227 ezer nyugdíjas illetményét indexálták márciusban

Emelték a 65 év felettiek nyugdíját is.

A januári nyugdíjemelésekről és a márciusban megejtett indexálásról tartott sajtótájékoztatót Péntek Anasztázia, a megyei Nyugdíjalap vezetője.

Magyar Tímea

Elmondása szerint az idei költségvetés, valamint a Miniszteri Kabinet idevágó rendelete értelmében január folyamán 2400 hrivnyára emelték azon 65 év feletti, már nem dolgozó idős emberek juttatását, akik minimum 30/35 (nők/férfiak) munkaviszonnyal rendelkeznek. Kárpátalján ez az intézkedés 48 600 személyt érintett, azaz a régióban élő koros emberek 19 százalékát. Az emelés átlagösszege 360 hrivnya volt.

– Folytatjuk a 80 év felettiek nyugdíját kiegészítő 500 hrivnya folyósítását is. Ennek feltétele a minimum 20/25 (nők/férfiak) évnyi munkaviszony.

Az említett kategória nem kaphat 2600 hrivnyánál kevesebbet. Márciusban 295 ezer szépkorú juthat hozzá ezen kiegészítéshez – emelte ki Anasztázia Péntek. – A Miniszteri Kabinet idén február 22.-én kelt, a nyugdíjasok szociális védelméről elfogadott rendelete alapján, márciusban megejtettük az illetmények indexációját, más szóval korszerűsítését. Ezt automatikusan elvégezte a hivatal, összege az érintett munkaviszonyának, egykori fizetésének függvényében mindenkinél más és más. Ennek során 227 ezer kárpátaljai koros ember juttatása 142,6 hrivnyával emelkedett, de 100 hrivnyánál kevesebbet nem kaphatott senki. A kárpátaljai nyugdíjak folyósítására az emelés után plusz 32,6 millió hrivnyára van szükség.

A Nyugdíjalap vezetője az új elektronikus szolgáltatásokról is szót ejtett.

Mint mondta, a hivatalnál elérhető az elektronikus munkakönyv, amely minden adófizető személy számára elérhető lehetőség, s melynek segítségével folyamatosan ellenőrizheti munkaviszonyát, azt, munkaadója milyen nyugdíjilletéket utal át béréből.

A hivatal pedig valamennyi szükséges adat birtokában automatikusan felszámolja az érintett személyek juttatását, látja, hányan állnak nyugdíjazás előtt stb. A papíralapú munkakönyvek közül tavaly 2645 került feltöltésre az adatbázisba, míg idén már 3601.

Tavaly július óta arra is lehetőség van a hivatal weboldalán keresztül, hogy az online továbbított adatok alapján számfejtsék a nyugdíjat, ahhoz már nem feltétlenül kell felkeresni személyesen az illetékes kirendeltséget, ami nem mellékes a karantén időszakában. Ám ehhez nélkülözhetetlen, hogy az illetőnek legyen elektronikus digitális aláírása. Eddig 1314-en éltek ezzel a lehetőséggel.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó