A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felnőttképzési Központja által meghirdetett Gyógynövények gyűjtése, termesztése és felhasználási lehetőségei a Kárpát-medencében tanfolyam oklevélátadójára a főiskola Győr termében került sor.
Hegedűs Csilla
– A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem megkeresésére vettünk részt egy pályázati projektben, aminek a fő célja a tematikus együttműködések erősítése, létrehozása a köznevelésben és a felsőoktatásban a Kárpát-medence és a vele szomszédos országokban. Ennek több ága van, az egyik a gyógynövények felkutatása és termesztése, felhasználása, a gyógykezelésben való alkalmazása. Élve a lehetőséggel, a képzésre húsz fő jelentkezett, tizenkilencen teljesítették az elvárásokat – fejtette ki dr. Várai Natália. Hozzátette, a főiskolán a 2002-2003-as tanévtől számos képzést indítanak.
A tanintézmény felnőttképzési központja éppen azért jött létre, hogy reflektáljon a munkaerőpiacon felmerülő igényekre.
Így volt már méhész, titkár-ügyintéző, pincér, konferansziés kurzus.
– Gyakorlati foglalkozások is zajlottak, mégpedig a Szikura Józsefről elnevezett nagyberegi botanikus kertben, illetve a nagybaktai Fitocsaj cégnél.
A későbbiekben is szeretnénk hasonló tanfolyamokat megvalósítani, így például sajt- és kolbászkészítőt, pálinkafőzőt – jegyezte meg a felnőttképzési központ vezetője.
– A gyógynövény gyűjtéséről, termesztéséről, feldolgozásáról és felhasználásáról szóló előadások számomra is nagyon érdekesek voltak, pedig én szakmailag benne vagyok – magyarázta Pólin Irén, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola biológia-kémia tanszékének docense. Elmondta, a magyarországi előadóknak köszönhetően, az oktatás során rengeteg információval lett gazdagabb.
– Többek között megtudtuk, hogyan és mikor kell a gyógynövényeket gyűjteni, hogyan kell megkülönböztetni azokat a mérgező növényektől, hogyan kell tárolni. Emellett azt is megtudtuk, hogyan lehet különböző krémeket, kenőcsöket előállítani házilag. A gyakorlati rész pedig még érdekesebb volt, hiszen a botanikus kertben több mint ötven gyógynövényt ismerhettünk meg, megtudtuk, mikor kell gyűjteni, mikor van bennük a legtöbb hatóanyag stb. A gyógynövényeket tartalmazó teák készítését is elsajátítottuk.
A tanúsítványokat Váradi Natália nyújtotta át a tanfolyam résztvevőinek.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.