Kossuth-táblát avattak a Beregszászi Kossuth Lajos Líceumban

Kossuth Lajos születésének évfordulóját emléktábla-avatással méltatták a beregszászi, nevét viselő líceumban. Az ünnepségen Zseltvay-Vezsdel Emese kifejtette, az esemény színvonalát emeli, és gyönyörű keretekbe foglalja a Beregszászért Alapítvány által felajánlott emléktábla.

Hegedűs Csilla

– A tábla egy nagyszerű hazafi, politikus, példakép emlékét hivatott képviselni a fejlődő, megújuló alma máterünkben – mondta a tanintézmény igazgatója, majd köszönetét fejezte ki Dalmay Árpádnak, a Beregszászért Alapítvány kuratóriumi elnökének a szép ajándékért.      

Beke Mihály András, a beregszászi konzulátus első beosztott konzulja elmondta, erdélyi emberként is régóta foglalkoztatja egy gondolat, hogy egy külföldinek, nem magyar embernek hogyan lehetne elmagyarázni azt, hogy mit jelent a szétszakítottság, mit jelent az, hogy egy nemzetnek szétszakítottsága ellenére is egy a sorsa, egy a történelme. S most azt is nehéz lenne elmagyarázni, hogy Kossuth Lajosnak miért avatunk ma itt is emléktáblát.

– Az iskola bejáratánál láthatjuk Kossuth mellszobrát, most pedig alkalmunk van egy újabb emléktáblát avatni a tiszteletére. A kezdeti kérdésre csak mi, magyarok tudjuk a választ: lelkünkben, szívünkben, kultúránkban és nyelvünkben hordozzuk a közös történelmet, és ez a mostani tábla szintén arra emlékeztet, hogy ezt tovább kell hordozni – hangsúlyozta a diplomata.   

Babják Zoltán a kárpátaljai oktatás egyik elismert intézménye, Beregszász legkiemelkedőbb líceuma névadójának, Kossuth Lajos születésének 219. évfordulója alkalmából köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, Beregszászt számos történelmi intézmény, városimázs szimbólum és neves jelkép emeli ki a kárpátaljai városok népes táborából.

– Az egykor még középiskolaként működő tanintézmény 1963 óta viseli Kossuth Lajos nevét. Büszkék vagyunk arra, hogy az évtizedek óta tartó gazdasági és politikai nehézségek ellenére fénye nem halványult, jó híre nem kopott, sőt, az elmúlt időszak fejlesztései, a nemzet napszámosainak szakértelme az oktatáshoz való pozitív hozzáállásuk és fegyelmezettségük még az eddigieknél is nagyobb magaslatokba emelik az idén márciustól líceumként működő tanintézmény létjogosultságát és megbecsülését városunkban, és egész Kárpátalja-szerte. Örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy a nemrégiben felújított épület falán ezúttal emléktábla is felhívja mindenki figyelmét magyarságunk egyik legismertebb szabadságharcosára – hangsúlyozta a Beregszászi kistérség polgármestere.  

Babják Edit, a Beregszászi kistérség oktatási és művelődési osztály vezetője örömmel konstatálta, hogy az iskola szépül, bővül. Azt kívánta a gyerekeknek, hogy legyenek méltók, hiszen ők a Kossuthosok. Ők kaptak lehetőséget a város egyik legjobb iskolájában tanulni, ezért legyenek szorgalmasak és szófogadóak. A tanári karnak további sikereket kívánt.    

A negyedikesek műsora Kossuth Lajos emlékét idézte, aki 219 évvel ezelőtt született, de emlékezete még mindig élénken él a magyar nemzet tudatában. Nagyszerű előadásukban felelevenítették Kossuth Lajos életútját, majd róla szóló versek hangoztak el, s természetesen sokak által ismert Kossuth-nóták. Végül a gyerekek az eredeti recept alapján készített Kossuth-kiflivel kínálták a vendégeket. Az emléktáblát Beke Mihály András és Zseltvay-Vezsdel Emese leplezték le.

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó