Tévhitek az állami vagyon privatizációjáról │KISZó-háttér

A regnáló vezetés már hozzálátott a program megvalósításához.

Az állami tulajdonban lévő vagyon kezelése szabályainak a hosszú évek során végrehajtott módosítások ellenére sincs kézzel fogható eredménye. A kormányok ezt időről időre elismerik, változást ígérnek, tetteket imitálnak. Többször elhangzott az is, hogy túladnak a ráfizetéses gyárépületeken, vállalatokon.

Csuha Ivett

Idén például az ilyen cégek eladásából 12 milliárd hrivnya bevételt remél a hatalom.

A kormány elherdálja az állami vagyont

Tavaly 1,1 milliárd hrivnyáért adták el a Dnyipro szállodát. Ez az összeg a kikiáltási ár 13-szerese volt. A hotel évente mintegy 100 ezer hrivnya jövedelmet hozott, így az érte kifizetett összeg megtermelésére közel 4 ezer évre lenne szükség. Ez a tény megdönti azt a tévhitet, miszerint a kormány áron alul elherdálja a valamennyit is jövedelmező vállalatokat.

Jelentős bevétel folyik be a költségvetésbe

Állami tulajdonban jelenleg mintegy 3,6 ezer cég, üzem van, melyek összértéke meghaladja a 760 milliárd hrivnyát. Az általuk termelt éves haszon azonban nem éri el az 1 milliárd hrivnyát.
A kormány azt reméli, az árverésre bocsátott vállalatok aktíváinak értéke átlagosan 60 százalékkal nő, ám olyan cégeket is értékesítenek, melyek kikiáltási árára 10-szeres szorzót várnak.

Elbocsájtják az alkalmazottakat

A privatizáció folyamata nem problémamentes. Mindenféle tévhiteket terjesztenek azok, akiknek hasznuk van a jelenlegi felállásból. Ezzel az ott dolgozók magánosítással szembeni ellenállását próbálják elérni.

Nagy igyekezettel ijesztgetik az állami cégek dolgozóit azzal, hogy az új tulajdonos utcára teszi őket, illetve elterjedtek olyan információk is, melyek szerint a vállalatok a pénzes oligarchák kezében összpontosulnak majd.

Végleg bezárnak az eladott cégek

Felröppentek hírek, miszerint a külföldi befektetők azért vásárolják fel az ukrajnai üzemeket, hogy mihamarabb bezárhassák azokat. Ez azonban nem felel meg a valóságnak. Sőt, a vállalatok modernizálásban érdekeltek, melyek segítségével új piacokat hódíthatnak meg.

Az árverésre bocsátott termelési egységek megvásárlásának feltételei közt szerepel, hogy tilos az alkalmazottak elbocsájtása, illetve az üzem gazdasági tevékenységének megváltoztatása.
Az ellendrukkerek legfőbb érve az, hogy az állami vállalatok kiárusításának nem most van az ideje. A kivárásra buzdítanak. Igen ám, de ez a szlogen sajnos már három évtizede változatlan.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó