Dobronyi rózsát Zsazsának │KISZó-háttér

Fedák Sári, a 20. század egyik legismertebb, közkedvelt primadonnájának jelleme, művészete a ma színházkedvelő közönségét is lenyűgözi, hiszen a beregszászi színésznő, bár fényes pályát futott be, sosem felejtette el szülőföldjét, szívesen járt haza fellépni. Szűcs Nelli Jászai Mari-díjas színművészhez is közel áll Zsazsa. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy az ő kezdeményezésére állítottak neki szobrot Beregszászban, s önálló esteken mutatta be Fedák Sári életútját. Most ismét „megelevenedik” Zsazsa, Szűcs Nelli zenés előadás keretében idézi fel a primadonna életének epizódjait. A darabot maga írta és rendezte, narrátorként Tarpai Viktória Jászai Mari-díjas színművész közreműködött.

Hegedűs Csilla

– Az, hogy egy új darabot vigyek színpadra, már akkor megfogalmazódott bennem, amikor az első előadást összeállítottam, tehát a magot elültettem. A mostani előadásban minden elhangzott szó a Fedák Sárié, a könyveiből idézett gondolatok. Újra beletemetkeztem a primadonna írásaiba, hogy még többet tudjak meg róla, de rengeteg anyag van még, tehát soha nem lehet megunni.

A darab nem szokványos, sok-sok magyar nótát csempésztem bele, mert Zsazsa is mindig nótázott.

Az igaz, hogy eddig én még nem próbáltam ezt a műfajt, de most ebben is megmérettettem magam. Igazi kihívás volt számomra – mesélte Szűcs Nelli.

A színművész elárulta, Zsazsa írásaiból kiderült, hogy mindig hazavágyott, soha nem felejtette el, honnan származik. Úgy szerette a kishazáját, mint Magyarországot. Ez a téma mindig aktuális, mert az, amit Fedák Sári száz évvel ezelőtt érzett, mi most ugyanazt, ugyanúgy érezzük.

– Nem szabad elfeledkezni a gyökereinkről. Az én gyökereim itt vannak Kárpátalján, és amikor itt léphetek fel, öröm tölti el a szívemet.

Az pedig, hogy előadásokat hozhatunk haza, a legjobb dolog a világon, mert az itteni értő és hálás közönség.

– Fantasztikus zenekar kísért. Róluk mit lehet tudni?

– Herédi Zsombor harmonikást kértem meg, hogy csapatával vállalja a zenei részt, lelkesen tettek eleget a felkérésnek. A zenekar a Zsazsa Banda nevet kapta. Ők az állandó kísérőim, egy nagyszerű, tehetséges együttes.

– Honnan a címválasztás?

– A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulata a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület felkérésére korábban bemutatta az Időfonal című, kárpátaljai értékeket népszerűsítő, divatbemutatóval színesített darabot. Akkor a beregi szőttes díszítette a viselt ruhákat. A mostani darabban Hrivnák Tünde Pro Urbe-díjas divattervező ruháit Őr Hidi Ágnes hímzései díszítik, azaz kiemelt szerepet kapott a dobronyi keresztszemes hímzés. Így lett a címe az előadásnak a Dobronyi rózsát Zsazsának. A mostani előadás is a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület felkérésére, a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával jött létre.

– A premierre Nagydobronyban került sor, most a Munkácsy Mihály Magyar Ház dísztermében vagyunk. Legközelebb hol kerül bemutatásra az előadás?

– A KultúrKaraván szervezésében legközelebb augusztus végén a szülőfalumban, a Tiszaújlaki Művelődési Házban.

Nagyon remélem, kibírom lelkileg, meghatódás nélkül az előadást… Aztán pedig októberben, a Fedák Sári-díj átadójának záró eseményeként Beregszászban, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban láthat a közönség.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó