmak is, nem csak az interneten keresztül voltak követhetők. Azonban a korlátozások miatt a kétéves felkészülést lezáró konfirmálást el kellett halasztani a református gyülekezetekben.
A Bátyúi Református Egyházközség hívei a karantén szabályait betartva már részt vehettek a gyülekezeti alkalmakon. Sok emberben motoszkál a kérdés, mennyire biztonságos ez.
– Még érvényben vannak a karantén bizonyos tiltásai, így létszámkorlátozással, maszkban és kesztyűben, kézfertőtlenítés alkalmazásával tudunk istentiszteletet tartani. Az emberek már nagyon belefáradtak ebbe a helyzetbe, a bezártságba. A hívek folyton kérdezgették, mikor lesz már istentisztelet.
Jó, hogy interneten is követhető egy-egy alkalom, pláne ha külföldről is be lehet csatlakozni, de teljesen más, amikor személyesen ott lehetünk a templomban.
Vannak, akik bátran jönnek, s olyanok is, akikben azért még megbújik egyfajta félsz. Ők továbbra is követhetik online az alkalmakat. Mi maximálisan igyekszünk betartani a biztonsági előírásokat – magyarázza Kacsó Géza lelkipásztor.
– Két fontos egyházi ünnepünket is karanténban töltöttük, illetve az áldozócsütörtöki konfirmálás is elmaradt a járványhelyzet miatt. Hogyan fogadták ennek hírét a fiatalok és hozzátartozóik, illetve maga a gyülekezet?
– A húsvétunk eléggé kurtán-furcsán telt, hiszen lényegében az utcára sem volt szabad kimennünk. A konfirmálás szép lezárása hittanórás éveiknek és kezdete annak, hogy a fiatalok immár felnőtt gyülekezeti tagokká válnak. Próbáltuk biztatni őket, hogy nem marad el, csak későbbre tolódik. Az egyházkerületünk javaslata az, hogy a konfirmandusok az új kenyér ünnepén vegyenek első úrvacsorát. Tulajdonképpen háromhónapos csúszásról beszélhetünk. Egy ilyen nagyszabású eseményt nem tarthattunk meg, mivel ez nagy kockázattal járt volna – mondja a bátyúi gyülekezet lelkésze.
A konfirmáció nagyon fontos lépés a református fiatalok életében, tette hozzá, hiszen a gyülekezet előtt vallást tesznek Krisztusba vetett hitükről. A keresztelő alkalmával a szülők ígéretet tesznek, miszerint úgy nevelik gyermekeiket, hogy azok hitvalló keresztyénné váljanak. A konfirmációt követően felnőtt gyülekezeti tagként tekintenek az adott fiatalra.
– A központi ajánlás kötelező, vagy létezhet más variáció is a konfirmálás megtartását illetően?
– A gyülekezet maga is kiválaszthatja a számára megfelelő időpontot. Nagyon szűk körben, a pünkösdi istentisztelet alkalmával, a karanténintézkedések enyhülése révén néhol már meg is történt. Hallottam viszont ennek az ellenkezőjéről is, miszerint idén már nem tartják meg a konfirmációt, csak a konfirmandus vizsgát, ahol a kátékérdésekről és bibliaismeretről tesznek tanúságot, jövőre pedig megtartják a konfirmálást – folytatja a tiszteletes úr.
– Az előkészítőket az egyéb tanórákhoz hasonlóan át lehetett vinni az online térbe, vagy tolódtak a foglalkozások is?
– Ez változó volt. A mi gyülekezetünkben érkeztük átvenni a kérdéseket. Általában úgy ütemezem az előkészítőt, hogy március közepéig átvegyük a kérdéseket, és ettől kezdve újraismételjük, még egyszer végigmegyünk a kátén. Voltak, akik google classroomban vagy egyéb digitális úton folytatták a káté órák levezetését – zárja a szót Kacsó Géza lelkész.
Bara Tünde
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.