Hit, tudás, közösség, iskola │KISZó-interjú

Az életre is felkészít a nagyberegi líceum.

A Nagyberegi Református Líceumban (NbRL) korlátozás helyett inspirálják a diákokat. A fiatalok itt megtanulnak alkalmazkodni, kompromisszumot kötni, érvelni és kiállni amellett, amiben hisznek. Erre olykor nagyobb szükség van az életben, mint a képletekre.

Simon Rita

Többek között az érdekes projekteket megvalósító diákpresbitériumról, az aktív szülői munkaközösségről és a rugalmas tanári karról is mesélt Kovács András. Az igazgató 2006-ban került az intézménybe, előbb magyar nyelv- és irodalomtanár, valamint nevelő, majd szervezőpedagógus, osztályfőnök, 2015-től pedig intézményvezető lett.

– Ettől az évtől már az 5. osztályba is hirdettek felvételt.

– Sőt, már az elmúlt évtől, de tekintsünk egy kicsit korábbra vissza. Miután a hároméves középiskolai oktatást kettőre csökkentették, azon kezdtünk gondolkodni, hogyan tudnánk több időt nyerni, hogy jobban felkészítsük a diákokat a továbbtanulásra. 2009-ben arra az iskola fenntartójával, a Kárpátaljai Református Egyház Jótékonysági Alapítványával, a többi líceumhoz hasonlóan a döntésre jutottunk, hogy a 8. és 9. osztály felé is nyitunk. Az elmúlt évben viszont intézményünkben is felmerült annak az igénye, hogy a gyerekek még korábban csatlakozhassanak közösségünkhöz. Így meg is hirdettük a 7. osztályba való felvételit. A már hagyományossá vált nyílt napunkra viszont a kisebb korosztály szülei közül is többen megjelentek, akik érdeklődtek az 5. osztály indításának lehetőségéről. Ez sok mindentől függött – anyagiak, tanárkapacitás, tantermi férőhely – ezért időt kértünk, annál is inkább, mivel terveink szerint lemenő rendszerben kívántuk az alsóbb osztályokat megnyitni, minden évben egy új osztállyal bővülve. Végül a fenntartóval való egyeztetést követően elhatároztuk, hogy egy újabb fejezetet kezdünk az 1993 óta működő iskolánkban. Augusztus végén meghirdettük a felvételit, és szeptember elsejére a hetedik mellett ötödik osztályunk is lett.

A kisebbek új színt, egyedi hangulatot hoztak az iskola életébe.

Érdeklődőek, figyelmesek, aranyosak, az eredményeik is nagyon jók. Innentől kezdve már nem kérdés, hogy az idei évtől az 5. osztálytól lehet hozzánk felvételizni.

– A nagyberegi líceum egyik erőssége a szakirányú oktatás. Az eredmények önmagukért beszélnek, hiszen a végzőseik több mint 95 százaléka a felsőoktatásban folytatja tanulmányait.

– A szakirányú oktatás nem előzmény nélküli a líceumban. 2019-ben határoztunk úgy, hogy a középiskolai osztályokban nagyobb hangsúlyt fektetünk a szakirány szerinti többletórákra, amit az eltelt idő óta sikerrel gyakorlunk. A szakirányú oktatással azt kívánjuk elérni, hogy a tanulók a tanórai keretek között jobban elmélyüljenek azokban a tantárgyakban, amelyekből felvételizni fognak. Fakultatív órák korábban is voltak, viszont azokra délután került sor, sokan pedig még hétvégén is különórákra jártak. Ez utóbbi viszont rendkívül megterhelő, pihenniük is kell a fiataloknak. Ezért úgy határoztunk, hogy az utolsó két évben szakosítjuk őket: humán és reál irány közül választhatnak a tanulók. Nyilván ennek is megvan a nehézsége, mivel a diákok a 9. osztály végén még sokszor nem tudják, mit is akarnak tanulni az érettségit követően, így mégnagyobb hangsúlyt kap a tudatos tervezés. Persze van, akinek egyértelmű a döntés, ám azoknak, akik több tantárgyból is jól teljesítenek, olykor nehéz választaniuk. A visszajelzések alapján is megerősítést nyert, hogy a szakosítással a tanulók nagyon jól jártak, mert hetente több olyan órájuk van, amire ők is szívesebben koncentrálnak.

Például a humán osztályban a nyelvi órák száma megduplázódott, amit az osztályon belüli csoportbontás tovább erősít, vagy a reál osztályban akár 5 óránál is több jut a matematikára.

Az is motiváló, amikor egy erős csapat áll össze, akik motiválják egymást. Fontos megemlíteni, hogy nem egy sablon szerint haladunk, hanem minden évben az osztály igényei alapján igazítjuk, hangoljuk finomra az órák elosztását. Ha az orvosi karra készülnek többen, akkor a kémiát és a biológiát erősítjük meg, ha többségében a mérnöki pályára jelentkeznek, akkor matematika, fizika, informatika tárgyakból van több foglalkozás. A minimum alá nem visszük a tantárgyak óraszámait és a ZNO-s vizsgákra is felkészülünk, hiszen ettől az évtől már a matematika is kötelező.

– Mottójuk: a bölcsesség kezdete az Úrnak félelme. Ez a diákokban is tudatosul?

– Amikor ide jön egy tanuló, azt hozza magával, amit otthon látott, amiben nevelkedett. Nem mindenkinek természetes az, amit nálunk napi szinten megél. És előfordul az is, hogy nem azért felvételizik hozzánk, hogy Ige-közelben legyen. A többség számára vonzó az iskola jó hírneve, a magas továbbtanulási aránya, de Istennek hála sokakat a keresztyén neveltetés is motivál. Mi ebben a kérdésben azokra támaszkodunk, akik már otthon is megélték az Istennel való kapcsolatot. Rajtuk keresztül, a mi munkákkal, Isten kegyelméből tudjuk megszólítani azokat, akik még útkeresésben vannak. Tapasztaljuk, hogy a személyes beszélgetések a leghatásosabbak, amikor valaki saját élettapasztalatai alapján tesz bizonyságot Isten szeretetéről és jóságáról.

Nem szeretnénk senkit kötelezni az alkalmakra való járásra, azt akarjuk, hogy meggyőződésből jöjjenek a vasárnapi istentiszteletekre, az ifjúsági és szövetségi órákra.

A kollégiumban bent maradós hétvégék nagyon sokat segítenek a közösségépítésben. Úgy érezzük, ha ránk bízták a gyerekeket, akkor mindent meg kell tennünk, hogy minél többet megmutassunk és megértessünk Isten tervéből és akarjanak az Ő közelében lenni. Előre elkészítjük a féléves programtervet, hogy a szülők és a tanulók is tudják, milyen alkalmak várnak rájuk hétvégenként. Ebbe nagyon sok energiát fektetünk. Rendkívül hálás vagyok a tanároknak, nevelőknek, hogy szívüket-lelküket beleteszik a közösségépítésbe. A kicsik akár mindennap hazajárhatnak, a 11. osztályosok számára pedig választható a hétvégi bentlakás.

– A diákpresbitérium az intézmény egyik kuriózuma.

– Igyekszünk a tudáson kívül olyan készségeket is fejleszteni, amire szükség van az életben. Ilyen lehet az érdekképviselet, a projektmenedzsment, a szervezés, előadás. Néhány ével ezelőtt az egyik lelkes diákunk kezdeményezésére indult az ötlet, Orbán László tanár úr pedig vállalta, hogy koordinálja a tanulókat. Ez gyakorlatilag egy önkormányzat, minden osztály képviselteti magát, a diákok elmondhatják a véleményüket, javaslataikkal élhetőbbé tehetik a líceumi mindennapokat. Megtanulnak érvelni, megtanulják azt, hogy minden elképzelésüket alá kell támasztaniuk és a javaslattételnél a másik fél szempontjait is figyelembe kell venniük. Eleinte a programok ajánlásával és megszervezésével indult a tevékenységük, később kiterjedt az átvezető vizsgákra való javaslattételre, majd pedig projekteket is meghirdettek. Voltak gyűjtések, melyek eredményeképp például a léghokiasztal vásárlásába is beszálltak egy jelentősebb összeggel.

A legutóbbi kezdeményezésük az Ökoprogram. Szelektálják a papír és egyéb hulladékot, amit egy vállalkozó elszállít és újrahasznosít. Igazán dicséretes, hogy ezt megszervezték és működtetik.

A líceumban több éve működik a szülői munkaközösség is, amit a szülőkkel való szorosabb együttműködés céljából hívtunk életre. Illetve ott a tanári kar, akik belülről látják a helyzetet és a jobbítás szándékával állandó impulzusokat juttatnak el a vezetőség felé. Azt hiszem, egy gördülékenyen működő, összehangolt folyamat részei vagyunk.

– Újságírás, táncoktatás, zenetanulás. Mi mindenre van még lehetőség az NbRL-ben?

– Igyekszünk mindenkit megszólítani, ezért kínálunk ennyiféle tanórán túli foglalkozást. A havonta megjelenő Új(j)lenyomat című diáklapunk egyedülálló iskolai fórum Kárpátalján. Ez sem egy kötelező tevékenység, mindinkább megtiszteltetés szerkesztőségi tagnak, főszerkesztőnek lenni. A diákok nagyon élvezik a lapszerkesztést, szívesen számolnak be egy-egy intézményi eseményről. A szülőknek is érdekes lapozgatni, a tanulók által informálódni az iskoláról. Aztán ott a festészet. Tavaly a műkedvelők egy csapata tanári felügyelet mellett összeállt és elindították ezt a kurzust. Immáron pályázatokra is jelentkeznek. A zeneoktatás pedig a gitár iránti nagy érdeklődés miatt kezdődött. A diákok egymástól, autodidakta módon sajátították el a gitározás fortélyait. Örültünk a lelkesedésüknek, és úgy gondoltuk, segítünk a tehetségük kibontakoztatásában, így a szabadidőben hangszeres oktatás is zajlik nálunk. Az elmúlt években sikerült a zavartalan zene- és énektanulás érdekében zenetermet kialakítanunk, hangszereket és technikai eszközöket vásárolnunk, melyeknek köszönhetően zenész csoport és alkalmi énekkar teszi színesebbé iskolai rendezvényeinket.

Mivel sok diákunk zeneiskolába is jár, azt szeretnénk elérni a jövőben, hogy a líceum falain belül is megfelelő korrepetálásban részesüljenek a különféle hangszerekből, és akár zeneiskolai bizonyítványt is kapjanak nálunk.

Alapfokú művészeti iskola létrehozásán is gondolkodunk, hogy minden egy helyen legyen elérhető. De ez még a jövő zenéje. Ami a táncot illeti: néptáncoktatással kezdtük néhány éve. Orosz Péter tánctanár, koreográfus tanítja a fiatalokat, aki a Kárpátalja Néptáncegyüttes táncosa is. Vezetésével tanulóink megalapították az Aranykéve néptánccsoportot, melynek növendékei az ünnepségeinken rendszeresen fellépnek. Azt vettük észre, igény van a klasszikára is, így a líceum minden tanulója báli táncokat tanul. Azt tervezzük, hogy a március 13-i nyílt napunkon zene- és táncbemutató is lesz – ha azt a karanténhelyzet lehetővé teszi.

– A diákoknak lassan dönteniük kell, a felvételi a célvonalba ér.

– Február 6 és április 17 között, szombatonként, online előkészítő foglalkozásokat tartunk a felvételi tárgyakból: magyar nyelvből és irodalomból, matematikából és bibliaismeretből. Azon diákok jelentkezését várjuk, akik 2021-ben fejezik be a 4., 5., 6., 7., 8. vagy 9. osztályt, de a 9. osztály kivételével lehetőség van az évismétlésre is.

A felvételire és az előkészítő foglalkozásokra való jelentkezés online regisztráció útján történik, ami az intézmény honlapján, a Felvételi menüpont alatt érhető el április 22-ig a https://tinyurl.com/felvi2021nbrl linken.

Az eddigi regisztráció alapján elmondható, hogy jelentős az érdeklődés intézményünk iránt. Reméljük, minél több diákot bíznak a huszonöt fős oktatói gárdánkra, mely a hat nevelővel, lelkigondozóval és a vezetőkkel kiegészülve egy új fejezetet nyithat a fiatalok életében. Meggyőződésünk, hogy csak a jó tervezés, a céltudatosság, a komoly munka, a mértéktartó magaviselet és az alázatosság hozhatja meg a várt sikert, ami eléréséhez elengedhetetlenül szükség van Isten segítségére és áldására. Intézményünkben mindezeket egy helyen próbáljuk elérhetővé tenni diákjaink számára. Szeretettel várjuk az érdeklődőket!

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó