Geofolk – népek viselete kiállítás Kárpátalján ● Kárpáti Igaz Szó

Az érdeklődők augusztus 23-25 között Visken, Nagydobronyban és Ungváron tekinthették meg a világ népviseleteit bemutató fotókiállítást. A mozgó kiállítást Dávid Botond, Európa Polgár Díjas fotóművész készítette. Kárpátaljai látogatása során a helyi viseleteket is lencsevégre kapta, így azok is bekerültek a gyűjteményébe.

Bara Tünde

Jelenleg 56 ország 240 viselete tekinthető meg az installáción, ezen belül 1700 embert láthatunk különféle népviseletekben. Immáron hetedik éve folyik a munka, mely által a világ különböző országaiban élő népcsoportok, nemzetiségek hagyományos viseleteit tekintheti meg az érdeklődő. A Geofolk projekt előzményének az „Erdély egy gyönyörű nő” képsorozat tekinthető, mely során a fotóművész közelebb került a népviseletek világához és inspirációt kapott egy nagyobb szabású munka elkezdéséhez. A nagydobronyi állomás alkalmával Dávid Botonddal, a fotósorozat megálmodójával és kivitelezőjével beszélgettünk.

– Sok kisebb-nagyobb előzménye is volt a fotósorozatnak, de első sorban a saját ismereteim fejlesztése volt a cél. Láttam, hogy a közvetlen környezetemben, Székelyföldön is milyen színes ez a világ, ezért elkezdtem rendszerezni az anyagot. Korábban ilyen tipológiai jelleggel bíró gyűjtemény nem létezett, vagy ha igen, az csupán egy régióra, népcsoportra korlátozott. Így indultam ez ezen az úton.

– Milyen jellemvonásokat próbált kiemelni a képeken?

– Először esztétikai vonalon közelítettem meg a dolgot, mint ahogyan az „Erdély egy gyönyörű nő” képsorozatban is megmutatkozik. Kezdetben abban gondolkodtam, hogy lányviseleteket fényképezzek, mivel az eladó sorban lévő lányok öltözete cifrább, mint azoké, akiknek már bekötötték a fejét. Menet közben azonban változtattam a koncepción, mert már nem csak a lányos viseletek tűntek érdekesnek, hanem mindegyik korosztályé. A kiállításnak van egy olyan része, ahol egy település hét korosztályának viselete látható.

– A kiállítás jól érzékelteti a férfi és a nő, illetve a gyerek, felnőtt vagy szépkorú viseletek jellegzetességeit…

– Pontosan. Ebből a megközelítősből is érdemes megvizsgálni a sorozatot. Például elgondolkodtató, hogy akár itt Nagydobronyban össze lehetne-e szedni a környék viseleteit korosztályok szerint, majd azokat összehasonlítani. Mi az, ami hasonló vagy eltérő a szomszéd népek viseletéhez képest. Illetve azt is ki lehetne elemezni, milyen volt eredetileg és az évek alatt milyen változáson ment keresztül.

– Mióta tekinthető meg a  mozgókiállítás?

– Ezt a tárlatot tulajdonképpen a járvány szülte. Tavaly minden utam lemondták a karanténintézkedések miatt és gondoltam egyet, hogy megmutatom, mit csináltam eddig. A kiállítás érdekessége, hogy kültéri és emiatt sokkal látogatottabb, mintha bevinnénk egy épületbe. Az átlagembereket ugyanis könnyebb utólérni a nyílt terepen, mint bevinni egy galériába. Nagyon fontos, hogy az egyszerű emberekhez is eljusson, hiszen a képeken is ők láthatók. Tavaly ősszel volt az első kiállítás, a kárpátaljai körút ungvári állomása immáron a tizenötödik a sorban.

– Milyen hatást gyakorolt önre a több éves kutatómunka?

– Először is sokkal többet tanultam az életem ezen szakaszában, mint korábban valaha is. Másodszor, a munkásságom összes szakmai tapasztalata benne van a képsorozatban. Az egyszerűség az ereje és nagyon jól tudjuk, hogy az egyszerűség az áldás.

– Milyen további tervei vannak a kiállítást illetően?

– Az itt látható installációt egy barátommal terveztem. Szempont volt, hogy könnyen összerakható, szétszedhető, szállítható, és ami a legfontosabb, bővíthető legyen. A bővíthetőség a kulcsa mindennek. Ma még csak ennyi van, de a következő helyszínen már kiegészül három panellel, ami hat oldalt jelent és legalább 100 viselettel láthatnak majd többet az érdeklődők. Idén a kárpátaljai és a mohácsi körutat leszámítva 176 viseletet fényképeztem le elsősorban Romániában, Bulgária közép-keleti részén, illetve Magyarországon . Idei terveim között szerepel egy gyors szerbiai látogatás is, ahol egy gyűjtőnek köszönhetően legalább 30 viseletet tudok majd megörökíteni.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó