„Nem adhatjuk fel a jogainkat”

A fennállásának 30-ik évfordulóját ünneplő Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség a kárpátaljai magyar iskolák ünnepélyes tanévnyitó rendezvényét a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Esztergom termében tartotta.

Hegedűs Csilla

A vendégek köszöntése után, akik között ott volt Bacskai József, az ungvári főkonzulátus főkonzulja, Szilágyi Mátyás, a beregszászi konzulátus főkonzulja, Bujdosó János, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője, Babják Zoltán, a Beregszászi kistérség polgármestere, Lőrinczi Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) nemzetközi ügyekért felelős államtitkára tartott beszédet.

– Úgy vélem, azoknak, akiknek szerepük van egy iskola működtetésében, nagyobb az esélyük, ha úgy teszik a dolgukat, mint azt egykor Bethlen Gábor fejedelem megfogalmazta: „Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet”. Ha így van, bízhatunk abban, hogy még több lesz az olyan kisgyermek, aki szeret iskolába járni. Több lesz az olyan gyermek, aki az elvégzendő feladatok, a számonkérések és az iskolai rendszabályok betartása mellett is érdeklődéssel vesz részt a tanórákon. És több lesz az olyan fiatal, aki a tanulmányai befejeztével rendelkezik mindazon munícióval, ami ahhoz szükséges, hogy boldog felnőttként élhessen, s talentumait képes a saját boldogulása és embertársai szolgálatába állítani. És mindezt úgy teszi, hogy fontos számára a családalapítás, a magyar nemzethez tartozás – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette, több lett az olyan szülő, aki olyan iskolába íratja gyermekét, ahol az oktatás minden szintjén biztosítják az anyanyelv elsajátításához szükséges feltételeket. Ahol gyermeke megismerheti a magyarság történelmét és kultúráját. Mert jó volna, ha minél több lenne az itt élő olyan felnőtt, aki arról mesélhet majd gyermekeinek, unokáinak, hogy milyen jó volt magyar iskolába járni. De hogy mindez így lehessen, sok mindent kell tennünk.

– Magyarország Kormánya a jószomszédság és a kölcsönös tisztelet jegyében, de a magyarság nemzeti érdekei mellett határozottan kiállva, a rendelkezésére álló diplomáciai eszközökkel is megpróbál mindent megtenni a nemzet érdekében

– hangsúlyozta a politikus.

Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke kiemelte, az elmúlt években oly mértékű jogszűkítések történtek, amit vidékünkön korábban soha nem tapasztaltak a kisebbségek. Elmondta, az idén sok kérdés rendezhető lehetett volna, ám az ukrán elit részéről nem volt fogadókészség. A konfliktust feloldhatták volna, ha a Legfelső Tanács úgy hoz döntést az őshonos népek fogalmáról, hogy belefoglalja azokat a nemzeti kisebbségeket is, amelyek a nemzetközi normák szerint szerepelhetnek ebben a listában.

– Nekünk várnunk kell, hogy politikai akarat szülessen, és politikai döntést hozzanak. És ki fogjuk várni, mert mi, kárpátaljai magyarok, magyar pedagógusok nem adhatjuk fel a jogainkat

– mondta.

Potápi Árpád János, a Nemzetpolitikai Államtitkárság államtitkára videoüzenetben köszöntötte a tanévnyitó résztvevőit. A politikus hangsúlyozta, minden nehézség, jogszűkítő intézkedés és az elmúlt időszakban tapasztalt kihívás ellenére a magyar nyelv presztízse nem csökkent, a magyar tannyelvű oktatási intézmények iránt pedig továbbra is töretlen az érdeklődés szerte Kárpátalján. Mindez azt bizonyítja, hogy a jogszűkítő törvények ellenére Kárpátalján van jövője a magyar nyelvű oktatásnak. Hozzátette: „Közös eredményeink ezek, amelyekre méltán lehetünk büszkék, és amelyekhez minden kárpátaljai tanár, diák és szülő hozzájárult”. Az államtitkár kiemelte: a magyar kormány a szülőföldön való boldogulás elősegítésével továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy segítse a kárpátaljai magyarságot anyanyelvének, oktatásának és identitásának megőrzésében,.

Dr. Grezsa István miniszteri biztos köszöntő levelét Kovács András, a Nagyberegi Református Líceum igazgatója olvasta fel.

Megosztotta gondolatait a résztvevőkkel De Negri Ibolya, az Észak-Bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke. Barta József, a KMKSZ alelnöke megjegyezte, nincs is szebb hivatás és küldetés, mint a gyerekek tehetségét csiszolni, formálni, gyarapítani a tudásukat. Köszönet jár ezért minden egyes pedagógusnak. Deák Ferenc idézetével folytatta köszöntőjét, miszerint: „Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják. De miről a nemzet, félve a szenvedésektől, önmaga lemondott, annak visszaszerzése mindig nehéz, s mindig kétséges.” Hozzátette, mi nem adjuk fel, küzdelmünket tovább folytatjuk, a munkánkat tovább végezzük, ami remélhetőleg eredményeket hoz.

Mintegy útravalóul Csatári Edit, a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum nyugalmazott pedagógusa és Kész Levente, a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum pályakezdő tanára osztották meg gondolataikat a tanévnyitó résztvevőivel.

Az ünnepség végén a Beregszászi Zrínyi Ilona Líceum első osztályos tanulóinak előadását láthattuk. Isten áldását Margitics János református lelkipásztor kérte a rendezvényre, annak résztvevőire.

Forrás:
KISZó/Fotó: Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó