Az online vásárlás titkai │KISZó-háttér

Az érem két oldala.

A számítógépek terjedésével, az internet-hálózat bővülésével egyidejűleg kezdte térhódítását az online kereskedelem. A koronavírus-járvány következtében bevezetett karantén miatt az üzletek sora zárt be, még inkább felgyorsítva a folyamatokat.

A lakosság egyre nagyobb része lesz online vásárló. Ennek az adásvételi formának az előnyei közé sorolják, hogy otthon, nyugodt körülmények között, kora reggel vagy akár késő éjszaka órákig böngészhetünk, nézelődhetünk az online felületeken, de ha időszűkében vagyunk, akkor akár perceken belül is kiválaszthatjuk kedvenc webshopunkból az elképzelt ruhadarabot vagy más terméket. A kényelmen túl a gyorsaság a másik legfőbb előny, melyet épp a fent leírtak magyaráznak. Legyen szó tudatos vásárlásról, vagy csak nézelődésről, online felületen mindkettővel időt takaríthatunk meg.

A webáruházak tematikusan építik fel oldalaikat, és csoportosítva jelenítik meg termékeiket. Így, ha alkalmi ruhát vagy hosszú nadrágot szeretnénk választani, egy kattintással elénk tárul a márka teljes kollekciója, amiből kedvünkre válogathatunk. A gyorsaság ellen szólhat, hogy online vásárlás esetén a megrendelt terméket csak napokkal később vehetjük kézbe, ám ez az idő már a termék hollétéhez viszonyítva 1-3 napra korlátozódott.

Vigyázat, az internet világa kicsit sem veszélytelen.

Sok a szélhámos, a csaló, az ügyeskedő. A szakemberek felmérése szerint a lakosság 75 százaléka tisztában van azzal, hogy online vásárlás esetén átverhetik őket. A megkérdezettek fele nem tudja, hogyan tudná ezt elkerülni.

Íme néhány tanács. Vásárláskor ne kapkodjunk, szenteljünk elegendő időt arra, hogy utánanézzünk az eladó adatainak. Ne siessünk azonnal átutalni az összeget.

Gyanakvásra adhat okot, ha kimondottan alacsony áron kínálják a keresett terméket. Kevés a valószínűsége, hogy a kereskedő jó híre rejlik az áru olcsósága mögött.

Több, magát értékesítőnek kiadó szélhámos egyben jó pszichológus is. Azzal sürgeti a vásárlást, hogy ez az utolsó csomagok egyike, vagy különböző személyes okokra – családtagjaik betegsége, autóbalesete – hivatkozva ez az utolsó alkalom az értékesítésre.

Még jobban növeli a kockázatot az a tény, hogy az online térben történő vásárlás esetén legtöbben előre kérik a pénzt, s csak az összeg beérkezése után küldik az árut. Szerencsére a postai szolgáltatások már erre is kiterjednek. A csalók elkerülése érdekében válasszunk olyan opciót, melyen a postán, a termék ellenőrzését követően kell fizetni. Néhány hrivnyával többe kerül, azonban nagyobb kiadás esetén megéri.

A jelentősebb online áruházakban – Prom.ua, OLX stb. – elérhető az a funkció, melyben előrefizetés esetén az összeg a közvetítőnél marad. Így amennyiben nem tetszik a termék, azt rövid időn belül (általában 1-3 munkanap) visszautalják a megrendelőnek. Ezáltal biztonságban van a pénzünk, és nem kell félnünk attól, hogy az eladó nem küldi el a kiszemelt terméket.
Osztrovszka Szintia él is ezzel a lehetőséggel.

– Szinte mindent az internetről rendelek.

Kisebb összegnél előrefizetéssel, 500 hrivnyát meghaladó esetben azonban inkább az utánvételt választom.

Többségében becsületes értékesítőkre akadtam, ám előfordult, amikor én is bedőltem egy lényegesen kedvezőbb árú terméknek. Az utóbbi időben speciális platformokról rendelek, ahol a közvetítő cégen keresztül történik az adásvétel.

Marton Tünde, a Tünde Divat tulajdonosa bevallotta, nincs oda az online eladás/vásárlás iránt, inkább a személyes kapcsolatot részesíti előnyben.

– Az internet számomra kicsit személytelen, jobban szeretem az élő kontaktust a vevővel. Online értékesítés esetén eléggé problémás a helyes méret eltalálása. Az elképzelésekkel ellentétben sok munkát igényel ez az eladási forma: a terméket több irányból le kell fotózni, centiméterre pontosan lemérni, elvinni a postára, majd újra elmenni oda, ekkor már a pénzért stb.

Tünde és családja két butikot üzemeltet. A fiatalasszony elmondta, a Facebook-on posztolják a fellelhető árukészletet, ám leginkább tájékoztatási célból.

– Van már egy nagyobb vásárlói körünk Csongoron, illetve Beregszászban. A legnagyobb pörgés iskolakezdés, évszakváltás és az ünnepek közeledtével tapasztalható. Ilyenkor nem is jutna idő a postázásra. A vásárlóink többsége már tudja, hogy nincs ilyen szolgáltatás nálunk, néhány új érdeklődő rákérdez, ám őket kedvesen visszautasítom.

Az üzlettulajdonos kifejtette, ő is járt mindkét cipőben.

– Viszonylag rövid ideig postáztunk is, ám egy ideje ez elmaradt. Nincsenek rossz tapasztalataim, hiszen amit elküldtünk, azt általában igyekeztünk körültekintően, előre átbeszélni az ügyféllel, hogy ne legyen különösebb probléma. Viszont vásárlóként már értek kellemetlenségek, például nem volt jó az anyagminőség, más színt kaptam a termékből, illetve olyan áru érkezett, amit nem is kértem.

Csuha Ivett

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó