Hasznos tudnivalók használtlakás vásárlásakor ● Kárpáti Igaz Szó

A törvény szerint minden elszámolás csakis hrivnyában történhet.

Az ingatlanpiac a saját maga által hozott törvények szerint működik. Az árakat a kereslet és a kínálat egyensúlya szabályozza, illetve a közvetítők. Az újságban elhelyezett hirdetések kora lassan lejár, napjainkban az interneté lett a főszerep. Erre több, kifejezetten erre a tevékenységre kialakított honlap létezik, melyek segítségével igényeikhez mérten könnyen kiválaszthatják a megfelelő ingatlant.

Csuha Ivett

Földrajzi fekvés, emelet, szobák száma, négyzetméter, illetve számos más kritérium szerint is csoportosíthatnak.

Aki egyelőre ódzkodik az online szolgáltatásoktól, az bátran fordulhat az ingatlanközvetítő cégekhez (rieltorokhoz). A tulajdonosok is szívesen bízzák a lakás értékesítését ezekre a vállalatokra, hiszen legtöbbször a közvetítő szolgáltatását – ami az eladott ingatlan árának 3-5 százaléka is lehet – a vásárló fizeti. Természetesen közös megegyezés alapján az összeget fele-fele arányban is eloszthatják.

A közvetítő megszervezi a lakáslátogatást, egyeztet az eladóval, előkészíti a megfelelő dokumentumokat. Külön megbízás esetén jogásszal is leellenőrizteti a tulajdonviszonyokat, hogy később ne érje meglepetés a vásárlót.

Mielőtt még eljutunk a papírokig, alaposan tájékozódjunk a leendő lakás állapotáról, a tömbházban működő lift, hideg és meleg víz, csatornázási rendszer működéséről, a TV- és internet hozzáférésről, a falak, a tető szigeteléséről.

Ne szégyelljünk bepillantani a sötét sarkokba, ahol esetleg penészgombák tanyázhatnak.

Kopogtassunk be a szomszédokhoz! Amellett, hogy véleményt mondanak a lakóközösségről, kiszűrhetjük a problémás, zajos, agresszív szomszédokat is.

Amennyiben minden szempontból megfelelőnek találták az ingatlant, jöhetnek a hivatalos formaságok. Nem célszerű fukarkodni. Hogyha 30-50 ezer dollárt rászánunk az ingatlan megvásárlására, fordítsuk a kellő összeget a dokumentumokat ellenőrző jogász szolgáltatásaira.

Vegyük figyelembe, hogy a törvény szerint az eladó, illetve annak családtagjai, örökösei az eladást követő 3 évben megtámadhatják az adásvétel hitelességét.

Az ügyvéd felajánlhatja, hogy az eladóval kössenek elővételi szerződést. Ebben rögzítik a lakástulajdonos feladatait is.

Biztosítsa valamennyi bejegyzett lakó kiírását, szerezze be az áram-, a gáz-, a víz- és egyéb szolgáltatók igazolását arról, hogy az ingatlant nem terheli semmilyen tartozás. Rögzítsék a kialkudott vételárat, a kiköltözés, illetve a kulcsok átadásának napját.

A vásárló az elővételi szerződés megkötésekor adhat foglalót vagy előleget. Amennyiben mégsem jön össze az adásvétel, úgy a foglaló összegének kétszeresét kell visszafizetni.

A szerződések megkötésekor vegyük figyelembe, hogy minden elszámolás csakis hrivnyában lehetséges, illetve az Ukrán Nemzeti Bank utasítása szerint készpénzben mindössze 50 ezer hrivnyáig fizethetünk.

Az ezt meghaladó összeget banki átutalással lehet kiegyenlíteni.

A valóságban persze a dollár és az euró, illetve a forint forog. Amit ugyanis az állambácsi nem lát, az nem tiltott.

Az adásvételi szerződést csakis a közjegyzővel lehet megkötni. Amennyiben az eladó, illetve a vevő házasságban él, úgy a szerződés megkötéséhez házastársuk beleegyezése is szükséges.

A közjegyző itt egyben adófelügyelői minőségben is szerepel, ezért a vevőt terhelő egy százaléknyi nyugdíj-hozzájárulást, valamint az eladót terhelő – szintén egy százalék – állami illetéket és az öt százalék jövedelemadót is nála kell befizetni. A közjegyző szolgáltatása is a szerződésben szereplő összeg 1 százalékát teszi ki.

Végezetül az újságíró csak annyit tud hozzátenni, hogy az ilyen vásárláshoz nagyon komolyan kell hozzáállni. Ne sajnáljuk az időt a formaságok és szabályok tanulmányozására.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó