Korszerű, gyakorlati tudással, egyedülálló tanszervizekkel várják a fiatalokat.
Egy jó szakma felér egy diplomával! Ez nemcsak hangzatos mottó, hanem a valóság. Nagy szükség van a jó szakemberekre, akik kiszolgálják a helyi közösséget. Ilyen fiatalokat képeznek többek között a Tiszapéterfalvai Szakképzési Központban is. A tanintézmény az idei tanévtől még szélesebbre tárja kapuit.
Simon Rita
Az intézmény Pólin Lénárd igazgató vezetésével 2020-ban kezdte meg a munkát. A magyar kormány támogatásával Tiszapéterfalva egyik központi épületébe lelket leheltek és hasznos funkciókkal ruházták fel.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egán Ede Szakképzési Centrumának jelenleg három szakképző intézete van Kárpátalján. Pár évvel ezelőtt Nagydobronyban indult az első, Balogh János vezetésével. Beregszászban pedig az ugocsai központtal egyidejűleg, tavaly indult az oktatás Nagy István igazgatása mellett.
A felvételi időszak kezdetével arra kértük Pólin Lénárdot, összegezze az elmúlt év eredményeit és vázolja, milyen újdonságokkal várják a fiatalokat a következő tanévben.
– Hogyan zárult az első év?
– A tanintézmény beindítását mindenekelőtt igényfelméréssel kezdtük. Kíváncsiak voltunk, ezen a környéken milyen szakmákat részesítenek előnyben. Több szak iránt is érdeklődtek, viszont mivel nem volt meg mindegyikre a kellő létszám, csak két csoport indult: az autó- és a villanyszerelő. A jelentkezést valószínűleg az is befolyásolta, hogy tavaly még nem tudtunk kollégiumi elhelyezést biztosítani. Ennek kiküszöbölésére naponta három irányból, busszal utaztattuk a diákokat az iskolába. A más járásból érkezők elhelyezését és étkeztetését Seres János tiszteletbeli esperesnek köszönhetően oldottuk meg a faluban, amit ezúton is köszönünk. E tanévtől viszont már beköltözhetnek a diákszállóba.
A munkálatokat lassan befejezzük, korszerű kollégium várja a fiatalokat. Összesen 80-90 személy fér el kényelmesen. Készül még egy műfüves sportpálya is.
– Az alapgondolat az volt, hogy a fiatalok az elméleti részt Kárpátalján, míg a gyakorlatit magyarországi partnerintézményben sajátítják el. A karantén azonban közbeszólt. Hogyan oldották meg a problémát?
– Együttműködési megállapodásokat kötöttünk helyi vállalkozókkal. A tapasztalt szakemberek vállalják azt, hogy a műhelyükben, szervizükben gyakorlati oktatást biztosítanak a diákjaink számára a mi szakmai felügyeletünk mellett. Intézményünk a Mátészalkai Déri Miksa Technikum Szakképző Iskola és Kollégiummal együtt adja a képesítést, a diákok ott is tanulnak. A karantén azonban keresztülhúzta a számításainkat, a múlt tanévben nem tudtuk megoldani a határátkelést. Ezért az itteniekkel alakítottunk ki kapcsolatokat. A következő tanévben két hetet Magyarországon, kettőt pedig nálunk töltenek a diákok. Minden utazási költséget állunk.
Viszont felkészültünk arra is, hogy ha ismét olyan nem várt problémába ütközünk, mint 2020-ban, akkor meg tudjuk oldani a diákok teljes körű oktatását.
Köszönettel tartozunk a főiskolának, amiért minden szükséges eszközt előteremtett és rendelkezésünkre bocsátott a nehéz helyzetben is.
– Egyedülálló műhelyeket is berendeztek.
– Építettünk egy tanszervizt, amit az idén adunk át. Ez egy kétfülkés, modern, tágas épület. Tulajdonképpen egy autószerviz-műhely, amelynek egyik fülkéjében a gépjárműszerelési folyamatokat sajátítják el, a másik helyiségben pedig karosszéria-lakatos képzést folytatunk. De a hegesztéssel kapcsolatos tudnivalókat is itt sajátíthatják el. Egy korszerű gépekkel ellátott tankonyhát is berendezünk a kollégiumban. Ez azt a célt fogja szolgálni, hogy a cukrász és szakács szaktechnikusoknak helyszínt biztosítsunk a gyakorlásra.
Ezen túl a földszinten kialakítottunk egy hegesztőműhelyt, amely Kárpátalján unikum.
Ilyen felszerelés, magas színvonalú technika egyelőre sehol máshol nincs a vidéken. Ezt már használatba is vettük, a diákok is élvezik ezt a lehetőséget. A pincében még egy szaktanterem kialakítása van folyamatban. Ennek megvalósítását a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara biztosítja. Gyűjtést szerveztek a javunkra, amelynek eredményeként közel 1,8 millió forint értékben elektrotechnikai, megújuló energetikai, illetve hibrid és elektromos autók hajtásával kapcsolatos szemléltetőket, felszerelést vásároltak a labor berendezéséhez. Ez egy egyedülálló tanulási lehetőség. Büszkén mondhatom, hogy a diákok olyan tudás birtokába jutnak nálunk, amire a jövőben is szükségük lesz. Az oktatói gárda készen áll, de várjuk a tanárok jelentkezését az újonnan induló szakokra.
– Ez évtől már nincs felső korhatár, bárki jelentkezhet.
– Az idén már eltöröltük a szakképzés korhatárát, így nemcsak 24 év alattiak, hanem bárki, aki befejezte a 11. osztályt, érettségi bizonyítvánnyal rendelkezik, és szeretne egy versenyképest szakmát kitanulni, jelentkezhet. Azokat a személyeket célozzuk meg, akik felsőfokú oklevél hiányában többnyire külföldön keresnék a kenyerüket. A mi képzéseinkkel lehetőséget, olyan motivációt kapnak, ami előttük is ajtókat nyit meg.
Kibontakoztathatják a tehetségüket, rájöhetnek arra, mihez van affinitásuk.
Nálunk sokan szakképesítést igazoló oklevél nélkül is elkezdenek vállalkozni, de mennyivel nagyobb eséllyel indulnak, ha már van a hátuk mögött korszerű tudás is, illetve olyan szemléletmód, ami előreviszi őket.
Az, hogy végzettséggel fognak rendelkezni, pályázati lehetőségeket is biztosít nekik, löketet ad a saját vállalkozásuk beindításához. A gazdaságfejlesztési központ tervezi, hogy külön kiírást hoz létre számukra, ezzel is segítve a jövőbeni boldogulásukat, szülőföldön való maradásukat. Az sem utolsó szempont, hogy ha valaki a továbbtanulást fontolgatja, akkor már automatikusan a főiskola második évfolyamára kerülhet be az itt szerzett szakképzési diplomával.
– Minden adott ahhoz, hogy még nagyobb lendülettel vágjanak bele az oktatásba, 11 szakon hirdetnek felvételt.
– Az első évet 25 diák fejezte be. A következő tanévben fodrász, divatszabó, faipari technikus (asztalos), épület- és szerkezetlakatos (hegesztő), építőipari szakember (kőműves-bádogos), karosszérialakatos, villanyszerelő, gépjármű-mechatronikai technikus (autószerelő), szakács szaktechnikus, cukrász szakokra várjuk a jelentkezőket július elsejétől Tiszapéterfalván.
Legalább hat fő kell, hogy elindítsuk az adott szakot. A képzések magyar nyelven, ingyenesen, nappali tagozaton zajlanak, két éven át. A diploma Ukrajnában nem akkreditált. Mivel a képzések az érettségire épülnek, így a magyarországi partnerintézményeink nem tudják elfogadni azok jelentkezését, akik az idén vagy korábban nem szereztek érettségit. Tehát aki az idén lemondott a külső független tesztelésen (ZNO) való részvételről, nem tudja megkezdeni a tanulmányait nálunk. Ezzel szemben akkor is jelentkezhet, ha a vizsgán nem érte el a szükséges pontszámot, viszont megjelent. Felvételnél a tanulmányi átlagot csak azon szakok esetében vesszük figyelembe, amelyre túljelentkezés van. Korlátozottak a tantermek befogadóképessége, de senkit sem küldünk el, az illető másik szakra is jelentkezhet.
Legkésőbb augusztus 13-ig hozhatják be irataikat személyesen. A jelentkezéshez szükséges dokumentumokról tájékozódjanak az intézmény oldalán.
– Ha a környék adta lehetőségek és a sportpálya nem lenne elég a kikapcsolódásra, ott a zene.
– Iskolánk épülete ad otthont a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskolának is, mely a délutáni órákban megtölti zeneszóval, tánccal és jó hangulattal az intézményt. A hagyományőrzés iránt érdeklődő diákjaink számára adott a lehetőség, hogy ha népzenét, néptáncot szeretnének gyakorolni fakultatív módon, akkor azt is megtehetik. Minden adott ahhoz, hogy a hozzánk felvételiző fiatal megalapozza a jövőjét. Azt mondom: tanulj versenyképes szakmát, válaszd a Tiszapéterfalvai Szakképzési Központot!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.