A KVIT új elnöke Marcsák Gergely
A Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) minden évben megrendezi Visegrádon, Szokolyán vagy Budapesten jól ismert írótáborát. Tavaly, mint annyi minden, a COVID miatt ez is elmaradt, de idén úgy döntöttek, hogy a budapesti mellett valamennyi határon túli magyar régióban, így Erdélyben, Felvidéken, Vajdaságon és Kárpátalján is a helyi irodalmi élet képviselői szervezzék meg a tábort. A rendezvénysorozatot a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Hegedűs Csilla
Vidékünkön a háromnapos (augusztus 12-14.) irodalmi alkotótábort a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság (KVIT) szervezte meg. Az eseménynek a makkosjánosi Helikon Hotel adott otthont.
– Kik vettek részt a táborban? – kérdeztük Csordás Lászlót, a KVIT leköszönő elnökét.
– Olyan 18-28 éves fiatalok jelentkezhettek, akik azon gondolkodnak, hogy belevágnának az írásba, akik komolyabban szeretnének foglalkozni az irodalommal. Külföldi vendégeket, az újra szigorított határátlépés miatt sajnos nem tudtunk hívni, de állíthatom, hogy a rendezvényt helyi írók, költők bevonásával sikeresen lebonyolítottuk.
Az első nap beregszászi irodalmi városnézéssel kezdődött Gálfi Dezső idegenvezető közreműködésével.
– Bár sokszor járunk-kelünk a Vérke-parti városban, de nem biztos, hogy tudjuk: nemzetünk nagyjai közül ki hol élt, hol fordult meg és alkotott, kinek a neve és miért kapcsolható a városhoz – jegyezte meg Csordás László.
A résztvevők bemutatkozása után Shrek Tímea és Kovács Eleonóra próza-, míg Nagy Tamás és Marcsák Gergely líraműhelyt vezetett. Esténként szabadfoglalkozásokra került sor.
Bunda Rita rendező a forgatókönyvírás rejtelmeibe avatta be a résztvevőket. Kreatív feladatok segítségével érzékeltette a fiatalokkal, hogyan jutunk el a film megalkotásáig.
Tisztújító közgyűlésre is sor került, melyen Csordás László leköszönő elnök összefoglalta az elmúlt évek tapasztalatait, összegezte az elért eredményeket, kitért a helyi irodalmi élet problémáira és a szervezet megújításának szükségességére is.
A KVIT tagjai megválasztották a szervezet új elnökét, Marcsák Gergely költőt, aki ismertette elképzeléseit.
Új alelnököt (Shrek Tímea) és titkárt (Sz. Kárpáthy Kata) is választottak.
Az utolsó estén a résztvevők Marcsák Gergely vezetésével összegezték az írótábor tapasztalatait, illetve felolvastak a pályakezdők az eltelt napokban született írásaiból.
– Jól zajlott az elmúlt három nap. Mit tartottatok a legfontosabbnak a tábor alatt? – faggattuk Csordás Lászlót.
– A KVIT megalapítása óta fontosnak tartja, hogy új tehetségeket fedezzen fel és segítsen publikációhoz. Körüljártuk, hogy egy-egy olyan írást, amit egyébként az asztalfiókban rejtegetnének, miként lehetne szakmai fórumokban publikálni, mire kell odafigyelni, ha szövegeket szeretnének szerkesztőségekbe beküldeni – hangzott a válasz.
A KVIT leköszönő elnöke büszkén jegyezte meg, hogy azok, akik elvállalták a műhelymunkák vezetését, tulajdonképpen annak a generációnak a felfedezettei, akikkel annak idején indult a KVIT. Már majdnem mindenki megjelentetett könyvet, és ismert az irodalmi közegben. Ők már rendelkeznek annyi tapasztalattal és rutinnal, hogy fiatalokat mentoráljanak.