Megindult a vasúti teherforgalom kedden az orosz szárazföldi Krasznodar megyét a Kercsi-szoroson át az Ukrajnától önkényesen elcsatolt Krím-félszigettel összekötő Krími hídon.
A forgalmat Jevgenyij Ditrih orosz közlekedési miniszter és Szergej Akszjonov, a Krími Köztársaság vezetője nyitotta meg. Két szerelvény egyszerre indult el a híd két végéről: az egyik benzint, műtrágyát, búzát és cementet szállított a félszigetre, a másik rakománya szódahamu és mészkő volt. Ditrih korábban kijelentette, hogy a vasúti teherszállítás fellendíti majd a térség gazdaságát, mert 30-50 százalékkal csökkentheti a szállítás költségeit. A hídon 2020-ban a tervek szerint 3 millió tonna teher fog áthaladni.
A vasúti utasszállítás tavaly decemberben kezdődött meg a 19 kilométer hosszú Krími hídon, amely közúti felének a személyforgalom számára megépített részét 2018. május 15-én avatták fel. A presztízsberuházásként kezelt, Krímet az orosz gazdaságba integráló híd a leghosszabb ilyen átkelő Európában. A Kercsi-szoros két partját összekötő létesítményen napi 40 ezer gépkocsi és 47 vonat haladhat majd át. A híd éves utasforgalma a tervek szerint 13 millió fő, teherforgalma pedig 13 millió tonna lesz.
A Krímet a 2014-ben megtartott helyi népszavazás eredményére hivatkozva csatolták Oroszországhoz. Az ENSZ-tagállamok túlnyomó többsége nem ismeri el ennek a lépésnek a legitimitását. Emiatt Moszkvával szemben számos szankciós intézkedést foganatosítottak. Ehhez kapcsolódó hír, hogy az Európai Unió Tanácsa hat hónappal, 2021. január 31-ig meghosszabbítja az ukrán válság nyomán bevezetett, Oroszország egyes gazdasági ágazatait sújtó szankciókat.
A szankciók korlátozzák az elsődleges és másodlagos uniós tőkepiaci forráshoz jutást bizonyos orosz bankok és vállalatok esetében, valamint nem engedélyezik a pénzügyi támogatás bizonyos formáit, és a brókertevékenységet az orosz pénzügyi intézmények tekintetében. Tiltják továbbá, valamennyi védelmi vonatkozású termék behozatalát, kivitelét vagy transzferét, valamint az esetlegesen katonai célokra alkalmazott kettős felhasználású termékeket. A szankciók korlátozzák emellett Oroszország hozzáférését az energiaágazatban használható egyes érzékeny technológiákhoz.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.