Az Orosz Föderáció népszámlálásba kezdett a megszállt Krímben és Szevasztopolban.
Ukrajna arra kéri a nemzetközi partnereit, hogy ne ismerjék el az eredményt, számol be róla az RBC-Ukrajna az ukrán külügyminisztériumra hivatkozva.
A közlemény szerint Ukrajna elítéli az orosz népszámlálást a megszállt Krímben, mivel az ilyen intézkedések Ukrajna állami szuverenitása és területi integritása ellen irányulnak. A külügyminisztérium ezentúl a megszállás legitimálására tett kísérletnek is nevezi az összeírást. „A népszámlálás lefolytatása az ideiglenesen megszállt területeken barátságtalan cselekedet államunkkal szemben és fenntartjuk a jogot, hogy visszavágjunk” – áll a közleményben.
A Külügyminisztérium emlékeztet rá, hogy a 2014-es krími „népszavazásnak” nincs jogi ereje. Hangsúlyozza, hogy a félszigeten kialakult helyzet értékelésére csakis a nemzetközi szervezeteknek, valamint a nem kormányzati jogvédő szervezetek által végzett objektív ellenőrzésnek van létjogosultsága. A krími népszámlálást október 15. és november 14. között tartják.
Időközben az Európai Unió is elítélte, hogy Oroszország népszámlálást folytat az Ukrajnától elcsatolt Krímben és Szevasztopol városában, valamint hogy október 1-jén újabb sorozási kampányt indít a területen – közölte az uniós külügyi szolgálat (EEAS) szóvivője pénteken.
A brüsszeli közlemény szerint az orosz intézkedések a Krím jogellenesnek tartott annektálása legitimálására irányuló kísérletet jelentenek, továbbá Ukrajna nemzetközileg elismert határain belüli tevékenységnek minősülnek és (Ukrajna) önállósága és területi egysége további aláásására irányulnak.
Az Európai Unió felszólította Oroszországot, hogy hagyjon fel a nemzetközi jog megsértését jelentő tevékenységével a Krím félszigeten. Hozzátették, az unió továbbra is azon dolgozik, hogy békés úton vessen véget a félsziget jogellenes orosz elfoglalásának.
Oroszország 2014 márciusában annektálta a Krími Autonóm Köztársaságot és Szevasztopol városát. A területet a helyi népszavazás eredményére hivatkozva csatolták Oroszországhoz. Az ENSZ-tagállamok túlnyomó többsége nem ismeri el e lépés jogosságát.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.