A végső búcsúnak is ára van.
Az elmúlás, a halál gondolata sokakat megrémiszt. A hiány feldolgozása, bár az élet szerves részét képezi, mégis az egyik legnehezebb feladat. A közeli hozzátartozók, családtagok elvesztése a lelki megrázkódtatás mellett rengeteg teendővel is jár. Az érzések az első néhány napban a háttérbe szorulhatnak, hiszen mindenki tisztességes, méltó körülményeket kíván teremteni szerette elbúcsúztatására.
Csuha Ivett, Hegedűs Csilla
Koporsó, koszorú, fejfa, szemfedő, ruházat, pap, búcsúztatás, sírásás… Az első néhány dolog, ami hirtelen eszünkbe jut a temetés kapcsán. A virrasztás, a temetés megszervezése rengeteg energiát felemészt. Sajnos az anyagi vonzata is elég magas. A jelenlegi körülmények között a már olajozottan működő szolgáltatások igénybe vétele sem egyszerű.
Az egyik ungvári temetkezési vállalat különböző árú és lefedettségű szolgáltatásokat kínál. Náluk ötféle lehetőség közül lehet választani, melyek 4500 és 53 700 hrivnya közötti összegbe kerülnek. Segítenek a sírhely engedélyeztetésében is.
A legolcsóbb, 4500 hrivnyás szociális csomag az alábbiakat tartalmazza: kárpittal bevont fakoporsó, tüllhuzat, párna, temetkezési készlet, városon belüli 15 fő fuvarozása, 4 sírásó, fenyőből készült fejfa és két koszorú.
A standart csomag 6500 hrivnyába kerül. Ebbe már a temetés megszervezése, a pap felkérése és a kegyeleti kellékek házhoz szállítása is beletartozik.
A drágább csomagokban minőségi kellékek, lakkozott koporsó, temetkezési ügynök szolgáltatásai, illetve az elhunyt fotóportréjának elkészítése is szerepel. A legborsosabb összeállításért 53 700 hrivnyát kérnek el. Itt már limuzin, zenészek és búcsúztató sátor is a szolgáltatás részét képezi.
Sutka Zsuzsanna az óév utolsó napján vesztette el anyósát. Az ünnepi időszak lényegesen megnehezítette a szervezést, rengeteg erőfeszítésbe került a temetés lebonyolítása.
– Értesítettük a rendőrséget, hiszen a temetkezéshez szakvélemény szükséges. A dokumentumok elkészítése végett szóltunk a családorvosnak és a kistérség illetékes hivatalának is. Néhány családtag felkereste a tiszteletest, mások a temetkezési vállalattal egyeztettek. A szertartásra a járvány előírásainak betartásával az új év első napján került sor. 12 ezer hrivnyát fizettünk a koporsóért, a szemfedőért és a fejfáért. Az összegbe beletartozott a sírásás, a kiszállítás és az eltemetés. Külön vásároltunk koszorút és virágot, ami 1000 hrivnyát kóstált. Tort nem tartottunk, a temetőn kínáltunk szendvicset és italt – fejtette ki Zsuzsanna. – Egyéb költségek is felmerültek, így összesen 16 500 hrivnyába került a temetés. Az államtól az anyósom kéthavi járandóságát kaptuk meg, ám ez a költségek egyharmadát sem fedezte.
Ukrajnában nem túl elterjedt, ám lehetőség van a hamvasztásra is. Ennek költsége feleannyi, mint a hagyományos temetésé. A kolumbáriumban átlagosan 2 ezer hrivnyába kerül egy hely, maga a hamvasztás 1050 hrivnyát, az urna pedig 700 hrivnyát kóstál. A temetés módjától függetlenül azonban itt is szükség van a búcsúztatásra, szállításra és egyéb költségek is felmerülhetnek.
***
Beregszászban ingyenes a sírhely
Beregszászban több vállalkozó foglalkozik kegyeleti szolgáltatásokkal, s ezekre eddig még nem volt panasz. A Vérke-parti városban több hektárnyi területet foglal el a temető, és nemrégiben további két hektárt csatoltak hozzá. Ez a terület természetesen tereprendezésre szorul, bokrokat kell kiirtani, hogy végül alkalmas legyen a temetkezésre, emellett szemétdombok kerülnek felszámolásra, korhadt fákat vágnak ki, hogy újabb területek szabaduljanak fel. Helyhiány tehát nincs a beregszászi temetőben, és ezek ingyenesek. De a szolgáltatás természetesen itt is pénzbe kerül.
– A ravatalozó sok éve működik, a bérlése – a virrasztót is beleértve – ezer hrivnya. Ám amennyiben a gyászoló család nálunk vásárolja meg a szükséges eszközöket, értem ez alatt a koporsót, fejfát, szemfedőt, koszorúkat stb., akkor kedvezményt kap, még a szállításban is segítünk – tudtuk meg Bence Attila vállalkozótól.
