Beregszászi mesemondás a Magyar Népmese Napján

Benedek Elek mesemondó és meseíró születésnapján, szeptember 30-án a Magyar Népmese Napját ünnepeljük. Ezen a napon különböző, mesékkel kapcsolatos rendezvényeket tartanak, nem kivétel ez alól Beregszász sem. A Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával közösen a Magyar Népmese Napja alkalmából ötödször szervezett mesemondó versenyt a Vérke-parti városban. A rendezvénynek ezúttal a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház adott otthont, ahol több mint százötven versenyző várta a megmérettetést.

Hegedűs Csilla

A Cibere néptáncegyüttes fellépését követően bemutatták a vendégeket, akik között ott volt Sin Edina, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház Jótékonysági Alapítvány igazgatója, Hutterer Éva, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola pedagógia és pszichológia tanszékének vezetője.

– A mese a legfontosabb, a legalapvetőbb irodalmi műfaj. Azt hiszem, hálás feladat mesemondónak lenni, s rendkívüli misszió, akik ezzel foglalkoznak, ugyanis nagyon fontos társadalmi, nevelői szerepet töltenek be. Nagyszerű dolog, hogy Beregszászban ma ilyen tömeges érdeklődés és részvétel figyelhető meg a mesemondó versenyen. Rendkívül gazdag irodalmi kincs áll rendelkezésre, a magyar népmesék világa óriási és csodálatos, van miből válogatni, így nagyon kíváncsi vagyok a gyerekek előadásaira – hangsúlyozta Szilágyi Mátyás, a beregszászi konzulátus főkonzulja.

Mielőtt a jelentkezők megmérettettek volna, mintegy kedvcsinálóként Bak Dávid mesemondó előadásában hallhattunk egy igazi, parasztos hangvitelű népmesét. A gyerekek tátott szájjal figyelték a mesélőt, látszott, mennyire élvezik annak minden pillanatát.

A verseny ideje alatt, illetve a szünetben kézműves foglalkozásokat tartottak, akik már elmondták a választott mesét, rongybabát és pálcikababát készíthettek Kalanics Éva kézműves segítségével. Emellett gyermekjátékok és mesés foglalkozások várták az érdeklődőket a Fedák teremben.

A zsűrinek nem volt könnyű a választás, hiszen amellett, hogy a gyerekek kort felidéző, szép népviseletben álltak színpadra, az előadásuk is nagyszerű volt. De végül megszületett a döntés. Íme:

1 kategória (5–8 év)
I. helyezett: Baranyi Maximilián (Haranglábi Oktatási-Nevelési Komplexum)
II. helyezett: Végh Lilien (Gáti Kovács Vilmos Líceum)
III. helyezett: Lukán Anna (Ungvári 10. Sz. Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskolа)

2 kategória (9–10 év)
I. helyezett: Turi Eszter (Dédai Gimnázium)
II. helyezett: Fazekas Petra (Dédai Gimnázium)
III. helyezett: Vascsák Áron (Dédai Gimnázium)

3 kategória (11–13 év)
I. helyezett: Demeter Hanna (Szernyei Gimnázium)
II. helyezett: Pufler Szilárd (Viski Kölcsey Ferenc Általános és Középfokú Tanintézmény)
III. helyezett: Szabó Szófia (Ficseri Gyermekstúdió)

4 kategória (14–20 év)
I. helyezett: Sinkó Mirjám (Nagyberegi Református Líceum)
II. helyezett: Hánka Dávid (Viski Kölcsey Ferenc Általános és Középfokú Tanintézmény)
III. helyezett: Dávid Csilla (Zápszonyi Gimnázium)

A szerző felvételei

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó