A kormány közzétette a 2021-es évre tervezett gazdasági mutatókat, köztük a dollár várható árfolyamát, a nemzeti össztermék növekedésének mértékét, a minimál- és átlagbér összegét. Mire számíthatunk a közeljövőben, amennyiben teljesülnek a prognosztizált értékek? – kérdezte a KISZó Dr. Bacsó Róbert közgazdászt.
– 2021-ben a dollár átlagárfolyama 29,1 hrivnya lesz – vélekedik a kormány. Reális ez az adat?
– Ez lesz az az árfolyam, amihez igazodni kell. Idén a körülmények úgy hozták, hogy gyengült a dollár, ám ezt felfoghatjuk a hrivnya erősödésének is. Ahogy azonban az most is történt, visszahozták azt a szintet, amit az előző éven beterveztek a költségvetésbe. A jósolt árfolyam a külföldről behozott termékek esetében idézhet elő áremelkedést, ám ez is „mindössze” néhány százalékos lehet. Sok függ azonban az előre nem látható külső tényezőktől, hiszen már többször tapasztalhattuk, hogy a kormány által készített tervek teljesen más mederbe kerültek. Újabb globális válság esetén ezek a számadatok is módosulnak. Mindazonáltal, tervezet szintjén reális ez az árfolyam.
– Többlépcsős minimálbér-emelés ígérkezik, melyből az első idén szeptember 1-jétől már megvalósult. Kinek jó ez?
– A minimálbér-emelés fő célja Ukrajnában nem az emberek fizetésének, hanem az adóbevételeknek a növelése. Ehhez a jövedelemformához kapcsolódik több adókulcs is, ilyen a személyi jövedelemadó, a hadiadó, illetve a munkáltató által fizetett egységes szociális járulék is. Így mindenekelőtt az állam profitál a költségvetési bevételek emelkedéséből.
– Az átlagbért 13 632 hrivnyára teszik, sokak azonban ennek a töredékét kapják.
– Ez a mutató mindig nagy felháborodást kelt, hiszen a jelenlegi helyzethez megfelelő hasonlattal élve ez olyan, mintha a betegek testhőmérsékletének átlagát vennénk. Ez az összeg nem fest reális képet a megélhetés szintjéről. Azt viszont elárulja, lényeges a különbség a kis- és magas jövedelmek között.
– A kormány 4,6 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál. Elérhető ez?
– Ez eléggé optimista adat, hiszen a Nemzetközi Valutaalap ennél kevesebbet jósol. A Miniszteri Kabinet jóval pozitívabban látja a világot. Ám az idei 6-7 százalékos csökkenés mellett vajmi kevés az esélye annak, hogy ilyen mértékű növekedés valósuljon meg. A megengedett 3 százalékos esésnek ez a duplája, így nagy valószínűséggel növekedni fog az eladósodottság mértéke attól függetlenül, hogy az utóbbi néhány hónapban kevesebb lett az államadósság összege, hiszen Ukrajna több külföldi és IMF-hitelt is törlesztett.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.