Ami az árakat illeti, a vállalkozó elmondta, idén nem emeltek, de a jövőben várható némi növekedés, ugyanis a ravatalozó teljes felújítását tervezik. Amint az időjárás megengedi, kívül-belül kitatarozzák, új nyílászárók kerülnek fel, légkondicionálót és fűtést szerelnek be. Ez természetesen külön kiadásokat igényel, ezért lesz áremelés, de nem nagy. A koporsók ára sem emelkedik, választék van bőven, így aki nem engedhet meg magának nagyobb kiadásokat, az olcsót választja, ami 1700 hrivnyába kerül. A legdrágább 25 ezer hrivnya.
***
Técsőn bővítették a temető területét
– Képviselői megválasztásom után az első beadványom a temetőket rendben tartó egyesület létrehozása volt. Rövid időn belül megszerveztük a Nemzedékek Emlékezete szervezetet, s minimális összegű hozzájárulások segítségével tartottuk tisztán a sírkertet. Kisebb parkolót is kialakítottunk, kerítést húztunk, bozótmentesítettünk. Évekkel később a város megvásárolta a temető melletti terület egy részét, azzal bővült a sírkert – magyarázta Mészáros Györgyi. – Magyarország 5 millió forinttal támogatta a helyi ravatalozó megépítését, a falak már állnak, a külső és a belső munkálatokat kell még elvégezni.
***
Az utolsó simítások
Fontos, hogy az elhunyt szép síremléket kapjon. Hogy ez milyen formában valósul meg, annak csak a képzelet szab határt.
Csuka Béla már több évtizede foglalkozik síremlékek készítésével. A szakember beavatott az árakba, az elemek tartósságába.
– Az egyszerű, egyszemélyes sír műkőből 8,5-14 ezer hrivnyába kerül, a kétszemélyes 16 ezerre rúg. Bármelyikhez igényelhető ugyanolyan anyagból fedlap, melynek ára 3 ezer hrivnya. A betonozás és 30 kilométeres körzetben történő szállítás beletartozik az összegbe. A színes kövekből készültek drágábbak, mérettől függően 19-26 ezer hrivnyába kerülnek. A gránit fedlapokat 7 ezer hrivnyáért ajánljuk – tájékoztatta lapunkat Csuka Béla. – Pluszköltség a föld behordása a sírokra, az ezzel foglalkozó személyek 600-1200 hrivnyát kérnek szolgáltatásaikért.
Hozzátette, tartósság szempontjából a természetes kő a favorit, de a más anyagokból készült síremlékek is 25-30 évig állnak.
***
A gyászt mindenki másként éli meg
Mindenki másként éli meg a veszteséget. A szakember szerint azonban bizonyos törvényszerűség megfigyelhető az elengedés folyamatában.
Magyar Tímea
– A lélek működésének is vannak törvényszerűségei. A gyászfolyamat különböző fázisokra osztható. Az első időszak az elutasításról szól. A gyászoló nem veszi tudomásul a veszteséget, képtelen érzékelni azt, ami történt, rémülettől dermedt és sokkos. Ez a fázis többnyire rövid, mindössze néhány napig vagy egy-két hétig tart. Az érzelmi bénultságot követően hamar felszakadnak az indulatok, következik a gyász, a düh, a harag, a félelem és a nyugtalanság, a bűntudat – magyarázza Natalja Brataszjuk pszichológus. – A harmadik fázist a keresés, a megtalálás és az elválás jellemzi, amikor a gyászoló már képes elfogadni a visszafordíthatatlant. Ez az időszak hetekig, olykor évekig is eltarthat.
– Hogyan lehet megkönnyíteni a veszteség elfogadását?
– Erre nincs egységes módszer. Egy biztos, nem szabad úgy tenni, mintha semmi sem történt volna. Az elnyomott lelki trauma ugyanis előbb-utóbb fizikai tüneteket produkál, s elviselhetetlen teherként nem enged továbblépni. A gyász folyamata fontos, nem tekinthető gyengeségnek, képessé tesz arra, hogy el tudjunk szakadni attól, akit elveszítettünk. Úgy kell elfogadnunk szerettünk távozását, hogy közben a lehető legtöbbet őrizzünk meg és vigyünk tovább az elvesztett emberi kapcsolatból. A gyászolás rendkívül fontos lelki folyamat egészségünk megóvása érdekében, gyógyít és behegeszti a sebeket.
***
Az államtól is jár segítség
Popovics Sándor jogász Instagram-oldalán osztotta meg azt az információt, miszerint nyugdíjas halála esetén a temetését intéző személyeknek jár az elhunyt kéthavi nyugdíjának összege.
Hasonló korú katona halála esetén a családtagoknak vagy az őt temető személynek háromhavi járandóságot fizetnek, vagy legalább a munkaképes személyek létminimumának ötszörösét (10 945 hrivnya).
Temetési segély jár minimum 2189 hrivnya összegben a hivatalosan foglalkoztatott biztosított személyek után, valamint saját jövedelemmel nem rendelkező családtagjainak.
Munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatt bekövetkezett halál esetén a költségeket a biztosító (munkáltató) állja, ám a kártérítés teljes költsége nem haladhatja meg a 7695 hrivnyát.
Munkanélküliek vagy eltartottjaik halála esetén a támogatás 2189 hrivnya.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.