Egyik helyen 26, másutt 700 ezer hrivnya egy hektár föld │KISZó-háttér

A tulajdonjog átadása eddig 23 ezer hektáron történt meg.

Augusztus 30-i adatok szerint a földeladási moratórium feloldása óta eddig 10 623 adásvételi szerződést kötöttek. Országos viszonylatban Kijev megyében szabadultak meg legtöbben a tulajdonuktól.

Csuha Ivett

Az agrárpolitikai minisztérium sajtószolgálatának beszámolója szerint 4767 közjegyző kapott hozzáférést az állami földkataszterhez.

Tarasz Dzjoba agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterhelyettes szerint átlagosan 200 tranzakciót hajtanak végre naponta, a telkek átlagos mérete körülbelül 2 hektár. Elmondása szerint a tulajdonjog átadása csaknem 23 ezer hektáron történt meg.

„Július végén ez a mutató 6,5 ezer hektár volt. Szemmel láthatóan egyre több adásvételi szerződést kötnek” – összegezte Dzjoba.

A tranzakciók számát tekintve Poltava megye az éllovas, ahol több mint 2700 hektár terület cserélt gazdát. Szintén aktívak Harkiv (684 megállapodás, 2616 hektár) és a Kirovograd megye (555 megállapodás, 2074 hektár) lakosai.

„Ez összhangban van a korábbi előrejelzésekkel. Ezek a régiók a mezőgazdasági piac vezetői” – fejtette ki Dzjoba.

„A vásárlók száma meghaladja a 4400-at. A tranzakciók 99 százaléka magánszemélyek között zajlott le.

Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy jogi személyeknek is élhetnek a földvásárlás lehetőségével. Számukra azonban a mezőgazdasági rendeltetésű földterület egyelőre tabu” – magyarázta a miniszterhelyettes.

Augusztus 1-jén Ukrajnában 1 hektár termőföld átlagára 26,8 ezer hrivnyát tett ki. Ez gyakorlatilag megfelelt az átlagos szabályozási monetáris értékelésnek,

azonban lényegesen alacsonyabb volt az agrárminisztérium által korábban bejelentett hektáronkénti 40 ezer hrivnyás árnál.

A tárca sajtószolgálata később kifejtette, a számításoknál figyelembe vették az 1 hektárnál kisebb, ám közel 700 ezer hrivnya értékű parcellákat, amelyek a nagyvárosok külterületein fekszenek, és tömbházak alapjaiul szolgálnak. Ilyen területek általában a fővárosban, illetve Odessza és Lemberg megyében találhatók.

Jelenleg a telekügyletek mindössze 54 százalékában rögzítik az eladási árakat a tulajdonjogok nyilvántartásában. Ez az összeg leggyakrabban 31,5 ezer hrivnyát tesz ki hektáronként.
Oleg Nyivjevszkij, a Kijevi Közgazdasági Iskola docense szerint a jogszabályok a földárak rögzítésének közvetlen arányát írják elő. Ez azt jelenti, hogy az ügyletek 100 százalékában regisztrálni kellene az árakat.

A szakértő kifejtette, Hmelnickij és Doneck megyében ez a kitétel a megállapodásokban eléri a 80 százalékot, míg Luhanszk, Ivano-Frankivszk és Kárpátalja megyékben az adásvételi szerződések mindössze 30 százaléka tartalmazza ezt az adatot.

Nyivjevszkij hozzátette, meglehetősen nagy a hektáronkénti árak közötti különbség.

Forrás:
KISZó/Fotó:Zunko Barnabás
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó