Egészséges életmóddal megelőzhető.
A vese – szervezetünk filtere. Működésétől függ, milyen gyorsan ürülnek ki testünkből a mérgek és a fölösleges folyadék, s ebből kifolyólag minden szervünkre kihat. A vese világnapja apropóján Vaszil Sztrizsakot, a megye főnefrológusát, a megyei klinikai kórház egészségügyi igazgatóját kérdeztük arról, hogyan óvhatjuk meg eme létfontosságú kiválasztó szervünket, mit tehetünk a védelmében.
Magyar Tímea
– Világszerte 850 millió ember küzd valamilyen vesebetegséggel, évente 1,7 millióan heveny veseelégtelenségben hunynak el. A gond az, hogy mivel a kór a „csendes gyilkos” kategóriába tartozik, tehát eleinte tünetmentes, a páciensek gyakorlatilag a vesebetegségek végső stádiumában kerülnek orvoshoz, amikor már terápiás kezelésekkel nem lehet segíteni nekik.
Krónikus vesebetegségben az ukrajnai lakosság 10-14 százaléka szenved, s ez az arány egyre nő.
Kialakulásában nagy szerepet játszik a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a túlsúly.
– A köztudatban a mai napig úgy él, hogy a vesebetegségek ritkák, kevésbé elterjedtek.
– Ez sajnos nem igaz, hisz Ukrajnában 490 ezer ember él krónikus veseelégtelenséggel, közülük 35 ezren lassan, de elkerülhetetlenül sodródnak a végső stádium felé. Négy ember közül, akinek vesepótló kezelésre lenne szüksége, sajnos legfeljebb egy kapja azt meg.
– Hogyan kerülhetjük el, hogy a só- és vízháztartásért felelő szervünk megbetegedjen?
– Egyrészt úgy, hogy rendszeres időközönként felkeressük a családorvost és ellenőriztetjük vérnyomásunkat, valamint vérünk cukorszintjét, ugyanis háromból két esetben ezek okozzák a bajt.
Egészséges életmóddal tehetjük a legtöbbet a szóban forgó szervünkért. Igyekezzünk naponta megtenni tízezer lépést, csökkenteni a só- és cukorfogyasztást. Gyógyszereket csak orvosi javaslatra szedjünk, kerüljük az öngyógyítást. Dobjuk el a cigarettát és mondjunk le az alkoholról.
– Mivel a vesében nincsenek fájdalmat jelző idegek, elváltozásai rejtve maradnak egy ideig. Mégis milyen jelek figyelmeztetnek arra, hogy valami nincs rendben?
– Működési zavarra utal a végtagok dagadása, az étvágy elvesztése, a fokozódó gyengeség. Ám a veseprobléma igazolására egészségügyi vizsgálatok szükségesek, s szerencsés esetben a betegség kezdetén fény derül az elváltozásra, amit életmódváltással lassítani lehet.
– Milyen beavatkozásokkal tudják ma kezelni a komoly veseelégtelenséget?
– Megfelelő odafigyeléssel, az orvosi előírások betartásával teljes életet lehet élni veseelégtelenséggel is. A beteg dolgozhat, mozoghat, társadalmi életet élhet és utazhat is. Vesepótló kezelésre akkor van szükség, ha a szerv kiválasztó funkciója az egészséges állapot egytizedére csökken, mert ilyenkor a vérben felhalmozódott salakanyagok és víz életveszélyes állapotot idézhetnek elő. Az ilyen személynek élete végéig kezelésre van szüksége: dialízisre vagy veseátültetésre. A dialízis kezelés során heti háromszor négyórás procedúra során megtisztítják a beteg vérét, s a páciens ezáltal teljes életet élhet. Megyénkben kilenc ambuláns hemodialízis központ működik, a szakellátást az érintett beteg lakhelyéhez legközelebbi intézetben végzik.