Iskolakezdés: hol, mennyi, meddig? │KISZó-háttér

Távoktatásról nincs szó, de felkészültek rá.

Ásítozva, sírva, izgatottan – ki hogyan élte meg a tanévkezdést. Hagyományosan a legtöbb tanintézményben szeptember elsején szólalt meg az első csengő. Milyen készülődés előzte meg a tanítást és tartanak-e a távoktatástól?

Simon Rita

A megyei közigazgatás oktatási osztályának vezetője elmondta, közel 170 000 tanuló kezdte meg a tanévet, közülük 16 144 elsős.

Marjana Maruszinec arra a kérdésre, hogy készen állnak-e a kárpátaljai iskolák a tanévkezdésre egyértelmű igennel válaszolt.

– A megye mind a 607 oktatási intézménye aktívan készült arra, hogy megnyissa kapuit a gyerekek előtt. Az oktatási folyamat Kárpátalja minden tanintézményben zavartalanul, hagyományosan megkezdődött.

Az osztályvezető elmondta, egyelőre szerencsére a zöld zónában van az ország minden megyéje, de számolnunk kell minden eshetőséggel.

A vakcinálással kapcsolatban megjegyezte, ez mindenkinek az egyéni döntése, de remélik, hogy a pedagógusok megértik ennek a fontosságát, és nem fogják hagyni, hogy amiatt, mert az oktatási dolgozók legalább 80 százaléka nincs beoltva, bezárják az iskolát a járványügyi helyzet rosszabbra fordulása esetén.

Abban érdekeltek, hogy a gyerekek minőségi oktatásban részesüljenek. A múlt év tapasztalataiból azt látják, hogy a távoktatás rontott a színvonalon, mindössze 7 kárpátaljai diák érte el a maximális 200 pontot a külső független tesztelésen (ZNO), ami az osztályvezető szerint nagyon kevés, összehasonlítva más megyékkel. A Laptopot minden tanárnak kezdeményezés keretében Kárpátalján 2231 laptopot vettek a tanároknak. Így ebben az évben az eszközök is biztosítva vannak ahhoz, hogy még aktívabban és eredményesebben végezzék a távoktatást, amennyiben sor kerül rá – állította Marjana Maruszinec. Hozzátette: több kistérségben az oktatási dolgozók nagyobb része már beoltotta magát. Többek között a Beregszászi kistérség is példaként áll e téren más hromadák előtt.

Babják Edit, a Beregszászi kistérség oktatási és művelődési osztályának vezetője lapunk megkeresésére elmondta, 25 iskola működik a térségben, amelyből 3 ukrán tannyelvű, 3 kéttanyelvű, 19 pedig magyar tannyelvű intézmény.

5934 gyerek kezdi meg a tanévet, ebből 539-en most először ülnek a padokba, közülük 392-en magyar ábécéskönyvet vesznek a kezükbe.

Babják Edit elmondta, jelenleg intenzív oltási kampány zajlik az oktatási dolgozók körében. A Beregszászi kistérségben eddig 66 százalékuk kapta meg a védőoltást – erről már Babják Zoltán számolt be, miután részt vett a közoktatási dolgozók hagyományos konferenciáján. A kistérség polgármestere megjegyezte: a konferencián a szakmai tevékenysége során elért kiváló eredményekért az oktatási és művelődési osztály díszoklevelét vette át Natália Szlivka, a Potusnyak Líceum tanára, Pécsi Dezső, a Mezővári II. Rákóczi Ferenc Líceum tanára, Sirokai Marianna Ágnes, a Makkosjánosi Mókuska Óvoda vezetője, Sebi Attila, az Sárosoroszi Líceum nyugalmazott igazgatója, Viktória Ivanis, a Sevcsenko Líceum tanára. Az osztály köszönőlevelét vette át Nagyija Loga alpolgármester.

Nem csak a tanárok készültek gőzerővel az új tanévre. A gyerkőcöknek és szüleiknek legalább akkora kihívás, főleg azoknak, akik először lépnek be az almamater ajtaján. Csernicskó Viktória elmondta, a kisfia nehezen szokta meg az óvodát, ezért nagyon félt attól, hogy mit fog szólni az iskolába járáshoz. Ehhez képest Eduka nagyon várta a sulit.

– A bevásárlást egy szuszra lebonyolítottuk – mondja a tiszapéterfalvai anyuka. – Nincs összehasonlítási alapom, hogy mennyivel drágultak meg a kellékek, mivel első ízben vásárolunk. Eduka ruhatárát frissíteni kellett, mivel nagyot nőtt, így azt gondolom, erre költöttünk a legtöbbet. Szeretem ha szépen és divatosan van felöltözve a kisfiam! Az iskolatáskát a Rákóczi Szövetségtől kaptuk, így arra nem kellett költenünk.

A tanító néninktől kaptunk egy listát, amin rajta volt, mire lesz szükség. Ez jócskán megkönnyítette a dolgom, valószínűleg enélkül sok felesleges dolgot összevásároltam volna.

Eduka választott ki mindent. Őt inkább a kocsis füzetek, a minél színes kellékek érdekelték.

Viktória elmondta, remélik, hogy nem kerül sor távoktatásra, de mindenre felkészülnek, mert ez is benne van a levegőben. Viszont jobban szeretné, ha a gyermeke úgy járná ki az iskolát, mint anno ő. Hagyományosan, a tanár jelenléte mellett. Viszont ha mégis online oktatás lenne, akkor szívesen leül a kisfiúval, és mindennap megfogja a kezét, hogy segítsen neki.

S ha már iskolai bevásárlás, szétnéztünk a piacon, mennyibe kerül most egy elsős gyerkőc útnak indítása. Ungváron óriási a választék, és az árak legalább annyira különbözőek. A legegyszerűbb kockás füzet ára 2 és 5 hrivnya között mozog. Viszont találni 1,60 hrivnyáért is 18 lapos füzetet az Epicenterben. Ugyanaz a füzet színes borítóval már 3 hrivnyába kerül. A 48 lapos vonalas füzet 13 hrivnya. Tolltartót 39 hrivnyától kezdve egészen 250 hrivnyáig találunk. Füzetfedők (100 db) – 60 hrivnyától kezdődik. A vízfestékek 50 hrivnya fölött vannak. Ragasztó – 9–20 hrivnya, vonalzó – 7 hrivnyától. A bevásárlás végére legalább 500 hrivnyát otthagyunk az eladónál. Ami a mindennapi ruházatot illeti, arra több mint 2000 hrivnyát kell költeni, hogy mindent beszerezzünk. Sportruhát 550 hrivnya alatt nem találunk, a cipő, attól függ milyen, szintén több száz hrivnyába kerül.

Iskolai szünidők

Őszi szünet – október 25-31. között
Téli szünet – 2021. december 25. és 2022 január 9.
Tavaszi szünet – március 28. – április 3.
Nyári szünet – június 1. – augusztus 31.

Felhívják a figyelmet, hogy a tanítási szünetek időpontja a járványügyi helyzettől függően változhat.

Forrás:
KISZó/Fotó:Zunko Barnabás

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó